Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

0
210

Bitcoin’in son günlerde düşüşe geçmesiyle beraber, Ethereum’unda 1350 Dolara kadar çıkması, insanları hemen dijital para birimlerinin üzerine çekmiş bulunuyor. de popüler olan dijital para birimlerindendir. 28 Ekim 2016 gibi yakın bir tarihte piyasa sunulan coin olan , kredi kartı ya da banka hesapları gibi geleneksel olan para birimlerinin dışında dijital cüzdanlarda depolanmaktadır. Kullanıcıya da özel olacak şekilde oluşturulan bu cüzdanlara, belirlemiş olduğunuz şifreyle erişebilmektesiniz. Paranızı da bu cüzdanda istediğiniz kadar saklıyorsunuz. Dijital madencilik yapacak olan kişilerin dijital cüzdanı olması gerekir.

yapmak istiyorsanız eğer ilk öncelikle programını indirmelisiniz. ZIP dosyadan çıkartarak programı direkt çalıştırmanız mümkün. Çalıştırıp yapmanız gereken tek şey cüzdan oluşturmanızdır.

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Programı açtıktan sonra “Yeni Cüzdan” seçeneği ile cüzdanınızı oluşturmanız mümkün. Bu kısımdan sonra size hangi dijital para ile cüzdan açmak istediğiniz size sorulacak. Bunları seçerek ilerlemeli, cüzdanı oluşturmanız gerekir. İsterseniz de tools-backup kısmından cüzdan bilgilerinin yedeklerini almanız mümkün. Jaxx size 12 güvenlik kelime olan bir anahtar belirleyecek. Bunu bir kenara kaydetmelisiniz. İnternete ihtiyacınız olmayacak veya normal kaybetmeyeceğiniz bir kağıda yazıp saklarsanız eğer daha güvenli olacaktır. Jaxx’ın mobil uygulaması da vardır her yerden cüzdanı oluşturup kontrol edebilirsiniz.

Dijital madencilikte kesinlikle bilmeniz gereken başka bir nokta ise bireysel ya da toplu madenciliktir. Burada büyük bir veri söz konusu olduğu için tek başınıza bunu işleyecek olmanız adına da oda dolusu kadar bilgisayarınız yoksa verimli olacağınızı hiç sanmıyoruz. Hazır olan madencilik havuzlarına katılıp çok büyük dijital para kazanmanız mümkün olur.

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Coin madenciliğinin tek bir kişi tarafından yapılması neredeyse imkansız. Bilgiden daha çok iyi bir bilgisayarınızın olması gerekir. Çünkü coin madenciliği bilgisayarınıza ait olan donanımlar ile yapılır. İlk öncelikle CPU ile yapılan Coin madenciliğinin artık yerine 50 ila 100 kat daha hızlı çalışan ekran kartların bırakmıştır. Bilgisayarınızın ekran kartı gücü ne kadar iyiyse coin madenciliğindeki performansta o kadar iyi olacak demektir. Ayrıca da yalnızca madencilik için özel bir şekilde hazırlanmış olan sistemleri satın alabilirsiniz ya da kiralayabilirsiniz.

Bu konuda da acemiyseniz eğer coin kazanabilmek için tek başınıza da uğraşmanıza gerek yok. Coin havuzlarına katılarak bilgisayarların güçlerini birleştirip daha basit algoritma oluşturmuş olusunuz. Madencilik poolların sayıları oldukça fazladır. Her bir pool’un da gelir dağıtım modelleri farklı olur. Genellikle bir bloktan elde edilmiş olan toplam gelir, havuza katılacakların arasında bir formüle bağlı şekilde dağıtılmaktadır.

Zcash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Önemli Noktalar

Grafik kartınızın belleği minimum 2GB olmalıdır. Her dijital para birimindeki madencilik için geçerlidir. 1 GB belleğe sahip olan ekran kartı ile asla madencilik yapamazsınız. Uzun süre boyunca oynamayı düşünüyorsanız eğer bu ihtimallere karşılıkta grafik belleği 4 GB ve üstü olan kartları seçmenizde fayda var. Tabii buradaki ekran kartı belleğinden ayrı olarak GPU gücünün önemli olduğunu da söylemeliyiz.

Çok iyi ekran kartları ve fazla erkan kartları, daha güçlü madencilik, daha fazla para akışı anlamına gelir. Fakat burada tercih etmeniz gerekense kartın ve madencilik yapılacak olan sistemin güç tüketiminin hesaba katmanız. Performans oranı yüksek olanları tercih etmelisiniz.

NVIDIA kartlar, Zcash madenciliğinde çok daha iyi bir şekilde performans gösteriyor. Zcash madenciliği için GTX 1070 önermekteyiz.

AMD kartlar içinse OpenCL SDK, NVIDIA kartlar içinde CUDA paketleri indirmelisiniz. Bunlara ek olarak da kartınızdan tam bir performans alabilmeniz için sürüleri güncel tutmalısınız.

Bir önceki bilgi dolu olan Bitcoin Madenciliği Nedir? başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin Madenciliği ve Minergate hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here