Yırtılan Parayı Banka Alır mı?

0
392

Birçok kişinin eline mutlaka yırtılmış ya da hasar görmüş para geçmiştir. Bu yırtık ya da hasarlı olan parayı, marketler, büfeler gibi işletmeler kabul etmemektedir. Bu da kişiye maddi zarar anlamına gelir. BU şekilde olan bir parayı değiştirmek mümkündür. Fakat elde olan hasar gören para için belli bir oran vardır. Bu orana göre bu parayı devlet bankası olan Ziraat Bankası ya da Merkez Bankası aracılığı ile değiştirmek mümkündür.

Paranın Hasar Oranı

Elde olan hasarlı ya da yırtık olan bir paranın belli bir oranın üzerinde hasar ya da yırtık olması durumunda değiştirilmez. Bu paranın yüzde elli olan kısmında fazla oranda bir hasar ya da yırtık olması durumunda parayı değiştirmek mümkün değildir. Yüzde ellinin altında oluşan yırtık durumu ya da hasar durumunda para değiştirilebilir.

Yırtılan Parayı Banka Alır mı?

Paranın Seri Numarası

Yüzde elli hasar durumu ile ilgili olarak paranın seri numarasının okunması gerekmektedir. Her paranın üzerinde bir seri numarası bulunur ve hasar ya da yırtık durumunda bu seri numarası okunmaz hale gelir ise parayı değiştirmenin imkanı yoktur.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir

Yazının yukarı da olan bölümünde belirtildiği gibi yırtık ya da hasarlı olan para Ziraat Bankası ve Merkez Bankası tarafından değiştirilir. Bu bankalardan birisine gidilir ve banka çalışanına yırtık ya da hasar görmüş olan para verilir. Bu işlem için bankaların belirlediği günler bulunmaktadır. Bu günler dışında gidilen günlerde işlem yapılmaz. Bankaya bu işlem için gidildiğinde banka görevlisi paranın nasıl hasar gördüğünü de soracaktır. Bu soruya da cevap verilmesi gerekir.

Yırtılan Parayı Banka Alır mı?

Bankalar Neden Yırtık Ya da Hasarlı Paraları Değiştiriyor

Bankalar hasarlı ya da yırtık olan parayı değiştirmeyi belli bir nedenden ötürü yapmaktadır. Bunun nedeni de Türk Parasını ve İtibarını Koruma Mevzuatıdır. Bu mevzuata göre bir ülkenin parası o ülkeyi temsil etmektedir. Bir ülkeyi temsil eden ögeler önem taşır. Bir ülkenin ileri gitmesi için gelişmesi için değerlerin korunması gerekir.

Bu uygulama ülke değerlerinin yanında vatandaşın mağduriyet yaşamaması için de önemlidir. Eğer bir kişi elinde yırtık ya da hasarlı parayı değiştirememesi durumunda maddi olarak kayba uğrayacaktır. Devlet kişilerin bu mağduriyeti yaşamaması için hasar ya da yırtık durumuna göre paranın seri numarası okunması kaydı ile bu paraları değiştirerek vatandaşlara yardımcı olmaktadır.

Yırtık Ya da Yıpranmış Paralar Değişmez İse

Yırtık ya da hasarlı olan paraların değiştirilmemesi durumunda kişiler paralarını çöpe atmış oluyor. Bu durumda vatandaş zarar görüyor. vatandaşın zarar görmesi devletin de zarar görmesi demektir. Bunların dışında hala geçerli ama yıpranmış durumda olan paraları da değiştirmek gerekir. Sürekli piyasa da paralar işlem gördükçe elden ele geçtikçe zaman ile yıpranır. Hala geçerli ama yıpranmış olan paralarında Ziraat Bankası ya da Merkez Bankasına gidilerek değiştirilmesi gerekir.

Paranın Birebir Değeri Oranında Ödeme Yapılıyor mu?

Yırtık ya da hasarlı durumda olan parayı değiştirmek için ister Merkez Bankasına ister Ziraat Bankasına gittiniz. Banka görevlisi seri numarası okunur olduğu takdirde parayı değiştirir ama belli bir kesinti yapar. Hasar oranına bakar ve değerlendirme yapar. Mesela 20 tl parayı yırtık ya da hasar olması durumunda götürdünüz. Banka görevlisi bu paranın hasar oranına yüzde on oranında kayıp belirler ve bunun sonucunda kişiye 18 tl ödeme yapar. Tamamen parayı çöpe atmaktan ise yüzde on oranında bir kayıp büyük bir kayıp değildir.

Bir önceki bilgi dolu olan KOSGEB Hibe Veren Sektörler başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here