Wordress Temanın Anatomik Yapısı

0
124

WordPress bildiğiniz üzere bir içerik yönetim sistemidir, bu sistem size uygun olan tema ile istediğiniz şekle girebilir. WordPress’in teması yani görünümü wp-content adı verilen klasör içinde bulunan themes klasöründe bulunur. Themes klasöründe bulunan ve şablona uygun tema klasörü WordPress tarafından okunur.

yaptığınızda 3 tane hazır tema ile gelmektedir. Bu temalarda da göreceğiniz üzere tema klasörü içinde bazı dosyalar bulunmaktadır. Bu yazımızda sizler için Wordress’in tema yapısını detaylıca inceleyeceğiz. Tema klasöründe yer alan başlıca dosyaların ne olduğunu açıklayacağız.

Wordress Temanın Anatomik Yapısı

Style.css – Stil Dosyası

Style dosyası her temanın içinde bulunması gereken bir dosyadır. Style dosyasında temanın geliştirici ismi, versiyon numarası ve adı gibi bilgiler bulunur. Bu bilgilerin ardından ise temanın görünümü, biçimi, renk, yazı tipi gibi görsel anlamda aklınıza gelen her şey burada bulunur.

WordPress’in yönetim panelinden Görünüm/Temalar diyerek bu bölüme erişebilir ve düzenlemeleri buradan yapabiliriz.

Style.css dosyasında tema bilgilerinin nasıl olduğunu aşağıda görebilirsiniz.

Örnek Style.css dosyası

/*

Theme Name : Tavsiyeweb

Theme URL : http://www.tavsiyeweb.com

Author : Tema Geliştiricisinin Adı

Author URL : Tema Geliştiricisine ait varsa internet adresi

Description : Tema ile ilgili açıklama bilgisi

Version : Temanın sürüm versiyonu

*/

Index.php dosyası

WordPress temanın yorumlanıp çalıştırılabilmesi için stil dosyasından sonra gerekli dosya index.php’dir. index.php header, footer, sidebar, single gibi dosyaları çağıran bir dosyadır. Yani index.php üzerinden temanın üst kısmı, alt kısmı ve yan kısmı çağrılır, kullanıcı ile buluşturulur.

Wordress Temanın Anatomik Yapısı
Index.php dosyası alanları

Yukarıda gördüğünüz resimdeki alanların çağrılma işlemi index.php içinde yapılır. Yani index.php içinden yukarıda gözüken bölümlerden neresi gözükecek ise bu bölüm çağrılır.

Bu bölümlerin boyutlarının da ne olduğu veya görsel olarak nasıl özelliklerde olduğu yukarıda açıkladığımız style.css üzerinde tanımlıdır.

Yani wordpress tema yapısında index.php bütün bölümleri çağıran ve içinde barındıran bir dosya görevi taşır.

Wordress Temanın Anatomik Yapısı

Header.php dosyası

Header genellikle sitenin üst kısmına verilen isimdir ve bu bölümde siteye ait dinamik bir menü, logo, arama alanı gibi klasik kısımlar yer alır. Bu bölüme ait fonksiyonlar css dosyası ve javascript dosyası üzerinden çağrılır.

Bu bölüm çağrılan fonksiyon dosyasının ardından index.php’ye aktarılır.

Sidebar.php doyası

Sidebar, sağ ya da sol kısım için kullanılır. WordPress ya da diğer scriptlerin genelinde sağ kısım ya da gerekiyorsa sol kısım için bu isim kullanılır.

Sidebar kısmında siteye ait arama, son yazılar, çok okunan içerikler gibi bazı bileşenler sergilenebilir.

Footer.php dosyası – Alt kısım

İnternet sitelerin alt kısmını oluşturan bu bölüme footer adı verilir. Footer.php siteye ait alt menü, künye, tasarım sahibi gibi bilgilerin yer aldığı bölümdür.

Wordress Temanın Anatomik Yapısı

Page.php dosyası nedir?

WordPress içerik yönetim sisteminde genellikle page.php sayfa şeklinde içerik girilen dosya bölümüdür. Sayfa dışında birde yazı olarak içerik girilen bölüm de bulunur ki bunun adı da single.php’dir.

Page.php içinde siteye ait sayfalar yer alır. Örneğin hakkımızda, iletişim, referanslarımız gibi bölümler sayfa şeklinde oluşturulur ve bu bölümün yapısı page.php üzerinde tanımlıdır.

Single.php dosyası nedir?

Single.php ise içerik girilen bölümdür. Bu bölüm bazı temalarda farklı görünümlere sahip olabilir. Örneğin bir haber siteniz var ve spor haberlerinin olduğu içeriklerin farklı görünmesini, diğer kategorilere ait haberlerin farklı görünmesini istiyorsunuz;

single-spor.php ve single-normal.php gibi iki tip single.php dosyası oluşturabilir ve farklı şablonların görünmesini sağlayabilirsiniz.

Search.php – Arama dosyası

İçerik sayısı arttıkça bu içeriklere daha sonra erişebilmek için arama yapmak gerekebilir. WordPress’de site içi aramaları yaptığınızda çıkan sonuç ekranının görünümü ile ilgili dosyaların tümü search.php dosyasında yer alır.

Arama bölümüne yazdığınız sorguyu ekrana taşıdığınızda görünen sayfa search.php sayfasıdır.

Category.php dosyası – Kategori Şablonu

Sitenizde bulunan içerikleri kategorize edebilir ve bu kategorileri görüntülemek isteyebilirsiniz. WordPress’de kategorilerin listelendiği sayfa category.php dosyasıdır.

Category.php dosyasında da farklı şablonlar ve görünümler ile her kategori için ayrı bir görünüm oluşturabilirsiniz.

Functions.php dosyası – Temel fonksiyonların ayar dosyası

WordPress temanın belki de kalbidir functions.php. Çünkü fonksiyon dosyası üzerinden yazının öne çıkan görselinin ayarı, link verdiğinizde otomatik nofollow link olması gibi birçok özelleştirilmiş kısımları bu bölümden ayarlarsınız. Bu bölüm her sayfa açılışında otomatik yüklenir.

Functions.php dosyası temanın tüm işlevlerinin ayarlandığı bölümdür. Bazı temalar domaine lisanslıdır yani başka adreslerde kullanılmaz. Bu gibi durumlarda genellikle functions.php dosyası şifreli olduğundan değişiklik yapılamaz. Bu gibi durumlarda ek fonksiyon dosyası sunulur.

Archive.php

WordPress ile girilen tüm içerikler tarihe göre sıralanır ve bu tarihe göre sıralanan içeriklerin listelenmesi gerekirse bu listelenme gibi işlemlerin görünümünde archive.php dosyası açılır. Bazı ücretsiz temalarda category.php dosyası yoktur. Bu tip temalarda archive.php category.php dosyasının işlevini de üstlenir.

Tag.php – Etiket Sayfa Şablonu

WordPress’de girilen içeriklerin arama motorları tarafından kolayca keşfedilmesi ve bu içeriklerin daha iyi tanıtılması için etiket girişi yapılır. Etiket girişi yani ingilizcesi tag.php bu içeriklerin olduğu sayfaların şablonudur.

404.php

Bir içerik girdiniz ve sonrasında sildiniz ya da kullanıcı site içinde yaptığı bir arama sonucu olmayan bir sonuca ulaştı. Bu gibi durumlara kullanıcıya uyarı vermeniz ve bu uyarı ile sayfanın ya da içeriğin bulunamadığını göstermeniz gerekir. Bu sayfada aradığı içeriği bulamayan kullanıcı site içinde anasayfaya ya da dönmek istediği yere döner. İşte bu şablonu sağlayan 404.php dosyasıdır.

Bir önceki bilgi dolu olan WordPress Yorum Alanı Nasıl Kapatılır? başlıklı makalemizde WordPress, WordPress Yorum Alanı ve WordPress Yorum Alanı Nasıl Kapatılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here