WordPress Nasıl Türkçeleştirilir?

0
63

teması Türkçeleştirmek bazen gerçekten kâbusa dönüşebilmektedir. Peki, İnternet sitenizi WordPress içerik yönetim sistemi ile oluşturmak istediğinizde yapacağınız temada dil seçeneği arasında Türkçe bulunmayabilir. Sitenizi Türkiye’de açacak iseniz dil seçenekleri arasında Türkçenin olması size büyük avantaj sağlayacaktır. Açmış olduğunuz sitenizin İngilizce olması sitenizi ziyaret edecek olan ziyaretçilerinizin temalarınızı İngilizce olarak görmesi pek hoş olmayacaktır. Sitenize Türkçe dil seçeneği ekleyerek ziyaretçilerinizin size karşı güvensizlik duygusu duymasını engellemiş olursunuz.

Nasıl Türkçeye Çevrilir

Aslına bakarsanız kullandığınız temanız da bulunan beğenme, ileri, geri ve arama ikonlarının İngilizce olması pek kafa karıştırmaz. Sitenizin içeriğinin Türkçe olması durumunda ve tema fonksiyonlarının İngilizce olması hoş bir görünüm vermemektedir. Türkçeye çevirmek için iki yöntem bulunmaktadır.

Bu yöntemlerden birincisi; WordPress Tema Türkçeleştirme eklentisi ile kullanmakta olduğunuz temayı Türkçeye çevirme işlemi yapılabilir

İkinci yöntem ise; Tema dosyaları arasında yer alan dil dosyasını bulup bilgisayarınızda yardımcı bir program yada normal notepad uygulamasını kullanarak Türkçeleştirme işlemi yapılabilmektedir.Wordpress Nasıl Türkçeleştirilir?

Eklenti ile WordPress Teması Türkçeleştirme

Eğer eklenti kullanarak bu işlemi yapmak istiyorsanız bunun için kullanabileceğiniz en iyi eklenti Loco Translate eklentisi olmaktadır. WordPress içerik yönetim sistemi ile yönetmiş olduğunuz içeriği yönetim sistemine eklenti olarak kurup etkinleştirme işlemini yaptıktan sonra WordPress Admine panelinin sol köşesinde yer alan menülerde ‘ loco Çevirici’ isimli bir buton görünecektir. Bu butona tıklayarak istediğiniz eklenti ve temayı kullanmak istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Bu uygulama ile tema dil dosyası oluşturma işlemi kolay hale gelmektedir. Dil dosyası indirip kendiniz bir kelime bularak o kelimeyi değiştirme ile uğraşmak yerine gerek WordPress eklentisi ile gerekse de Poedit programı ile Türkçeleştirme işlemini çok basit bir hale getirebilirsiniz.

Bu eklenti ya da WordPress ve Poedit sayesinde Türkçeleştirme sayesinde kullandığınız temanın dilini çevirseniz bile temanız da yer alan hiç bir koda zarar vermeden eklenti ya da program sayesinde otomatik olarak yabancı olan kelimeler taranıp karşınıza çıkartılır ve o kelimeler değiştirildiğinde ortaya çıkacak olan yeni dil dosyası üzerine kayıt yapılacak ve o kelimelerde her hangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Telefona Reset Nasıl Atılır? başlıklı makalemizde Telefon, Telefona Reset Atma ve Telefona Reset Nasıl Atılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here