Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

0
95

Bazı besinler, doğal olarak iştahı azaltıcı etkiye sahiptirler. Üstelik yüksek oranda kalori içerdikleri için değil, içinde bulundurdukları lifler, proteinler veya tokluk hormonunu tetikleyici maddeler sayesinde. Çok daha uzun süre tokluk hissetmemizi sağlayarak, zayıflamanıza yardımcı olan yiyecekleri, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Yeşil sebzeler, lif içerikleri sayesinde mide ve bağırsaklarda daha uzun süre kalır ve daha uzun süre tokluk hissi sağlar. Mevsim yeşillikleri ile tuzsuz salata yapabilir, az yağlı sebze yemeği pişirebilir, bol yeşillikli karışık çorba hazırlayabilir, haşladıktan sonra üzerine biraz limon ilave ederek tüketebilir veya doğrudan çiğ olarak da yiyebilirsiniz.

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Yumurta protein açısından oldukça zengin olduğu için, uzun süre vücutta kalır ve tok hissetmenizi sağlar. Yapılan araştırmalar sonucunda, kahvaltıda yumurta tüketen deneklerin yumurta tüketmeyenlere göre çok daha uzun süre tok hissettikleri gözlemlenmiştir. Yumurtayı kahvaltıda tüketebileceğiniz gibi, ara öğünlerde haşlanmış olarak veya salataların içinde tercih edebilirsiniz.

, , ve kabak çekirdeği

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Bazı kuruyemişlerin kilo aldırıcı etkisi bulunur. Ancak kavrulmamış ceviz, badem, fındık ve kabak çekirdeği bu gruba girmez. Aksine çok daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayarak, ana öğünlerde yediğiniz yemek miktarını azaltır. Ayrıca bu kuruyemişler, vücudumuz için gerekli olan, oldukça sağlıklı ve faydalı yağ asitleri, antioksidanlar, mineral ve vitaminler içerir. Yapılan araştırmalar sonucunda, fazla kilolardan kurtulmak için bu çiğ kuruyemişlerin oldukça etkili olduğu, bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Ara öğünlerde ve kahvaltıda bu kuruyemişleri çiğ olarak tüketebilirsiniz.

ve ürünleri

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Süt ve yoğurt, ayran ve peynir gibi süt ürünleri, protein açısından oldukça zengindir ve tok tutucu özelliğe sahiptir. Özellikle yoğurt, yağ yakımını kolaylaştırarak, çok daha kolay bir şekilde kilo vermenizi sağlar. Ara öğünlerde, ana öğünlerde yemekle birlikte, akşam saatlerinde veya acıktığınızda, kısaca günün her saatinde tüketebilirsiniz. İsterseniz yoğurdun ve sütün içerisine meyve veya tarçın ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Lifli mevsim meyveleri

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Portakal, ayva, armut ve elma gibi zengin lif içeriği bulunan meyveler, çok daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Vücudun gerekli lif ve vitaminleri almasını sağlarken çok daha zinde hissetmenize yardımcı olur. Kan şekerinin düzensiz bir şekilde düşmesini ve birden açlık hissetmenizi engeller.

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Yeşil çay kan şekerindeki dalgalanmaları engelleyerek, aşırı açlık hissetmeyi engeller. Yeşil çayın ayrıca tokluk hormonu salınımını harekete geçirici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle limonla birlikte tüketildiğinde, daha tok hissetmenizi sağlamakla kalmayıp vücudunuzdaki yağların çok daha kolay yakılmasına yardımcı olacaktır.

Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler

Acı biber metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlamasının yanı sıra, uzun süre tok hissetmenize de yardımcı olur. Acı biberi turşu olarak, toz halinde yemeklere karıştırarak, salataya doğrayarak veya yemeğin yanında çiğ olarak tüketebilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Türk Kahvesi Diyeti ile Zayıflayın başlıklı makalemizde Türk Kahvesi ve Türk Kahvesi diyeti hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here