TÜBİTAK Hibesi Nasıl Alınır?

0
109

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun kısaltması olan , Türkiye’deki bilimsel ve Teknolojik araştırmaları geliştirme adına, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Başkanlığına bağlı kurumdur. Bilimsel araştırmaların önünü açmak amacı ile kurulan bu kurum son yıllarda gerçekleştirmiş olduğu projelerle gençlere destek verir. Son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz ” Bireysel Genç Girişim Programı” ile dikkat çeken , program dahilinde, gelişmiş fikirlerini, iş planına çevrilmesine için 150 bin hibe sağlamaktadır. Hibe desteği almak isteyenlerin nasıl başvuru yapacakları ve başvuru şartları en sık sorulan sorular arasında yer alır. Hibe almak için neler yapılmalı, nelere dikkat edilmeli gibi soruların cevapları maddeler halinde anlatacağız.

TÜBİTAK Hibesi Nasıl Alınır?

Alabilmek için Neler Gereklidir

TÜBİTAK’ dan hibe almak isteyen kişinin öncelikle bilimsel bir projesi olması gerekir. Sunulan fikir daha önce başka biri tarafından sunulmuş olmamalıdır. Başvuru sahibinin sunduğu fikir kendine ait olmalı ve en ince ayrıntıya kadar düşünülmüş olmalıdır. TÜBİTAK’ a sunulan proje ön değerlendirmeden olumlu sonuç alırsa proje sahibi hibe desteğini alıp, projesini gerçekleştirebilmesi için 2 aylık bir eğitime tabi tutulur. Mentor ile beraber eğitilen proje sahibi aldığı girişimci eğitiminden sonra TÜBITAK’ a sunduğu iş planının da olumlu yönde onaylanmasının ardından hibe desteğini alarak hayallerini gerçekleştirebilir.

TÜBİTAK Hibesi Nasıl Alınır?

TÜBİTAK’ a Sunulacak İş Fikirleri Nasıl Olmalıdır

2 aşamalı olarak verilen TÜBİTAK Bireysel Genç Girişim Programı hibe desteği için sunulan iş fikirleri oldukça büyük önem taşır. İş fikri sunarken nelere dikkat edilmesi gerektiği maddeler halinde verilmiştir.

  • Sunulacak İş fikri mutlaka teknolojik bir yenilik içermelidir. Şimdiye kadar yapılmamış bir fikir olması gerekir.
  • Bu iş fikri hayata geçtiğinde hitap edilecek müşteri kitlesi belirlenmelidir.
  • Belirlenen müşteri profili şu an o üretilecek ürünün yerine ne kullanıyor? Bunun tespiti yapılmış olması gerekir.
  • Üretilecek ürünü kimlerin alacağını, olumlu sonuç alınması için, üründe olması gereken özellikler proje bahsedilmelidir.
  • Piyasaya sunulduğunda hangi ürünler ile rekabette gireceğiniz düşünülmüş olmalıdır.
  • Rekabetin üretilecek olan ürün için olumlu ve olumsuz etkileri bilinmelidir.
  • İş planını hayata geçirecek ekibin hazır olması gerekir.
  • İş planı hayata geçtiği andan itibaren 3 yıl, kurulan müessesenin ayakta kalabilmesi mümkün mü?

TÜBITAK’ a sunulan projelerde bu tür soruları kendinize sorarak projenizin uygun olup olmadığı hakkında fikir yürütebilirsiniz. TÜBİTAK için önemli olan koşullar, projenin daha önce gerçekleştirilmemesi, iş planının hazır olması, ekibin hazır olması ve kurulan müessesenin en az 3 yıl ayakta durabilmesidir.

TÜBİTAK’ a sunulan proje, herhangi bir başka kuruluşa sunulmaması gerekir. Başka bir kuruma sunulduğunun anlaşılması üzerine proje kazanmış olsa da iptal edilir.

2012 yılından bu yana hayata olan bu program sayesinde binlerce girişimci genç hayal ettikleri iş projelerini hayata geçirmiş ve kendi şirketlerini kurmuşlardır.

TÜBİTAK Hibesi Nasıl Alınır?

TÜBİTAK Sunulan Proje İçerisinde Olması Gerekenler

Öncelikle proje ile üretilecek olan teknolojik ürünün ne işe yaradığı, insanlığa nasıl bir fayda sunduğu en önemli kriterdir. Üretilecek olan ürünün bir pazar araştırması yapılmış olmalı ve projeye eklenmiş olmalıdır. Proje iş planına dönüştüğünde ekibin varlığı ve ekibin kaç kişiden oluşacağı, alacakları maaşların brüt ve net oranları, sigorta giderlerinden tek tek bahsetmek gerekir. Bu program iki aşamalı olduğundan, ilk aşamada mutlak suretle üretilecek olan üründen bahsedilmelidir. İkinci aşamada ise iş planına dönüşecek projenin ticari giderlerinden bahsedilmelidir. Projeler itin ile incelenip TÜBİTAK uzmanları tarafından değerlendirilir.

Bir önceki bilgi dolu olan Sıfırdan E-Ticaret Yapacaklar İçin Tavsiyeler başlıklı makalemizde e-ticaret ve e-ticaret girişimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here