Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

0
203

Trafikte araç kullanan herkes ceza yemeden ulaşımını tamamlamak ister. Ancak bazı durumlarda kişi ceza yemekten kurtulamaz. Bazen kişi kendi hatalarından dolayı bazen ise dikkatsizliğinden dolayı yemek zorunda kalabilir. Özellikle 2018 yılında trafik cezalarının katlanarak arttığı düşünülürse hiçbir sürücü ceza yemek istemez. Ancak trafikte kurallara uymayanlar da ceza yemekten kurtulamaz.

Trafik cezaları haklı yere yazıldı mı tamam ama bir de aksini düşünenler yani haksız yere trafik cezası yediğini düşünenler var. Haksız yere trafik cezası yediğini düşünen kişiler cezayı ödemekten ise hakkını mahkemelerde arama yoluna gidebilir. Kişi eğer iddiasında haklı ise sağlam delillerle mahkemeye başvuru yaparak cezaya itiraz edebilir.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarında Nereye İtiraz Edilir?

Ülkemizde trafik cezaları aldı başını gitti. Durum böyle olunca insanlar ister istemez haklarını aramak için mahkemelere başvuruyor. Yedikleri trafik cezasının haksız olduğunu düşünen kişiler cezayı yedikleri noktadaki trafik mahkemelerine itiraz başvurusunda bulunabilirler. Ancak Türkiye’de her ilde trafik mahkemesi bulunmuyor.

Bu yüzden kişiler cezayı yedikleri yerdeki Sulh Ceza Mahkemelerine başvuru yaparak yedikleri trafik cezalarına itiraz edebilirler. Ancak bu noktada şu unutulmasın kişi kendine trafik cezası yazan polisin görev yaptığı ildeki Sulh Ceza Mahkemelerine başvuru yapmaları gerekir. Kişinin kendi yaşadığı şehirdeki mahkemeye itirazda bulunması sonucu değiştirmez ve mahkeme açılmaz.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarında Kaç Gün İçinde İtiraz Hakkı Vardır?

Trafik cezalarında kişilerin 15 gün içinde Sulh Ceza Mahkemelerine giderek cezaya itiraz hakları bardır. 15 günlük süre iki şekilde başlangıç olarak kabul edilir. Şöyle ki trafikte trafik polisi tarafından durdurulup yazılan cezalarda itiraz süresi cezanın yenmiş olduğu o andan itibaren başalar ve kişi 15 gün içinde cezaya itiraz edebilir.

Ancak kişi cezayı mobese kameralarından veya herhangi bir nedenden dolayı ceza plakaya yazılmışsa 15 günlük süre ceza makbuzu kişinin eline geçtiği günden itibaren başlar. Kişi cezayı yedikten sonra en geç 10 gün içinde ceza makbuzunun eline geçmiş olması gerekir.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarına İtiraz Ederken Gerekli Belgeler

Trafik cezalarına itiraz edecek olan kişi Sulh Ceza Mahkemelerine başvuru yapmak zorundadır. Kişiler bu itiraz başvurusu sırasında trafik cezasına itiraz dilekçesi, trafik idari para cezası karar tutanağının fotokopisi, trafik idari para cezası karar tutanağı tebligatının fotokopisi, aracın ruhsat fotokopisi, kişinin kimlik fotokopisi ve ehliyet fotokopisi ile mahkemeye başvurulabilir.

Kişi trafik cezasına itiraz için mahkemeye başvuru yaptıktan sonra dava açılır. Bu aşamada kişinin mahkemeye gitmesine gerek yoktur. Mahkeme ceza karar tutanağını ve cezaya itiraz eden kişinin savunmasını okuyarak konuyu karar bağlar. Bu süre ortalama olarak 2 ay ile 3 ay arasında sürebilir. Mahkeme kişiyi haklı bulursa cezayı iptal edebilir.

Trafik Cezasına Nasıl İtiraz Edilir?

Trafik Cezalarına İtiraz Davalarında Tazminat Ödeniyor mu?

Kişiler trafik cezalarına itiraz edip haksız oldukları kesinleştiği zaman normal şartlarda ceza ödemiyorlar. Ancak kara yolları müdürlüğü mahkemede avukat ile temsil ediliyor ise ve mahkemede polisin yazmış olduğu ceza haklı bulunursa hakimin kararına göre avukatın parası trafik cezasına itiraz eden kişiye ödettirilebilir. Ancak kanunlarla belirlenen rakamlara göre kişi bu mahkemeye yemiş olduğu trafik cezasının üstünde bir tutar ödeme yapamaz. Yani kişi avukatlık parası olarak sadece yemiş olduğu trafik cezası kadar ceza öder.

2018 Yılında Trafik Cezaları

2018 yılında her şeye zam geldiği gibi trafik cezalarına da zam geldi. Buna göre kırmızı ışıkta geçmenin cezası 206 tl, alkollü araç kullanmak 2507 tl, trafikte telefon ile konuşmak 95 tl, ehliyetsiz araç kullanmak 1763 tl ve hatalı sollama yapmak 206 tldir.

Bir önceki bilgi dolu olan Doğru Kreşi Seçmede Nelere Dikkat Edilmelidir? başlıklı makalemizde Doğru Kreş, Doğru Kreşi seçmek ve Kreş Seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here