Telefona Reset Nasıl Atılır?

0
68

Günden güne gelişen teknoloji ve çoğalan internet erişimi olanakları sayesinde akıllı kullanımı da arttı. Çeşitli uygulamalar ile işlevleri oldukça gelişen bu cihazları bazı durumlarda sıfırlamak yani reset atmak isteyebilirsiniz. Böylece telefonun içindeki tüm verileri silerek, onu aldığınız ilk günkü durumuna getirebilirsiniz. kullanım sürecinde donma, kasma, yavaşlama veya takılma gibi problemler ortaya çıkarabilir. Bu gibi problemlerin ortadan kalkması için uygulanan yöntemlerin başında telefonu formatlamak yani başka bir söylemle reset atmak gelir. Bunların yanında cihazını satmak isteyenler veya ikinci el akıllı alanlar da bu sıfırlama işlemini tercih edebilirler. Akıllı cihazların arka planındaki teknik özellikleri hakkında yeterince bilgisi olmayanlar için “” sorusunu ayrıntılı bir şekilde cevaplandırıyoruz.

İşletim Sistemine Göre Yol Değişebilir

Türkiye’de kullanılan akıllı telefonlarda genellikle iki işletim sisteminden biri bulunur. Bunlar iOS ya da Android’tir. iPhone marka telefonlar iOS işletim sistemiyle çalışırlarken Samsung, LG, Asus gibi markalar Android işletim sistemini kullanır. Bu işletim sistemleri genelde benzer özelliklere sahip olsa da arayüzlerde değişiklikler bulunur. Akıllı telefonu sıfırlama konusunda iki işletim sistemi ayrı ayrı değerlendirilmelidir.Telefona Reset Nasıl Atılır?

iOS İşletim Sistemli Telefonlarda Sıfırlama

iPhone marka akıllı telefonları sıfırlamak için iki yöntem sıklıkla kullanılıyor. Bunların ilkinde bilgisayara da ihtiyaç duyuluyor. Öncelikle cihaz tamamen kapatılmalıdır. Bilgisayardan iTunes açıldıktan sonra, akıllı telefonun “Home” tuşu basılı haldeyken USB kablo aracılığıyla bağlantı kurulmalıdır. Bilgisayar telefonu tanıdıktan sonra iTunes ekranından “Recovery Mod” sekmesi tıklanmalıdır. İşlem tamamlandığında telefon sıfırlanacaktır. Diğer yöntem ise akıllı telefonun “Ayarlar” butonuna bastıktan sonra sırasıyla “Genel” ve “Sıfırla” tuşlarının dokunulmasıdır. Burada bulunan “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” başlığına dokunulduğunda resetleme işlemi gerçekleşecektir.

Android İşletim Sistemli Telefonlarda Sıfırlama

Sektörde bulunan pek çok akıllı telefon markası Android işletim sistemini kullanır. Bu tür cihazlarda sıfırlama yapmak için öncelikle ekran menüleri arasından “Ayarlar” butonu araştırılmalı ve basılmalıdır. Açılan pencerede yedekleme ve sıfırlama ile ilgili başlık bulunmalıdır. İlgili alt notlar dikkatle okunarak, sıfırlama yani resetleme işlemine geçilebilir. Yaklaşık birkaç dakika süren bir işlem ile akıllı telefonunuz ilk günkü haline gelecektir.

Bir önceki bilgi dolu olan SEO Ayarları Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde SEO Ayarı, SEO Ayarı Nasıl Yapılır? ve SEO Ayarları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here