Su Cildinizi Güzelleştirir mi?

0
54

Vücudumuzun yarıdan çoğunun olduğu düşünüldüğünde, alımının vücudumuz için ne kadar önemli olduğu da kolayca anlaşılabilir. Canlılar için yaşamsal bir gereksinim olan , besinlerin sindirilmesinden vücut ısısının düzenlenmesine dek vücudun birçok metabolik işlevinde rol alır. Dolayısıyla olmadan sağlıklı bir yaşam da olası değildir. Faydaları saymakla bitmeyen suyun sağlığımız için de önemli olduğunu burada belirtmeli. Dolayısıyla özellikle kadınlar tarafından suyun faydalarına ilişkin çokça sorulan bir tanesi de elbette

Suyun Faydaları

Suyun vücut sağlığımız için sayısız faydası var. Bunların başında sindirim sisteminin sağlıklı çalışması gelir. Ağız yoluyla alınan besinlerin vücutta sindirilebilmesi, atıkların vücuttan sindirim ve boşaltım sistemi ile uzaklaştırılmasında suyun rolü vardır. Ayıca suyun yaşamsal organlar olan kalp ve beyin sağlığının korunması için yeterli kadar alınması gereklidir. Bağışıklık sistemi de güçlü olmak için suya ihtiyaç duyar.Su Cildinizi Güzelleştirir mi?

Suyun Cildimiz İçin Önemi

Cildinizin genç ve güzel görünebilmesinin ilk koşulu sağlıklı olması. Sağlıklı bir cilde sahip olmak da, herhangi dermatolojik bir sorun yaşanmadığı müddetçe, onun nem dengesini ve elastikiyetini korumaktan geçiyor. Su, cildin nem dengesi için oldukça önemli çünkü nemini kaybeden cilt kurumaya maruz kalıyor ve beraberine ciltte deformasyonlar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle ciltte meydana gelen kırışıklık ya da cilt çatlakları ile mücadelenin başlıca koşulu cilde ihtiyacı olan suyu vermek. Yani yeteri kadar su tüketmek. Ayrıca suyun vücutta biriken toksinlerin atılması gibi bir işlevi olduğu düşünüldüğünde cilde su alımının cildin arınmasına katkıda bulunduğu da söylenebilir.

Suyu Ne Kadar, Nasıl Almalı?

Vücut su ihtiyacını sadece saf olarak alınan sudan karşılamaz. Gün içinde tüketilen tüm besinler su kaynağı olarak da işlev görür. Söz gelimi sebze ve meyveler bolca su içerdiği gibi, sıvı gıdalar da su ihtiyacını karşılamaya hizmet eder. Bu nedenle su alımı birçok şekilde gerçekleşebilir. Ancak yiyecek ve içeceklerle alınan su ihtiyacı karşılamak için yeterli olmaz çünkü terleme, idrar vb. yollarla vücut düzenli su kaybeder. Bu nedenle besinler haricinde su alımı mutlaka gerekmektedir.

Bir önceki bilgi dolu olan İstenmeyen Tüylerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? başlıklı makalemizde İstenmeyen Tüyler, İstenmeyen Tüylerden Kurtulma ve İstenmeyen Tüylerden Nasıl Kurtulabilirsiniz? hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here