Statik elektrik nedir? – Statik elektrik nasıl boşaltılır?

0
492

, elektronik aletlerin hatta bazı araçların etkileşim sonucu oluşan duran elektriğine verilen isimdir. Statik elektrik sürtünme sonucu oluşur ve boşaltılması gerekir, çünkü duran elektriğin hassas elektronik aletlerden boşaltılmaması tamiri mümkün olmayan arızalara neden olabilir.

Statik elektrik nedir? - Statik elektrik nasıl boşaltılır?

Statik elektrik eskiden beridir, elektronik aletlerin üstünden atamadığı ve bazen son kullanıcının neden olduğunu bir türlü anlayamadığı bir sorundur. Sadece elektronik aletlerde değil, bazı araçlarda bile statik elektrik birikir. Tankerlerde hatta özel harekat polislerinin kullandığı kirpi ismi verilen araçlarda bile oluşabilecek statik elektriğin atılması için aracın altından zincir sarktığını görmüşsünüzdür.

Statik elektrik nedir? - Statik elektrik nasıl boşaltılır?

Statik elektrik, genellikle bilgisayar montajı yapan ve bu işler ile uğraşanların daha çok mağdur olduğu bir sorundur. Bazen bilgisayar montajını yapar her parçayı doğru bir şekilde takar. Bağlantılarını tamamladığında fişe takar elektriği verir ama bilgisayar çalışmaz. Nerede hata yaptığınızı düşünür, denemeler yaparsınız ama yine de bilgisayar çalışmaz. Bu tip durumlarda statik elektriğin birikmesinden bilgisayarınızın çalışmadığı ihtimali bir anda aklınıza gelmediği için sizi ciddi derece uğraştırmış ve yormuştur.

Statik elektrik nedir? - Statik elektrik nasıl boşaltılır?
Statik elektrik

Halının üstünde yapılan bilgisayar montajlarında daha çok oluşan bu statik elektrik birikme durumunda, duran elektriği boşaltmanız gerekmektedir. 

?

Statik elektriği boşaltmak için ise; öncelikle bilgisayarınızın elektrik ile olan bağlantısını kesin. Power supply’ye bağlı tüm kabloları sökün, ekran kartı elektrik girişi olan 6-8 pinlik girişi de söktüğünüzden emin olun. Şimdi bilgisayarın açma tuşuna 4-5 saniye basılı tutun. Varsa içeride statik elektrik bu sayede boşalsın. Tüm parçalara elinizle ya da zarar vermeyecek metal bir çubuk ile dokunun. Statik elektriğin biriktiği yerdeki birikimi elinizdeki iletken ile alarak boşaltabilirsiniz.

Statik elektrik nedir? - Statik elektrik nasıl boşaltılır?

Mining yapanların Statik Elektrikle sorunu

Statik elektrik sorunu son dönemlerde, Mining yapan madencilerin montajı sırasında başına gelmektedir. Bu durum ciddi anlamda uğraş ve para kaybıdır. Metal kasalara rig kuran madenciler tüm montajı yaptığında elektriği verir. Görüntü almak için sabırsızlıkla beklerler ancak ne görüntüsü, anakarta ve ekran kartlarına görüntü bile gelmez. Hata yaptığını ya da eksik bağlantı yapıp yapmadığını kontrol etmek için kablolara dokunurlar ve temassızlık olmadığından emin olurlar ama yine de elektrik gelmez. Bu tip durumlarda ısrarla açma tuşuna basıp elektrik gelmesini beklemek yanlıştır. Statik elektrik biriktiğinde, mevcut elektriğin üstüne elektrik gelip tehlike yaratmamak adına power’lar çalışmaz. Bu tip durumlarda yukarıda yaptığımız gibi statik elektrik boşaltma yöntemlerini uygulamalıyız. Ayrıca tahta rig kasalarını ısıyı dışarı iletemediğinden ve olası yangın vb. tehlike durumlarında büyük risk yaratacağından metal rig tercih edenlerin statik elektriğin oluşmasını engelleme amaçlı yapmaları gereken bir kaç önemli husus bulunmaktadır.

Tavsiye makale : Ekran kartı ile madencilik yapmak?

Statik elektrik nedir? - Statik elektrik nasıl boşaltılır?
Topraklama özelliği olan üçlü priz

Statik elektriğin oluşmaması için öncelikle topraklı priz kullanılmalıdır. Prizin topraklı olup olmadığı nasıl anlaşılır diye sorabilirsiniz? Hemen açıklayayım, prizin içini açıp söktüğünüzde 3 kablo var ise, bunlar nötr, faz ve toprak tır. Ki artık yeni binaların topraklama sistemi olmadığında elektrik abonelikleri başlatılmaz. Topraklı priz kullanan arkadaşların, topraklama özelliği olan üçlü priz diye bahsedilen çoğaltıcılarının da topraklama özelliğinin olup olmadığına dikkat etmelilerdir. Topraklı çoğaltıcı kullananların prizi taktıkları delik bölgesinde iki metal bulunmaktadır ki bunlar topraklamadır. Metal kasanın bir yerinden bakır bir çubuk ile üçlü prizin metal çubuklarına değen bir bağlantı ile olası oluşacak statik elektriğin aktarılması mümkündür.

Ayrıca anakartın rig’e montajı sırasında altında kalan lehimlerin eğer düzey metal ise temas etmesi de direk rig kasasına statik elektrik verecektir ki diğer bağlı parçalara bu elektriğin teması edeceği düşünülürse bu durum tehlike oluşturabilir, bu sebeple alüminyum rig kullanan madencilerin statik elektriği gözardı etmemeleri önemlidir.

Bir önceki bilgi dolu olan Buzdolabındaki Kötü Koku Nasıl Geçer? başlıklı makalemizde Buzdolabı, Buzdolabı kötü koku ve Buzdolabı temizliği hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here