Spora Başlamak İsteyenlere 5 Eşsiz Tavsiye

0
175

Spora başlamak sanıldığı kadar zor değil. Birey kendine biraz güvendiği zaman ve spora başlamayı kendine şart edinip kafaya koyduğu zaman kolayca spora başlayabilir. Ama bunun için altın kurallar olduğunu göz ardı etmemek lazım.

1İstek

Spora başlayacak kişinin önce spora başlama nedenini belirlemesi gerek. Bu zorunluluk olabileceği gibi kişinin kendi arzusu da olabilir. Kişi kilo vermek için mi spora başlamak istiyor sıkılaşmak için mi istiyor yoksa sağlıklı bir yaşam için mi spora başlamak istiyor sorgulamak gerekir. Eğer kilo vermek için başlıyor ise bu biraz daha zor oluyor. Daha az istekli olabiliyor çünkü genel olarak kilo sorun teşkil eden bir şey olarak görülüyor. Kilo vermek isteyen kişi kilo vermeye gerçekten gönüllü ise bunu rahatlıkla yapabiliyor. Bu yüzden spora başlarken istemek çok önemli.

2Azim

Spora başlamak isteyen kişi spora başladığında ben yapamıyorum diyerek bırakır ise o yaptığı kaslar kısa sürede yağ olarak geri dönecektir. Bu yüzden azim önemli. Güçlü durmak ve ne olursa olsun azimli bir şekilde devam etmek gerekecektir. Birey azmettiği sürece hırs da yapacaktır ve bu kilo vermeyi kolaylaştıracaktır. Ama bunlardan önce spora başlamak için azmetmeli. günlük yaşamımızda bize fazlasıyla katkı sağlayacak eğlenceli bir aktivite. Sağlıklı yaşayabilmek, ileriki yaşları daha dinç olabilmek için spora başlamak gerek. Faydaları göz ardı edilemeyecek kadar fazla.

3İnanç

Bir işe başlamak o işin yarısını yapmaktır derler. İnanç da böyle. Kişi inandığı sürece kolayca başlayabilir. Kendine güvenen inanan, kilo verebilirim, sıkılaşabilirim, düzenli bir şekilde spor yapabilirim diyen her birey spora başlayabilir. İnsan her anlamda kendine güvenmeli. Spora başlayınca konulan hedefler doğrultusunda ben yapabilirim demek gerekir ve bunu söylerken inanmak gerek. İnanç her anlamda çok önemli. Önce inanç!

4Plan

Spora başlamak günlük hayatımızdan çok fazla bir şey götürmez fakat spor planımız mutlaka olmalı. Kafamıza göre spora başlayıp sonra kafamıza göre gün belirleyip spora gitmek kişiye bir şey katmayacaktır. Spor hocası ile önce vücut ölçülerine bakıp süreçte nasıl ilerleneceğine bakmak gerekir. Belli saat ve günlerde gelip spora devam etmek gerekir.

5Yeme düzeni

Spora başlamak için vücut buna hazır mı diye önce kontrol ettirmek gerekir. Vücudun neleri var neleri yok, vücuttaki karbonhidrat, protein miktarı bir diyetisyen tarafından kontrol edilmeli. Vücut kitle indeksi bilinmeli. Bir doktor kontrolünden geçerek başlamak her zaman daha sağlıklı olacaktır. Bunu yanında spora başlamadan önce, başlandığında abur cubur ve fast food yemeyi durdurmak ya da azaltmak gerek çünkü bunlar sporun başlıca düşmanları olacaktır. Kişi bunları yediği sürece spora başlasa bile çok zor kilo verecek, verdiği kiloları almanın aksine hızlı bir şekilde verecektir. Bu yüzden yenilen yemeklere dikkat edilmeli.

Bir önceki bilgi dolu olan İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir? başlıklı makalemizde Doğru kreş seçimi, iyi bir kreş ve kreş nasıl seçilir hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here