Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

2
299

Bitki çayları, soğuk havalarda içimizi ısıtırken aynı zamanda vücudumuza ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri kazandırarak, bağışıklık sistemimizi güçlendirir. Her bitkinin kendine has tadı, kokusu ve faydası bulunur. Soğuk havaların vazgeçilmezi olan, birbirinden lezzetli bitki çaylarından sizin favoriniz hangisi?

Önemli: Bitki çaylarını kesinlikle kaynatmamalısınız. Her çeşit bitkiyi yalnızca, demliğe veya bardağa koyduğunuz kaynar suda 5 – 10 dakika bekleterek demlenmesini sağlamalısınız. Farklı bitki çaylarını karıştırmamalı ve günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz.

İşte sizler için derlediğimiz en sağlıklı

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

Elmalı Tarçınlı Çay:

Elma çayı içerisinde bulunan vitaminler sayesinde, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek kış hastalıklarına karşı dirençli olmanızı sağlar. Elmanın yanına ilave ettiğiniz kabuk veya toz tarçın ise, kan şekerini düzenler ve metabolizmanın hızlanmasını sağlar. İsteğe bağlı olarak, elmalı tarçınlı çayınızın içerisine karanfil de ekleyebilirsiniz.

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

Rezene Çayı:

Rezene çayının sakinleştirici bir etkisi bulunmaktadır. Özellikle kış akşamlarında, uyumadan önce rezene çayı içerseniz, rahat ve deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca rezene çayı bağırsakları çalıştırarak, kabızlık sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. İçine narenciye kabuğu veya gül yaprağı ilave ederek, rezenenin baskın kokusunu yumuşatabilirsiniz.

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

Çayı:

Zencefil çayı, kuvvetli bir bağışıklık güçlendirici olması sebebiyle, tam bir kış çayıdır. Vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur ve enfeksiyon oluşma ihtimalini azaltır. Zencefil çayına tat vermek için limon, elma, portakal, tarçın veya bal ekleyebilirsiniz.

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

Ayvalı Ihlamur:

Ihlamur özellikle üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Ihlamurun içine birkaç dilim atarak, hem daha lezzetli hem de daha besleyici olmasını sağlayabilirsiniz. Ihlamur çayı hazırlarken, bitkisinin yaprakları yerine, çiçekli kısmını tercih etmelisiniz. Ayrıca ıhlamurun diğer bitki çayları ile birlikte tüketilmesi tavsiye edilmez. Ihlamurun içine başka bitkileri karıştırmadan demlemelisiniz.

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

:

Kuşburnu çayı içeriğinde bol miktarda C vitamini bulundurması sebebi ile tam bir kış çayıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek nezle, grip ve soğuk algınlığına karşı dirençli olmanızı sağlar. İçimi diğer çaylardan farklı olarak biraz ekşi olan kuşburnu çayının içerisine, dilerseniz tarçın veya bal ekleyerek tatlı bir aroma verebilirsiniz.

Soğuk Havalarda İçinizi Isıtacak Kış Çayları

Limonlu Yeşil Çay:

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay kanser riskini azaltır, kalp damar sağlığı üzerinde olumlu etkileri bulunur, metabolizmayı hızlandırır, yağ yakımını kolaylaştırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Yeşil çayın içeriğinde, bol miktarda antioksidan, vitamin ve mineral bulunur. Yeşil çaya limon eklendiğinde ise, içerisinde bulunan antioksidanlar etkisini çok daha fazla gösterir. Demlediğiniz yeşil çayın içerisine, birkaç dilim limon atarak ve birazcık bal ilave ederek oldukça lezzetli bir kış çayı hazırlayabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Şeker Detoksu : Şeker İsteğini Azaltmanın Kesin Yolu başlıklı makalemizde şeker, Şeker Detoksu ve şeker isteği azaltma hakkında bilgiler verilmektedir.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here