Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

0
155
Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

hormonal sebeplerler ve değişimler sonucu ciltteki gözeneklerin genişlemesi ve yağlanmanın artması sonucu gözeneklerdeki tıkanmasıyla oluşurlar

Daha çok karma ve yağlı ciltlerde görülen siyah noktalar dönemsel olarak kuru ve normal ciltlerde de oluşabilir. Siyah noktaların görünümü cildin yapısına göre şekillenir. Bazıları cildin yüzeyinde olup kolay temizlenebilse de bazıları cildin alt katmanlarına gömülü oldukları için kolay temizlenemezler ve başka cilt problemlerine de yol açabilirler. Temizleme işlemi de siyah noktanın görünümüne göre yapılır. Bu işlem güzellik salonlarında, kliniklerde yapılabildiği gibi evde de yapılabilir. Önemli olan siyah noktaya temizleme işlemi yapıldıktan sonra cildin bakımını buna göre tamamlayarak tekrar oluşmalarını önlemektir.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Peki evde

Yüzeyde olanların yumuşaması ve gözeneklerin açılıp derinde olanlara ulaşılabilmesi için siyah nokta temizlemeye başlamadan önce buhar banyosu yapılmalıdır. Bu işlemden sonra hiç beklemeden hangi yöntem kullanılacaksa o yöntemle temizleme işlemine başlanmalıdır. Eğer yüzeyde siyah noktalar varsa önce bunlar temizlenmelidir. Yüzeydeki siyah noktalar siyah nokta bandı ya da peeling yardımıyla temizlenebilir. Bir tanesinin yeterli olmuyorsa önce siyah nokta bandı kullanılıp sonra peeling yapılmalıdır. Bu adımdan sonra derindeki siyah noktaların temizlenmesine geçilebilir. Derindeki siyah noktaların temizlenmesinde komedon temizleyici, maske ve tonik kullanılmalıdır. İlk adım komedon temizleyici olmalıdır ve ilk adım olduğu için bütün gözenekler zorlanmamalıdır, nazikçe en belirgin olanlar temizlenmelidir. Sonraki adım içinde mutlaka BHA olan ve spesifik olarak salisilik asit içeren maskeler tercih edilmelidir. Maske temizlendikten hemen sonra yine içinde salisilik asit olan bir tonikle cilt temizlenmelidir. Maske ve tonikler düzenli kullanım sonucu en etkili sonucu vereceklerdir.

Kalıcı olarak Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Siyah noktaların temizliği ihtiyaca göre yapılmalıdır fakat oluşumu geciktirmek ve önlemek için düzenli olarak BHA bakımı uygulanmalıdır. BHA içeren bir temizleyiciyle makyaj temizlenmeli ve yüz yıkanmalı, BHA içeren bir tonik ya da cilt temizleme padi kullanılmalı ve ardından yağsız bir nemlendiriciyle cilt nemlendirilmedir. Daha kısa süreli etki görmek için BHA içeren serumlar kullanılabilir. BHA hem gündüz hem gece kullanılabilir. Düzenli kullanımda 2-3 hafta içerisinde etkisini gösterir.

Bir önceki bilgi dolu olan Vazelinin Faydaları Nelerdir? başlıklı makalemizde saç bakımı, vazelin ve vazelin makyaj hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here