Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir? – Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

0
204

yapmanıza rağmen bir türlü kilo veremiyor veya verdiğiniz kiloları kısa sürede geri alıyorsanız, bunun sebebi diyeti uygularken yaptığınız hatalar olabilir. Bu hataları fark edip beslenme alışkanlıklarınızı düzenlediğiniz takdirde istediğiniz kiloya ulaşmanız artık çok daha kolay olacaktır. En sık yapılan beslenme hatalarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşte en sık yapılan

  • Kilo vermek adına yapılan ilk hata, kahvaltı yapmamaktır. Kahvaltıyı atlamak veya atıştırmalıklarla geçiştirmek, gün boyu açlık hissetmenize neden olur. Kahvaltı yapmadığınız zaman, gün içerisinde kan şekerinde görülen dalgalanmalar artar ve aniden aşırı derece acıktığınızı hissedersiniz. Aksine kahvaltı yapan insanların kilo vermesi veya kilolarını koruması, çok daha kolaydır.
Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir? - Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
Kahvaltı yapmamak en sık yapılan diyet hatalarının başında gelmektedir.
  • Kilolarınızdan bir an önce kurtulmak için, sıkı diyet planları yapıyorsanız, hızlı kilo vermeye aldığınız kalori miktarını oldukça azaltan bir diyet olacaktır. Ancak aldığınız günlük kalori miktarını azaltmak, metabolizma hızını yavaşlatması sebebiyle, uzun vadede tekrar kilo almanıza sebep olacaktır. Bu nedenle, yalnızca kısa süre geçerliliğini koruyacak şok diyetlerden uzak durun ve bünyenize en uygun diyeti düzenli şekilde uygulayın.
  • Diyet yaparken ara öğünlere yer vermemek, kendinizi zorlayarak aç kalmak yapılan en büyük hatalardandır. Ara öğün saatlerinde aç kalırsanız, hem iştahınız daha çok artar hem de ana öğünlerde daha çok yemek yeme eğiliminde olursunuz. Gün içinde az kalorili ara öğünlere yer vermek, açlığı kontrol etmeyi sağlar ve kilo vermeyi kolaylaştırır.Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir? - Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
  • Ara öğünlerde fazla kalorili atıştırmalıklara ve sağlıksız yiyeceklere yönelmek, genellikle bel bölgesinde yağlanmaya sebep olur. Bunun yerine mevsim meyveleri, kuru meyveler, sağlıklı kuruyemişler, müsli, yoğurt, süt veya salata gibi sağlıklı besinler tercih etmek açlığı bastırır ve metabolizmayı hızlandırmaya katkıda bulunur. Sağlıklı ara öğünler, metabolizma hızını yüksek seviyede tutmaya yardımcı olur ve beraberinde kilo vermeyi kolaylaştırır.Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir? - Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
  • Diyetteki önemli ayrımlarda biri de, az yağlı yiyecekler ve az kalorili yiyeceklerdir. İkisi birbirine karıştırılmamalıdır. Yiyeceklerin az yağlı olması az kalorili olduğu anlamına gelmez. Hatta az yağlı bir kek, normal bir kekten daha fazla kalori içeriyor olabilir. Besinlerin içerdiği yağ, kalori ve şekerin miktarını öğrenmek için, besin içeriği tablosuna göz atmakta fayda vardır.Sık Yapılan Diyet Hataları Nelerdir? - Dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?
  • Diyet yaparken genellikle atlanan ve ikinci planda kalan, günlük içilen su miktarıdır. Kalori yakmada en önemli faktörlerden biri sudur. Eğer gün içerisinde yeterli miktarda su içmezseniz, vücudunuz metabolizma hızını yavaşlatır. Kalori yakmak için, günde ortalama sekiz bardak su içmek gerekir. Su içmekte zorlanıyorsanız veya yeterince su içemiyorsanız, suyun içerisine tarçın, nane veya limon atarak suya aromatik bir lezzet katabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Uzun Süre Tok Hissetmenizi Sağlayan Besinler başlıklı makalemizde Acı Biber, badem ve Ceviz hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here