Şeker Detoksu : Şeker İsteğini Azaltmanın Kesin Yolu

0
311

Paketlenmiş tatlı yiyecekler, bazı hazır gıdalar, hazır meyve suları ve asitli içecekler, mısır gevrekleri, çikolata, gofret, kekler, pastalar ve daha bir sürü besin içeriğinde oldukça yüksek oranda bulundurur. Oysa ki, vücudumuz günlük sebze ve meyve tüketiminden aldığı şekerin haricinde, dışarıdan alınan bir gram şekere bile ihtiyaç duymaz.

, vücutta yağa dönüştürülür ve depolanır. Bu da kilo artışına sebep olur. Fazla şeker tüketimi yalnızca kilo alımına ve obeziteye sebep olmakla kalmaz, sağlığımızı da ciddi anlamda tehdit eder. Şekerin fazlası, kalp ve damar hastalıklarına, diyabet hastalığına, enfeksiyon ve iltihap hastalıklarının artmasına, cilt bozukluklarına neden olur. Ayrıca fazla şeker, kanser oluşma ihtimalini arttırıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Bütün zararlı etkilerine rağmen, şekeri hayatımızdan tamamen çıkarmak o kadar kolay değildir. Ancak 3 gün boyunca şekerden uzak durarak, büyük bir adım atabilirsiniz. 3 gün boyunca sıfır şeker tüketmeyi başardığınız takdirde, vücudunuz alışmak için çaba gösterecektir ve bundan sonra kesinlikle daha az şeker tüketme ihtiyacı hissedecektir.

Şeker Detoksu : Şeker İsteğini Azaltmanın Kesin Yolu

  • Unutmayın, bu şeker detoksunun amacı, ağzınıza 3 gün boyunca şekerli hiçbir şey sürmemek. Çok az da olsa şekerli bir şey yerseniz, detoks bozulur. 3 gün boyunca bir kere bile dışarıdan şeker almak, vücudunuzda karşı konulamaz bir istek yaratacaktır. Bu nedenle, şekere sadece 3 gün ara verin ve neler yapabileceğinizi görün. Kim bilir belki o 3 günü, daha sonra 30 gün yapmak istersiniz.
  • Şeker tüketme isteğinin psikolojik olarak büyük bir etkisi vardır. Öncelikle şekere ihtiyacınız olmadığına ve alacağınız her gram şekerin vücudunuz için zararlı olacağına kendinizi inandırın. Şeker tüketme isteğini öncelikle kafanızda yenerseniz, işler çok daha kolay olacaktır.
  • 3 gün süresince şekerli veya yapay tatlandırıcı içeren hiçbir yiyecek ve içecek tüketmeyin.
  • Bal, pekmez ve reçel yemeyin veya içeceklere karıştırmayın.
  • Şeker ihtiyacını karşılamak için, yalnızca taze meyve, çiğ kuruyemiş, kuru meyve ve tarçın yiyin.
  • Canınız çok şeker istediğinde süt, limonlu yeşil çay veya meyve çayları için.
  • Beyaz ekmek karbonhidrattan oluştuğu için, aslında içeriğinde şeker bulundurur. Beyaz ekmek yerine, sadece esmer ekmek tüketin.
  • Beyaz pirinç tüketmeyin, onun yerine bulgur pilavı veya mercimek tercih edebilirsiniz.
  • Şeker bağımlılığından kurtulmak için, her gün mutlaka 1 büyük tabak salata ve sebze yemeği tüketin.
  • Bol bol sıvı tükettiğinizden emin olun. Vücudunuzu susuz bırakmayın.

Bu 3 günü hiç şeker tüketmeden tamamladığınız takdirde, hayatınızdan şekeri çıkarmak için kocaman bir kapı açmış olacaksınız. Şekersiz de hayatınızı devam ettirdiğinizi gördükten sonra, yediklerinizin şekersiz veya az şekerli olmasına dikkat edeceksiniz. Bu 3 günlük şeker detoksunu başarıyla tamamladıktan sonra, daha az şeker tüketme isteği duyacaksınız. Sağlıkla kalın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here