Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Kürler

0
219

en çok sorun yaptığımız bir durumdur. Saçını seven ve sürekli bakımını yapan kişiler saçının dökülmesine dayanamazlar. Bu nedenle bunun neden kaynaklandığını merak ederler. Saç dökülmesi çeşitli nedenlere bağlı dökülür. Bunların başlıcaları saça uygulanan kimyasal maddeler ve boyalardır. Boya saçın yıpranmasını sağlar ve kısa zamanda saç gücünü kaybederek dökülmeye başlar. Ayrıca stres,kaygı,endişe ve aşırı heyecan da saçın dökülmesine zemin hazırlar.

Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Kürler

Saçınız Neden Dökülüyor ?

Bu sorunun birçok nedeni vardır. Bazen havanın suyun kirli olması bazen yetersiz oksijen alınması ve kimi zaman ise hormonsal gıdaların zemin hazırladığı saç kaybı bun nedenlere bağlı dökülebilir. Saç bakımını en iyi şekilde yapmalı ve dökülen saçınızın buna sebebiyet verdiği durumları göz önünden geçirmeniz gerekir. İyi bir analiz doğru bakımlar yapmanıza katkıda bulunur.Saçınız neden dökülüyor derseniz bu her şeye bağlı olabilir.

Başlıca etkenleri sıralayalım :

Strese bağlı durumlar saçın dökülmesine neden olur. Saç stresi kaldıramaz ve hücrelerin kısa bir zamanda cansız olmasına zemin hazırlar.

Çevresel etkenler buna neden olabilir. Havanın kirli olması suyun kireçli olması başlıca sebeplerindendir.

Üzüntü saç dökülmesini çoğaltır. Mutsuz bir adrenalin bütün minerallerin değerini öldürür. Hatta saçta var olan enzimler yavaş yavaş azalarak saç eskisi kadar canlı olmaz. Görüntü mat ve cansızdır. Bu da saçın dökülmesinde etken bir nedendir.

Gebelikte değişen fizyolojik sebepler saç dökülmesine neden olur.

Yaşa bağlı etkenlerde saç dökülmeleri çoğalabilir . örneğin yaş 35 ise artık saç eski dinamikliğini size sunmayabilir. Bu da ister istemez dökülmelere neden olur. Uzman araştırmalara göre erkeklerin saçı kadınlara oranla daha fazla döküldüğü söylenmektedir.

Kullandığınız şampuanlar saçınızın dökülmesine neden olabilir. Saçınıza uyum sağlamayan şampuanlar buna alışmayacak ve bu şampuanı kabul etmeyecektir. Bu şekilde saç istemediği şeyi sevmez. Yanlış şampuan seçimi olası saç dökülmelerine sebebiyet verebilir.

Saç fırçası kullanımı saça zarar veriyor. Seçeceğiniz tarağın biraz daha kalın aralıklı olmasına dikkat edin. Çok sıkı taraklar ve sık kullanılan fırçalar saçların koparak dökülmesine neden olmaktadır.
Menapoza bağlı durumlarda saç dökülmesi görülebilir.

Hormon bozukluklarında saç dökülmeleri meydana gelebilir.

Saç bakımsız kaldığında her türlü saç dökülmeleri ortaya çıkabilir.

Sabun kullanımı fazla olduğunda saç hızlı dökülmeye meyillidir.

Saç kremleri saçın direk olarak dökülmesine neden oluyor. Saç kremlerini doğru bir şekilde saçlarınızın uçlarına uygulayarak kullanmanız gerekir.

Yanlış beslenme durumlarında saç dökülmeleri meydana gelebilir. Özellikle saçın temel ihtiyacı olan E vitamini A vitamini ve kalsiyum yetersiz olduğunda saç güç kaybeder hatta koparak dökülmelere neden olur.

Yanlış boya seçimi saçın dökülmesine neden olur. Boya alırken ucuzuna kaçmayın ve marka adı altında satılan boyaları tercih ediniz.

Yanlış Saç bakım kürleri saçın dökülmesine neden olabilir. Bunun nedeni kürün yanlış uygulanması ve nasıl kullanılması gerektiği hakkında bilmeden direk olarak saça uygulanmasıdır. İşte sizlere bu konuda yardımcı olacağız. Bakalım saçın dökülmesini engelleyen saç kürleri neler hep birlikte öğrenelim,bilgilenelim.

Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Kürler

Saçın Dökülmesini Engelleyen Özel Kürler Nelerdir ?

Elma Sirkesi : Saçın canlanmasını ve sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar. Kullanımı oldukça kolaydır. Yarım kova suyun içine bir litre elma suyunu dökün ve saçınızı elma suyu etkisi ile yıkayınız. Kısa sürede canlanacaktır. Uyarı : Elma suyunu saça direk uygulamak zararlıdır. Su ile eş değerde yapmanız gerekir.1 Litre elma suyu 2 litre su ayarında eşit şekilde dengelenmelidir. Yarım kova su ile yıkamak isteyenler ise yarım kova suya 2 litre elma sirkesi dökmeleri gerekir. Bu elma sirkesinin saça direk zara vermesini önleyecektir. Böylece saç az dökülecek ve kısa zamanda hızlı bir şekilde uzamaya başlayacaktır.

Sarımsaklı Zeytin Yağı : Hakiki zeytinyağının içine 1 baş sarımsağı soyun ve bütün dişleri yağın içine hapsolmasını sağlayın. Sarımsağın yağın içinde bekletilme süresi 2 saat olmalı uygulama süresi de en az 1 saat saç üzerinde bekletilmelidir. Daha sonra saçın yağı gidene kadar sıcak su ile ve şampuan yardımı ile saçı yıkayınız. Bu uygulamayı haftada 2 kere yaptığınızda saçlarınız gürleşecek olası dökülmelerin önüne geçecektir.

Yoğurtlu Yumurta Maskesi : Yoğurdun saç üzerinde olumlu etkileri bulunur. Özellikle yoğurdun içine yumurtanın sarısı eklendiğinde saç inanılmaz güç kazanır ve dökülmeler bu sayede azalır. Saçınızın dökülmesini istemiyorsanız bir kase yoğurdun içine 2 adet yumurta sarısı ekleyin. Daha sonra iyice kıvama gelinceye kadar çırpın. Hazırladığınız kürü saçın her yerine uygulayın. Bu kürü haftada bir kere yapmanız yeterli olacaktır. Saçlarınız kısa zamanda toparlanacaktır. Bilmediğiniz ilaçları ve kremleri saç derinizde kullanmayın. Saç ihmale gelmez. Gerekirse işleme bir doktor kontrolü altında devam ediniz.

1. Tavsiye Makale : Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? – Bitkisel Tavsiyeler

2. Tavsiye Makale : Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Bir önceki bilgi dolu olan Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? - Bitkisel Tavsiyeler başlıklı makalemizde saç çıkaran bitkiler, Saç çıkarma ve saç çıkarma kremleri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here