Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

3
279

Genellikle en fazla erkeklerde görülmesine rağmen  maalesef ki, hem kadın hem de erkeklerin ortak bir sorunu olmaktadır. Saçların kökünden ayrılarak saçlı deriyi terk etmesi şeklinde meydana gelen bu olumsuz durum geçici veya kalıcı olabilmektedir. Geçici olarak oluşan dökülmelerde saçlar tekrarda çıkmaktadır fakat kalıcı olan dökülmelerde ise, kıl kökü canlılığını kaybettiği için o bölgede yeniden saç çıkmasımümkün değildir. Saç dökülmesi pek çok kişi için kaçınılmaz olarak görülür ancak saç dökülmesine sebep olan faktörlerin doğru tespit edilmesi ve bu probleme en başta müdahale ile saçların daha çok dökülmesi engellenebilir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

 • Erkeklerde saç dökülmesinin ilk önemli nedeni testosterondan kaynaklanan DHT hormonu olmaktadır. Bu hormondan kaynaklanan saç dökülmesi erkek tipinde dökülme olarak belirtilmektedir. Erkeklerdeki saç dökülmesinin %95’inin temel nedenini DHT oluşturmaktadır. Her ne kadar erkek tipi dökülme olarak belirtilse bile, bu hormon kadınlarda görülen saç dökülmelerinin de %50’sinesebep olmaktadır. DHT hormonundan dolayı gerçekleşen saç dökülmeleri doktor muayenesi yapılarak DHT bastırıcı ilaçlar ile önlenebilmektedir.
 • Saçların beslenebilmesi tüm dokularda meydana geldiği gibi kan yolu sayesinde gerçekleşmektedir. Kansızlık yaşanması durumunda ise saçlar gereken oranda beslenemez. Böylece saç kökleri zayıflar ve saçlar dökülmeye başlar. Kadınlarda daha sıkmeydana gelen, kansızlığa bağlı saç dökülmelerinin önlenebilmesi içinse kansızlık tedavisi gerekmektedir. Tedavi sürecinde saçların daha iyi beslenebilmesiiçinse saç diplerine sık sık masaj yapılıp kan dolaşımı artırılabilir.Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
 • Kadınlarda hamilelik ve lohusalık dönemlerinde hormon değişikliklerinden dolayı saç kayıpları yaşanabilir. Bu dönemlerde saç dökülmelerini önlemenin en etkili yolu, dengeli ve düzenli beslenilmesi ve stresten uzak durulmasıdır.
 • Beslenme konusunda yapılabilen hatalar, hamilelik döneminin dışında da hem kadınlarda hem de erkeklerde saç dökülmesi oluşmasına neden olabilmektedir. Saçların dökülmesinin engellenmesi için özellikle beslenme, vitamin, mineral ve protein alımına dikkat etmek gerekmektedir. Çinko ve vitamin saç sağlığı için önemli besin içeriğine sahip olduklarından dolayı, bu maddelerin beslenmede yeterince alınmasına da dikkat edilmelidir.Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
 • Kadınların menopoz dönemlerinde östrojen hormonları azaldığı için saç dökülmesi meydana gelir. Bu dönemlerde yapılan östrojen takviyeleri, tüm iyi etkileriyle beraber saç dökülmesini de engellemektedir.

  Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?
  erkeklerde saç dökülmesi
 • Stres kadın ve erkeklerde saç dökülmesine neden olan durumlardandır. Strese maruz kalmaktan dolayı oluşan saç dökülmelerinin engellenebilmesi için, pozitif düşünüp, strese neden olan durumlardan uzak durmamız gerekmektedir. Stres kontrolünün tek başına yapılamadığı zamanlarda, zorlanılıyor ise uzman bir psikologdan yardım alınması gerekmektedir.Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Guatr Hastalığı

 • Guatr hastalığı da, diğer  gibi saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda bir endokrinoloji uzman doktorunun yapacağı muayene ve tetkikler sonucunda uygulanabilir olan tedaviyle, hormonlar gerekli olan düzeye getirildiği zaman saç dökülmesi engellenebilmektedir.
 • Tüm bunların dışında, ağır hastalıklar geçirme, yanıklar ve saçın derisinde meydana gelen çeşitli enfeksiyonlar, saç dökülmesine neden olabilmektedir. Böyle durumlarda hastalıkların tedavisiyle beraber bu rahatsızlıklara bağlı olarak gelişen saç dökülmeleri ortadan kalkmaktadır.

Saç Dökülmesi Nasıl Engellenir? – Prof. İbrahim Saraçoğlu

Saçlarınızın yağ dengesini koruyun

Sizler de saçlarınızın dökülmesini engellemek için; saçlarınızın yağ dengesini koruyup, sağlıksal açıdan beslenmenize dikkat edip, aşırı strese maruz kalmaktan kendizi korumalısınız. Bunların dışında genetik faktörlere bağlı dökülme var ise, uzman doktora görünmelisiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Guatr Hastalığı Nedir? Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Guatr Hastalığı, Guatr Hastalığı Belirtileri ve Guatr Hastalığı Nedenleri hakkında bilgiler verilmektedir.

3 YORUMLAR

 1. Saçlarım da dökülme var açılmalar da olmaya başladı doktora gittim testler yaptırdım ama hiçbir sorun çıkmadı. Saç çıkarıcı keratin seti kullanmaya başladım tavsiye üzerine saçlarım da dökülme durdu açılmalarda da etkisi olmaya başladı. Bu kadar zaman dökülme ve açılmayı boşa takmışım kafama saç çıkarıcı titanyum seti çözümmüş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here