Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? – Bitkisel Tavsiyeler

1
297

Kötü beslenme, genetik faktörler ve olumsuz çevre koşullarından dolayı saç telleri dökülebilir. nin nedeni genetik faktörlerden kaynaklanıyorsa bitkisel yöntemler ve  bir işe yaramayabilir. Diğer nedenlerden dolayı dökülen saçlar bazı bitkisel yöntemler ile tedavi edilebilir.

Saç köklerine uygulanan çeşitli bitkisel yöntemler ile saç dökülmelerinin önüne geçilebilir ve yeni saçların çıkmasına yardımcı olunabilir.  diye adı geçen bu bitkiler ile doğal yoldan dökülen saçlarınızın yerine çıkması ve saç hücrelerinizin yenilenmesi hedeflenmektedir.

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? - Bitkisel Tavsiyeler

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir?

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? - Bitkisel Tavsiyeler

Lavanta

Lavanta saçlarınızın dökülen bölgelerinde yeniden saçların çıkmasına yardımcı olur. Lavanta birçok aktardan kolaylıkla temin edilebilir. 750 cc kaynar suyun içinde bir tutam kadar lavanta eklenerek beş dakika demlenir. Eğer saçlar temizse demlenen lavanta suyu ile saçlar yıkanır ve yarım saat beklenir. Daha sonra su ile durulanır. Saçlarınız eğer kirli ise ilk olarak şampuan ile saçlarınızı yıkayın ve sonra demlenenen lavanta suyunu kullanın. Bu yöntem haftada bir-iki defa uygulanabilir. İlk kullanımda saç derisinde bir yanma veya kaşıntı gibi yan etkiler görülürse kullanıma devam edilmemelidir.

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? - Bitkisel Tavsiyeler

Zeytinyağı ve Bal Karışımı

Zeytinyağı ve bal karışımı ile saçlarınızın ölü hücrelerini tekrar hayata geçirebilirsiniz. Saç dökülmelerini minimum seviyeye indirerek yeni saçların çıkmasına yardımcı olur. Zeytinyağı ve ballı bu karışımını hazırlamak için iki çay kaşığı bal ile iki yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. İçerisine bir çay kaşığı toz tarçın eklenir. Bu karışım kafa derisindeki saçsız bölgeye sürülür. Deride onbeş dakika botunca bekletildikten sonra yıkanır. İstenilen sonucu elde edebilmek için karışımı haftada 3-4 defa uygulamak gerekmektedir.

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? - Bitkisel Tavsiyeler

Hindistan Cevizi Sütü

ya yarayan bitkisel çözümler arasında önemli bir yere sahip olan Hindistan cevizi sütü, saça düzenli bir şekilde uygulandığı zaman etkisini mutlaka göstermektedir. Hindistan cevizi sütü saç derisine masaj yaparak uygulanmalıdır. Aynı zamanda Hindistan cevizi yağı saç çıkarmakta oldukça etkilidir. 20 cc Hindistan cevizi yağına iki çay kaşığı limon sıkılarak saç derisine uygulanır. Yirmi dakika bekledikten sonra saçlar yıkanır.

Saç Çıkaran Bitkiler Nelerdir? - Bitkisel Tavsiyeler

Önlemler
  • Bitkisel yöntemler alerjik reaksiyona neden olabileceği için önerilen yöntemler öncelikle saçın küçük bir kısmına uygulanarak gözlemlenmelidir. Eğer kızarıklık veya kaşıntı gibi bir yan etki göstermiyorsa saçın diğer kısımlarına uygulanmalıdır.
  • Kişi düzenli ilaç kullanımı yapıyorsa, bu bitkilerin, ilaçların etkisini azaltıp azaltmama riskini önlemek için kullanmadan önce doktoruyla görüşmelidir.
  • Saç çıkarma için bu tür bitkisel ürünler kullanıldığı zaman, mutlaka dozajlarına çok dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü aşırıya kaçmak da kişide yan etkiler meydana gelmesine neden olabilir.

Tavsiye Makale : Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Bir önceki bilgi dolu olan Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir? başlıklı makalemizde hormon bozuklukları, saç dökülmesi ve saç dökülmesi nasıl önlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here