Ripple Nedir? – Ripple’a Yatırım Yapılır Mı?

0
83

2008 yılı itibari ile Avustralyalı bir iş adamı olan Nakamato takma isimli kişi Bitcoin sanal para biriminin üretimine başladı. Bunun ardından dijital para birimi üretimi hız kazandı ve bir çok sanal para birimi üretilmeye başlandı. Bitcoin hakimiyetinin kırılması ile beraber diğer sanal para birimleri gelişmeye başladı. Bitcoin’ in hızlı bir yükselişe geçmesi ile beraber diğer kripto para birimleri alternatif olmaya başladı. Sayısı yüzü aşmış olan bu dijital para birimlerinin bazıları başarıya ulaştı ama bazıları ulaşamadı. Bitcoin ile ilgili bazı problemler yaşanmaya başlandı. Bu yaşanan problemlerin çözüm noktası olarak yeni bir sanal para birimi oluşmuş durumda. Bu sanal para birimi . Bu sanal para birimi şu an itibari ile kripto para birimlerinin için de 3. sırada yer alıyor.

Ripple Nedir? - Ripple'a Yatırım Yapılır Mı?
?

Ripple Nedir?

Biraz daha ayrıntılı olarak Ripple sanal para biriminden bahsedelim. Ripple sanal para biriminde Bitcoin de yaşanan sorunlar yaşanmıyor. Bankalar ve müşteriler arasında ödeme akışını kolaylaştırmak için Ripple, uluslararası para transferinde yaşanan artışta daha basit ve hızlı işliyor. Yapılan masraf da daha düşük. Ripple sanal para birimi ağında olan bankalar arasında düşük masraf alınarak daha hızlı işlem yapılırken, aynı zamanda takip işlemi de kolaylaşıyor. Bu masraf kalemine bir örnek ile açıklayacak olur isek, ağ arası yani bir bankadan diğer bir bankaya ripple sanal para birimi ile yapılan işlemde alınan ücret kalemi sadece 0,0011 dolar. İşlem için geçen sürede 5 saniye ile 10 saniye arasında gerçekleşiyor. Yani bir hesaptan diğer hesaba paranın geçme süresi.

Ripple Nedir? - Ripple'a Yatırım Yapılır Mı?

Ripple Farkı

Bitcoin sanal para biriminin ardından şu an için çok gündemde olan Ripple alt yapısını kullanmakta olan şirketlerin satışları düşük masraf kaleminde gerçekleşiyor. Şirket ödemesi projeleri de yapabiliyor. Bazı bankaların ve şirketlerin uluslar arası alanda ödeme kolaylığı sağlamak ve bu alanda projeler yapmak istemeleri Ripple sanal para birimini entegre etmiş oldu. Dünya çapında büyüklükte olan 50 bankanın 15 tanesi Ripple kullanmaya başlamış durumda. Türk bankalarından olan Akbank Bankası da Ripple ile anlaşma yapan bankalar arasında. Aynı zamanda Ripple ile anlaşma yapan ilk Türk Bankası.

Ripple’ ın En Büyük Ayırt Edici Özelliği

Ripple’ ın diğer kripto paralardan en büyük ayırt edici özelliği madencilik özelliği olmaması. Bunun yanında şirket bazında işlem yapılan Ripple ağı, geliştiricilerin blockchain üzerinden üretilen belli hacimde XRP token ile çalışıyor. İşlemden kesilen tutarda XRP sistemden siliniyor. Bu şöylede açıklanabilir, dolaşımda olan token sayısı işlem oldukça azalım gösteriyor. Şirket ismi ile beraber kripto para birimlerinin önemli özelliği olan merkezsiz ilkesi tam olarak gerçekleşmiyor.

Ripple Nedir? - Ripple'a Yatırım Yapılır Mı?

Ripple’a Yatırım Yapılır Mı?

Uzmanları tavsiyelerine göre şirket bazında işlem, aynı zamanda da büyük bankalar arası işlemden dolayı Ripple’ ye yatırım yapılır. Şu an için kripto para birimleri için de en güvenilir para birimi durumunda. Ayrıca yükselişte olduğu için kar getirecek bir yatırım aracı olmasından dolayı uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Günlük Ripple işlem hacmine bakar isek, 140 milyon işlem hacmi olduğu görülüyor. Pazar payı olarak da kripto paralar arasında 3. sırada yer alıyor. Şu ana kadar yüzde bin oranında değer kazanmış durumda. Daha da değerlenecek gözüküyor. Çünkü bir çok büyük banka anlaşma yapmaya devam ediyor. Bu bankaların adaptasyon sağlaması sebebi ile de en parlak durumda olan altcoin olarak gösteriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here