Ripple Nedir? – Ripple Yatırımı Mantıklı mı?

1
113

2017 senesinden itibaren kripto paralara talep olmasıyla, piyasa değerinde de büyük artışlar gözlenmiştir. Artışlardan etkilenen , Bitcoin ve Ethereum’un ardından da en büyük 3. Kripto para konumuna çıkmıştır.

Eş zamanlı olacak şekilde küresel ödeme ağı olarak açıklanan Ripple’ın özelliklerinde tam da Bitcoin’in yaratmış olduğu sorunlara çözüm getirir. Odak noktasındaysa bankalar ve müşteriler arasında olan ödemeleri kolaylaştırabilmek adına iyi bir çözüm olacaktır. Uluslar arası para transferlerin de günümüzdeki o sıkıcı süreci olabildiğince basit bir şekilde, düşük masraflı bir hale gelmektedir.

Ripple Nedir? - Ripple Yatırımı Mantıklı mı?

Ripple ile düşük masrafla beraber kolay işlem takibini gerçekleştirebilirsiniz. Ripple ağına ek olacak bir halde transferler bankaların arasında düşük masrafla yapılabilmektedir. Ripple ağında yapılan işlemler ortalama 0.00 Dolar olacak şekilde işlem ücreti ödersiniz. Bu değer ile Bitcoin için yaklaşık bir şekilde 0,0015 BTC; yani bugünkü değeri ile yaklaşık olarak 3,5 Dolar’dır. Bitcoin işlemine bakacak olursak, Ripple işleminden 3000 kat daha masraflı olur.

Ripple ağına aktarılmış olan fonlar 5 ila 10 saniye içinde gönderilen tarafın hesabına geçer. Bitcoin için bu işlemse genel olarak minimum 1 saati alırken de bu süre daha da uzayabilmektedir. Bir taraftan bankalar ile kurumlar arasında yapılan uluslar arası ödemeler 2-4 gün arasında bekleyebilmektedir. Aracıların devreye girmesi ile hem oldukça masraflı hem de uzunca bir transferden geçmesi gerekmektedir. Ripple ağı küresel bir şekilde piyasada zaman geçtikçe artan havale talebini karşılayıp bu problemi kökünden çözmektedir.

Ripple Nedir? - Ripple Yatırımı Mantıklı mı?

Ripple ağı ile yapılan transferleri banka yoluyla gönderen ve alanlar anlık olacak şekilde takibi yapılabilmekte. Kısa bir zamanda aktarılan fonlar, ilk olarak deftere daha sonrasındaysa hesaba geçirilir. Fon hareketlerinin izlenebilmesi, kişiler için güvence verir, böylelikle daha tedbir almış olursunuz. Fon hareketlerini istediğiniz zaman takip ederek, hayatınızı kolaylaştırırsınız.

Ripple kullananlar az masraflı ve şirketlerindeki projeleri geliştirebilmek içinde kullanabilirler. Bu şekilde de şirket gelişimi için çok başarılı olacaktır. Şirket yöneticilerinin yapabileceği bir şeydir. Şuanda bankalar arasında olan uluslar arası ödemelerin kolaylaşması adına farklı projelerin geliştirilmesi ile beraber Ripple üretimi yapılmıştır. Böylelikle Dünya’nın en büyük 50 bankasından 15 tanesi Ripple’ı kullanmaktadır.

Ripple’ı diğer kripto paralarından ayıran en büyük etkili özelliği ise madenciliğin olmamasıdır. Kendini firma olarak gösteren Ripple ağı geliştiricilerin, blackchainden üretmiş oldukları XRP Token, belli sayılarda çalışır. İşlemlerden kesilmiş olan XRP miktarı ise sistemden silinmektedir.

Ripple Nedir? - Ripple Yatırımı Mantıklı mı?
Ripple Yatırımı Mantıklı mı?

Ripple Yatırımı Mantıklı mı?

Ripple ağının birden fazla bankayla çalıştığı bilinmektedir. Ripple XRP coin ile Ripple ödeme sistemi ayrıdır bunu unutmamalısınız.  Ripple ağı, uzun süredir coin piyasasında bulunan işlem hacmi olarak, her daim ilk 10 içine girmiş bir coin cinsidir. Ripple, kripto paralarının yükselişleri içinde mutlaka yatırım almasında büyük şirketler tarafından kullanılması ve anlaşma sağlanması gerekmektedir.

Ripple Nedir? - Ripple Yatırımı Mantıklı mı?

Yükselişinin en büyük nedenlerinden birisi ise dünyaca ünlü olan kargo şirketi Amerikan Express’in ödeme yapmasıdır. Bununla alakalı yaşanan gelişmelerde fiyat açısından büyük bir katkı sağlamaktadır.

Madencilik yapılmayan coinlere yatırım yapılmasını düşünürseniz eğer mutlaka bu coinlerin resmi sosyal medya hesaplarından takip etmeniz gerekmektedir. Geliştirici şirketler yaptıklarında anlaşmaları bu hesaplar üstünden duyurur. Madencilik sistemi Bitcoin’i geliştirmiş en büyük nedenlerdendir. Bundan dolayı da madencilik olmayanlar da coinler gelişmelere göre de uzun vadede kazandırılabilir. Ripple yatırımından düşünüldüğünde çok iyi takip edilmesi gerekmektedir. Bu konuda dikkatli olursanız eğer yapmak oldukça mantıklı olacaktır. Kazançlarınızın en iyisi Ripple olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Ripple Nedir? - Ripple'a Yatırım Yapılır Mı? başlıklı makalemizde Ripple, Ripple avantajı ve hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here