PTT kredisi nedir? – PTT kredisi nasıl alınır?

0
69

emeklilerin PTT aracılığıyla alabileceği kredi anlamına gelir. PTT tüketiciler ile bankalar arasında aracılık görevi üstlenir. Kredi almak isteyen emekliler bankaların sunduğu, PTT kredi ürünlerine başvurarak, kredilerini PTT’den alabilirler.

PTT kredisinde yaş sınır var mıdır?

PTT kredisinde yaş sınırı vardır, yaş sınırı bankadan bankaya değişkenlik gösterir ama genellikle üst yaş sınırı 80’dir. Yaş sınırında bir nokta önemlidir. 77 yaşında birisi PTT kredisi almak istiyorsa maksimum vade 3 yıl olabilir. Kredi borcunun 80 yaşını geçtiği vadede PTT kredisi verilmez.

PTT kredisi nedir? - PTT kredisi nasıl alınır?
PTT kredisi ile Taşıt Kredisi alınabilir mi?

PTT kredisi ile Taşıt Kredisi alınabilir mi?

PTT aracılığıyla taşıt kredisi seçeneklerinden de yararlanılabilir, faiz oranları ve seçenekleri bankadan bankaya değişkenlik gösteren PTT taşıt kredisinde üst limit 60 bin TL’dir. PTT üzerinden taşıt kredisinden yararlanmak isteyen birisinin alabileceği maksimum tutar 60 bin liradır. Bu tutar bazı bankalarda da daha da az olsa da çoğunluğu bu üst seviyededir.

PTT kredisi nedir? - PTT kredisi nasıl alınır?
PTT kredisi mi Doğrudan banka kredisi mi kullanmalı?

PTT kredisi mi Doğrudan banka kredisi mi kullanmalı?

Bankaların size sağlamadığı bazı avantajları, PTT üzerinden emekli olarak alacağınız için bazı bankaların kredi oranlarına bakıldığında PTT kredisi daha avantajlıdır. Hatta şubesiz hizmet veren bazı bankaların PTT üzerinden kredi seçenekleri özel indirim ve faiz oranlarından dolayı oldukça caziptir. 2018 Şubat ayında tahmini 20 banka PTT üzerinden kredi verebiliyor. Bu bankaların doğrudan kredisi mi PTT üzerinden kredisi mi, kampanyalar ve faiz oranlarına göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu sebeple kredi çekmeden önce doğrudan faiz oranları ile PTT üzerinden faiz oranları kıyaslayarak karar vermek en doğru seçimi bulmak açısından etkili olacaktır.

PTT Kredisinde dosya masrafı var mı?

PTT Kredilerinde de bankadan alınan kredi de olduğu gibi mevzuat gereği bir masraf bulunmaktadır. Kredinin binde 5’i oranında olan bu masraf örnek vermek gerekirse, 20 Bin TL kredi çekmek isteyen birisine 100 lira olacaktır.

PTT Kredisinde hayat sigortası yapılıyor mu?

PTT üzerinden bireysel kredi çekecek kişilere hayat sigortası yapılıyor, hayat sigortasının tutarı kişinin yaşına ve hastalık geçmişine göre tamamen değişkenlik gösteriyor, yakın zamanda ameliyat olmuş birisi veya 60 yaşında birisi ile 70 yaşında birisinin alacağı kredide hayat sigorta masrafı tamamen farklı olacaktır.

Son olarak en merak edilen sorulardan birisi ise, PTT kredisi almak için emekli maaşının PTT üzerinden alınma şartı var mı sorusudur? Hayır, PTT kredisi için maaşınızı PTT üzerinden almanıza gerek yoktur. Ancak kredi aldığınızda otomatik ödeme talimatı vermek ve PTT avantajlarından yararlanmak için maaşınızı e-Devlet üzerinden taşıyabilirsiniz.

PTT’den alınan kredi normal ihtiyaç kredisinde olduğu gibi maksimum 48 ay vadelidir ve alacağınız tutarı ödeme vadesi 48 ayı geçemez.

Tavsiye Makale : Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler?

 

Bir önceki bilgi dolu olan TÜBİTAK Hibesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde TÜBİTAK, TÜBİTAK hibesi ve TÜBİTAK hibesi nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here