Para Biriktirmek İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye

0
246

Artık hayatta tutunabilmek için şart. Yaşamak hatta nefes almak için bile buna ihtiyaç var. Kimi kazanarak çalışır kimi ise ailesinden geçirin. Ancak bunu mutlaka kullanır. Eski çağlardaki avlanma ve toplayıcı toplum ne kadar geride kaldıysa, paraya olan ihtiyaç da o denli büyüdü. Suyun bile ile satın alındığı günümüzde, biriktirerek geleceği garanti altına almak da son derece önemli.

Para Biriktirmek İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye

Bazen geleceği unutup har vurup harman savurmak ne kadar eğlenceli ise, bu işin sonu da o kadar riskli oluyor. Eğer çok garanti ya da zengin bir aileniz yok ise geleceğiniz için çok küçük tutarlarla bile olsa zorundasınız. Bu noktada para biriktirmenin zorluklarından bahseden elbette olacaktır ya da biriken parayı bir gün içinde tüketilebileceğini savunan da. Ancak bazı tavsiyelere kulak asmak çok daha kolay para biriktirmenizi sağlar. İşte isteyenlere altın niteliğinde 5 .

1Kendinize Bir Alt Hedef Koyun

Öncelikle kendinize hedef koymakla başlayın. Çünkü böylelikle söz konusu para biriktirmek değil hedefe ulaşmak olacaktır. Üstelik bu limiti küçük tutarlarda tutmanız para biriktirmenizi de kolaylaştırır. Hatta limitin üstüne çıktığınızda sizi çok da mutlu eder.

2Hedefinizden Asla Şaşmayın

Kendinize koyduğunuz hedeften bir defa şaşarsanız bir daha aynı performansı gösteremeyebilirsiniz. Bu nedenle her ne olursa olsun hedefinin limitini düşürmeye ya da onu hiçe saymaya çalışmayın. Çünkü irade kavramının en çok kullanılacağı durumlar para ile ilgili olanlardır. Sürekli olarak kendinize bu paraya ileride ne kadar ihtiyacınız olduğunu hatırlatmanızda fayda var. elbette ne kadar yaşanacağı bilinmez ancak ya yaşanırsa..

3Kendinizi Motive Edin

Para biriktirebilmek oldukça önemli bir yetenektir. Çünkü çoğu insan iradelerine yenik düşerek hedeften şaşar. Dolayısıyla para biriktirebiliyorsanız iradenize yenik düşmüyorsunuz demektir. Hatta bu konuda kendinizi motive etmeye de başlayabilirsiniz. Kendinizi takdir etmek her zaman çok daha fazlasını yapmak için cesaretinizi toplamanıza yardımcı olacaktır.

4Gereksiz Harcamalardan Kaçının

Gereksiz olan pek çok harcamanızı hayatınızdan çıkardığınız vakit aslında paranız zaten biriktirilebilir hale gelecektir. Sahip olduğunuz bir tane ayakkabıdan bir tane almak kesinlikle gereksiz bir davranıştır. Onun topuk boyuna ya da bağcık rengine aldanmak aslında iradenizin kırılma noktasıdır. Aynı şekilde nerede akşam orada sabah felsefesi de oldukça fazla para harcamayı gerektirir. Daha düzenli ve daha mütevazi yaşamak her zaman çok daha sağlıklı bir alışkanlıktır.

5Çok Bonkör Olmaktan Kaçının

Elbette sevdiklerinize bir şeyler ısmarlamak ya da hediyeler almak eğlencelidir. Ancak bunu alışkanlık haline getirmek fazlasıyla büyük bir masraftır. Her ay hediye almak yerine birkaç ayda bir almayı denerseniz çok daha faydalı olduğunu görürsünüz. Ayrıca pahalı hediyeler yerine daha mütevazi ama daha işe yarar şeyler almak da diğer en önemli tavsiyelerden.

Tavsiye Makale: Ripple Nedir? – Ripple’a Yatırım Yapılır Mı?

Bir önceki bilgi dolu olan Büyükanne Torun Bakma Maaşı Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Torun Bakma Parası ve Torun Bakma Parası Başvuru Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here