Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

0
416

Gelişen hayatın değişmesiyle araba kullanmak, hayatın kolaylıklarıyla doğru orantılı olarak değişim göstermektedir. Araç kullanmak, yolcu taşımak için uygun olan, motorunu kendi içerisinde barındıran, karada kullanılan bir araçtır. Çok eski zamanlarda hayvanlara bağlanarak bir takım eşyalardan yapılarak itmeli ve çekmeli araca benzer hareket edebilen taşıtlar kullanılırdı. İnsan oğlu, hayatını daha rahat ve kolaylaştırabilmek için elindeki ütün imkanlarla bir şeyler yapardı.

Otomobiller yollarda kullanılmak üzere tasarlanmış taşıma araçları olarak bilinmektedirler. Otomobiller içten yanmalı motorlarla ve de dört tekerleğin oluşumuyla hareket ederler. Kimileri benzinle, kimileri gazla, kimileri de dizelle çalışabilmektedir. Kişinin tercihine göre yakıt tüketimi gerçekleştirilir. Dizel araçlar daha az yakıt tüketimi yaptığından biraz daha fazla tercih edilebilirler. Benzinli olan araçların da pahalı olması nedeniyle, araçlara gaz takılarak kullanımı sağlanabilmektedir. Bunun yanı sıra araçlar düz vites ya da olarak ikiye ayrılmaktadırlar.

Otomatik Vites Mi? Düz Vites Mi?

Düz vitesli araçlarda 3 adet pedal bulunmaktadır. Bunlar en soldaki, debriyajdır. Biri ortadaki fren pedalıdır. Bir diğeri de, sağdaki gaz olarak kullanılan pedal olmaktadır. Düz vites araçlarda en önemli kavram debriyaj kavramıdır. Debriyaj, motorun tekerlekle olan bağlantısını birbirinden kopartarak, vites dişlilerinin birbirine sürtmeden vites değiştirmeye olanak sağlar.

Debriyaj basılı haldeyken vites değiştirilmektedir. Debriyaj pedalı tamamen basılı iken vitesi boşa alırsanız, arabayı çalıştırmaya hazır olursunuz. Hareket ettirmek için birinci vitese takmanız gerekmektedir. Araç birinci vitese takılınca ayağınızı debriyajdan çekip gaz pedalına alırsanız ve gaza yavaşça basarsanız araba hareket etmiş olur. Hız yükseltmek için ise, yine aynı işlemleri yaparak ikiye, üçe, dörde ve beşe alarak hızınız istediğiniz kadar yükseltmiş olursunuz.

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Kullanımı Nasıldır?

Otomatik Vitesli Araba Kullanımı Nasıldır?

Otomatik viteslerde ise iki adet pedal vardır. Burada debriyaj pedalı iptal edilmiştir. Yani otomatik olduğundan, bu pedala gerek duyulmamaktadır. Koltuğunuzu ayarlayıp, aynalarınızı ayarlamanız gerekmektedir. Emniyet kemerinizi de taktıysanız eğer, otomatik araba kullanmaya hazırsınız demektir. Araç çalıştırmak için park anlamına gelen P yazılı vites pozisyonunu almalısınız.

Araç P ve N pozisyonlarında çalışmaktadır. Ayağınız frende iken parktan ileri gitmek için D konumuna getirmelisiniz. D konumunda iken ayağınızla gaza hafif dokunursanız araç hareket etmeye başlayacaktır. Frene bastığınız an araç durur ve gaza basınca da gitmeye başlar. Geri gitmek için vites kolundan R konumuna getirerek gaza basarsanız geriye doğru hareket edecektir. Eğer trafik ışıklarında durmanız gerekirse, N konumuna vites kolunu getirerek boşta olarak bekleme yapabilirsiniz.

Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

Otomatik Vitesli Araba Kullanmanın Kolaylıkları Nelerdir?

Halk diliyle tabir edilen, araba kullanırken vites kolunu hissetmeliyim tabiri, otomatik vitesli arabaların çoğalmasıyla eskide kalmıştır. Günümüzde trafikte araba kullanmak hayli zorlaşırken, ne kadar kolay olursa o kadar rahat olur düşüncesi gerçekleşmektedir. Bu nedenle özellikle bayanların araba kullanırken otomatik vites tercih etmeleri çok doğrudur. Özellikle sabah işe giderken ve akşam işten dönerken, kalabalık şehirlerde otomatik vites tercih edilmektedir.

Otomatik vitesli araba kullanımı, çok daha kolaylık sağlamıştır. Debriyaja az bastım ya da çok bastım derdi yoktur. Yokuşlarda arabanın geri çekmesi gibi bir olay, bakımları düzenli yapıldığı taktirde kesinlikle olmamaktadır. Olması durumunda ise, motoru durdurmanız yeterli olacaktır. Bazı otomatik vitesli arabalarda kartlı sistem mevcuttur, anahtar bulunmamaktadır. Yine bazı özellikleri fazla olan otomatik vitesli araçlarda, el freni bulunmamaktadır. Araç el fireni görevini kendi üstlenmektedir. Ülkemizde otomatik vites kullanımı oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Benzin mi Dizel Araç Mı - Tavsiye? başlıklı makalemizde araba, benzin ve benzin mi dizel mi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here