Noopener Nedir? – WordPress’deki “noopener” Hakkında Bilgi

0
148
Noopener Nedir? - Wordpress'deki

, ’in 4.7.x sürümünden sonra gelen yeni bir etikettir ve yazı içi linklendirme yapanların fark ettiği ve ne olduğunu bilmediğinden zararı var mı diye araştırdığı bir etikettir.

yeni güncelleme ile target=”_blank” etiketinin yerini aldı, HTML kısımda da göreceğiniz üzere güncel WordPress sürümlerinde yeni sekmede açılmasını istediğiniz linklerde bu etiket var. Peki nedir bu, rel=”noopener” etiketi? hemen açıklayalım.

Noopener Nedir? - Wordpress'deki "noopener" Hakkında Bilgi
Rel=”noopener” etiketi nedir?

Rel=”noopener” etiketi nedir?

WordPress bildiğiniz üzere açık kaynak kodlu bir yazılımdır ve sürekli geliştirilmektedir, zaman zaman çeşitli açık ve tehdit unsurları bulunmakta olup bu tip açıklara güvenlik amacıyla yeni sürümlerde güncelleme getirilir, rel=”noopener” etiketi de bu açıkların kapatılması için yapılmış bir güncellemedir. Kötü niyetli kişilerin, target=”_blank etiketiyle yeni sekme açıldığında açık olan sekmeyi kontrol edebilmiş olmalarından dolayı getirilmiş ve window.opener açık olan sekmenizi kontrol edebilmektedir.

“noopener”un SEO’ya etkisi nedir?

noopener etiketi bilmeyenler için nofollow etiketiyle karıştırıldı ve bu sebeple bu etiketin SEO’ya olumsuz etki edeceği düşünüldü ancak noopener etiketinin olumlu ya da olumsuz bir etkisi yok.

noopener etiketi, Javascript nesnesini durdurması dışında bir özelliği olmadığından SEO açısından değerlendirilecek bir kriter bile değil.

Noopener Nedir? - Wordpress'deki "noopener" Hakkında Bilgi

“noopener” etiketi kaldırılır mı?

Bu etiketi WordPress sitesinde görüp kaldırmak isteyenler olabilir, noopener etiketini kaldırmak için temanızın fonksiyon dosyasına girmeniz ve aşağıda verdiğimiz kodu eklemeniz yeterli olacaktır.

/ Note that this intentionally disables a tinyMCE security feature.

// Use of this code is NOT recommended.add_filter(‘tiny_mce_before_init’,’tinymce_allow_unsafe_link_target’);

function tinymce_allow_unsafe_link_target( $mceInit ) {

    $mceInit[‘allow_unsafe_link_target’]=true;

    return $mceInit;

}

yukarıda bulunan kodu functions.php dosyanıza eklediğinizde rel=“noopener”  etiketi tamamen kalkacaktır ama bu etiketin güvenlik güncellemesi olarak gelmesi nedeniyle kaldırılmasını tavsiye etmiyoruz.

 

Bir önceki bilgi dolu olan AMP İçine Adsense Reklam Ekleme başlıklı makalemizde Accelerated Mobile Pages, AMP Adsense Ekleme ve WordPress hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here