Nissan Micra Otomatik Vites Arabalarda L Ne İşe Yarar?

0
152

Günümüzde Otomatik Vites Araba, Manuel Vitese göre daha da tercih edilir hale geldi. Artık kadın erkek fark etmeksizin kullanım kolaylığı nedeniyle manuel şanzımana göre daha çok tercih edilen bu araçların kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmakta.

2018 yılının satış rakamlarına bakıldığında otomatik vites araçların daha fazla satıldığı ve konforu tercih edenlerin otomatik vites tercih etmeye başladığını görüyoruz. Her ne kadar usta şoförler hala manuel vites tercih etmek istese de gelişen teknoloji ile araçların otomatik şanzımanlarının oldukça başarılı ve tercih sebebi olduğu aşikar.

Nissan Micra Otomatik Vites Arabalarda L Ne İşe Yarar?

Her marka ve modelin otomatik vitesli araçları bulunuyor ve bu araçlarda kullandığı şanzıman ve teknolojiye göre bazı farklılıkları da bulunuyor. Örneğin VW grubu DSG denilen şanzımanı kullanırken TOYOTA ise CVT denilen şanzımanı kullanmakta. Bu şanzımanların hangisi daha az arıza verir yada hangisi vites geçişlerini daha az hissetirir bunu ayrı bir konuda izah edeceğiz. Burada değinmek istediğimiz husus ise  Otomatik Vites Arabalarda L bölümünün ne işe yaradığı; Nissan Micra yakıt değeri ve boyutları nedeniyle genellikle şehir içi kullanımlarda kadınların tercihi bir arabadır ve otomatik vites’li modeli çok tutulur.

L Ne Demek?

Nissan Micra Otomatik Vites modelinde CVT şanzıman kullanıyor ve bu şanzımanda otomatik D fonksiyonu haricinde bir de L fonksiyonu bulunuyor. Nissan Micra Otomatik Viteslerde bulunan L, Low modu olarak adlandırılıyor. Peki nedir bu LOW modu, Low modu ile rampalarda aracın farklı güce ihtiyacı olan yerlerde kullanılması gereken mod’dur. Yani rampa yukarı çıkmakta aracınız zorlanıyor ve arazi şartlarında güce ihtiyaç duyuyorsanız aracınızın vitesini L moduna geçirebilirisiniz.

Nissan Micra Otomatik Vites Arabalarda L Ne İşe Yarar?

Modu

L modu dik yokuşlarda, patika yollarda kullanılır. Bu tip yollarda aracın güce ihtiyacı vardır. Gücü vermek için motoru yoran L modunu normal şartlarda kullanmamanız ve hızınınız 50km/saat’in üstünde ise D moduna geçmeniz tavsiye edilir. Low modu Spor modunun tam tersi işlevde bir moddur ve karıştırılmaması gerekir. Anlık hızlanma ve devirli araba kullanmak isteyenlerin araçlarını bu tip durumlarda L moduna almaları yakıt tüketimini arttıracağı gibi şanzımana da zarar verebilir.

Bir önceki bilgi dolu olan Araç Muayenesi Geciktiğinde Cezası Nedir? başlıklı makalemizde Araç Muayenesi, Araç Muayenesi gecikmesi ve Araç Muayenesi trafik polisine ödenen ceza hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here