Mühendislik Okuyan Öğrenciler İçin 6 Tavsiye

0
70

Gelişen teknoloji açısından önemli bir fakülte olan Fakültesinde okuyan öğrenciler için iş hayatlarında oldukça işe yarayan tavsiyelerde bulunalım. Daha öğrenci iken bu tavsiyeleri yerine getirmek hem daha rahat iş bulmalarına hem de daha çabuk yükselmelerine sebep olacaktır.

11. En az iki yabancı dil.

Mühendislik bölümlerinin hepsinin ayrı ayrı teknolojik alanda işe yaramaktadır ve bu alanda iyi bir iş bulmak için de iyi bir kariyer içinde bir mühendisin en az iki yabancı dili akıcı olarak bilmesi ve konuşması gerekir. Biri şüphesiz İngilizce olacağı gibi öbürü Almanca seçilebilir. Çünkü alman teknolojisinin ne kadar ilerlediği bilinmektedir.

22. Bilgisayarda program yazmayı mutlaka öğrenin.

Çağın gelişimi için mühendislik alanında yaşanan gelişmeler önem taşır iken bilgisayarın kullanımı maksimum önem taşır. Mühendis olarak fark yaratmak için aynı zamanda kod yazıyor olmak kişiye büyük avantaj sağlayacak bir durumdur.

33. Erasmus programı ile mutlaka yurt dışına gidin.

Üniversiteler arası uygulanan Erasmus değişim programı öğrencilere çok fazla şey katmaktadır. İlk önce kısa süreli olsa da yurt dışında ki bir üniversitenin eğitim anlayışını görmeye fırsat tanır. Yabancı dilin gelişmesine olanak sağlar. İleri ki iş yaşamı için erasmus öğrenciye her anlamda çok şey katacaktır.

44. Çap Yapmaya Özen Gösterin

Başarılı bir üniversite öğrencisi ise kişi okumakta olduğu bölümün yanında başka bir bölümde de çap programına başvuru yapabilir. Çap programına girmek için belli kriterler vardır. Kişiyi biraz yorar ama aynı zamanda kişinin iki diploma sahibi olması çok büyük avantaj sağlamaktadır. Kişi çap ile ilgili seçim yapar iken ilerlemek istediği alana uyumlu olarak bir çap bölümü seçmeli.

55. Okur iken aynı zamanda çalışın.

Mühendislik fakültesi bölümleri dersleri yoğundur ama kişi düzenli bir şekilde hareket ettiği zaman hem derslere yetişebilir hem de bir çok şeye fırsat bulabilir. Maddi açıdan öğrencinin durumu iyi olsa da yine de çalışması kendisine çok artı katacaktır. Bu şekilde iş hayatına hazırlık olacaktır. Okuduğu bölüm ile alakalı olarak bir işte çalışılması da kişiye tecrübe katacaktır. Tecrübenin yanında da iş başvurularında kişinin boş bir cv yerine daha dolu bir cv vermesine etken olacaktır.

66. Sadece ders değil elbette.

Başarılı bir öğrenci olmak önemli. Mühendislik fakültesi de öbür bölümlere göre zor bir fakültedir. Ama hayat sadece ders değil. Gençliğe geri dönmenin bir yolu asla yok. O sebepten dersleri boşlamadan biraz da eğlenmeye mutlaka vakit ayrılmalı. Derslerin yanında kişinin kendini rahat hissedeceği, yapmaktan zevk alacağı bir hobisi olmalı. Bunun için de zamanı kaçırmadan mühendislik fakültesi öğrencileri zaten iş hayatında yoğun çalışacakları için şimdiden biraz gezip eğlenmeye de vakit ayırabilirler.

Bir önceki bilgi dolu olan Nisan 2018 - Masaüstü Sistem Tavsiyesi başlıklı makalemizde Masaüstü Sistem, Masaüstü Sistem Tavsiye ve Nisan Masaüstü Sistem hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here