Muhabbet Kuşunun Isırması Nasıl Önlenir?

0
454
Muhabbet Kuşunun Isırması Nasıl Önlenir?
Muhabbet Kuşunun Isırması Nasıl Önlenir?

normal bir davranış değildir. Isırma alışkanlığı kazanmış muhabbet kuşu yaşadığı olumsuz bir tecrübeye tepki nedeniyle bu hareketi yapmaktadır.

Isırmayı alışkanlık haline getirmiş muhabbet kuşuna bu alışkanlığı bıraktırmak sabır işidir. Öncelikle muhabbet kuşunuz ısırdığında kesinlikle kızma, vurma veya buna benzeri bir ceza gibi bir yöntem uygulamamalısınız. Çünkü muhabbet kuşları son derece inatçı hayvanlardır ve siz ceza verdiğinizde daha sert bir tepki göstererek ısırmanın şiddetini daha da arttırabilirler.

Muhabbet Kuşunun Isırması Nasıl Önlenir?
Nasıl Önlenir?

Peki Muhabbet Kuşunun Isırma Alışkanlığı Nasıl Önlenir? 

Muhabbet kuşuna olan davranışlarını sakin ve yavaş yavaş olmalıdır. Tabiri caizse kuşunuza slow motion yaklaşmalısınız. Ani hareket ve seslerden kaçınmalısınız.

Kuşunuzu kafesinden çıkarırken ya da herhangi bir yerden alırken kesinlikle avucunuza almayınız. Muhabbet kuşları avucun içine alınmasından nefret ederler ve bu hareketi yaptığınızda savunmaya geçer ve ısırma eyleminde bulunurlar.

Kuşunuzun avucunuzdan beslenmesini sağlayın. Kafesin içinden yemlikleri alın gibi tavsiyelere aldırış etmeyin. Çünkü kuşunuzun aç kalması ya da aç kalacağını hissetmesi strese girmesine neden olur ve muhabbet kuşları strese girdiğinde hasta olabilir, halsiz ve kızgın olabilirler. Sadece kuşunuzun çok sevdiği hayır diyemeyeceği besinleri kafesinden vermek yerine avucunuzdan vermeye çalışın.

Muhabbet Kuşunun Isırması Nasıl Önlenir?
Muhabbet kuşunuza seveceği bir oyuncak alın

Muhabbet kuşunuza seveceği bir oyuncak alın kafesin içinde bu oyuncak ile vakit geçirmesini ve oyuncağı sevmesini sağlayın. Daha sonra oyuncağı avucunuzun içine koyun ve kuşunuzun kafesinin kapağını açın. Kuş oyuncağı ile oynamak için avucunuza gelecek ve sizinle temas kurduğunda sizden bir zarar gelmediğini görecektir. Bu sayede muhabbet kuşunun tekrar güvenini kazanacak ve kafesinden çıktığında rahatlıkla size gelmesini sağlayacaksınız.

Misafir geldiğinde ya da kalabalık bir ortam olduğunda kafesinden çıkarıp kuşu tedirgin etmeyin. Çünkü muhabbet kuşu oda içerisinde birine konduğunda bu kişi eğer kuştan korkup ani bir hareket yaparsa, kuşunuz korkar ve bu durum tekrarlanırsa. İnsanlardan kaçmayı alışkanlık haline getirir. Kalabalık ortamlarda muhabbet kuşunuz kafesinde bulunmalı ve kafesine yabancı kişiler el ya da herhangi bir yabancı cisim sokup kuşu korkutmamalıdır.

Muhabbet kuşunuz sizi ısırdığında hiçbir şey olmamış gibi davranın. Eğer sizi ısırdığında elinizi çeker ya da acıdığını belli ederseniz, size bu yöntem ile her şeyi yaptırabileceğini düşünür ve ısırma alışkanlığını daha da arttır.

Eğer kuş elinizden kaçmıyor ve sevilmekten hoşlanıyor ise onunla yakın temas kurup her gün en az 5 dakika kuşunuzu sevin okşayın.

Unutmayın ki muhabbet kuşunun ısırması normal dışı savunma içgüdüsü ile yapılan bir davranıştır ve bu davranışın kolayca bırakılması mümkün değildir. Tamamen sizin sabrınız ile uzun bir periyot sonrası kuşun size ve çevresine güveni eski haline geldiğinde yavaş yavaş bu alışkanlığı bırakacak ve ısırması sonlanacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer? başlıklı makalemizde Ak darı, Aspur ve Muhabbet Kuşları hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here