Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur?

0
3981

Muhabbet Kuşları ne zaman konuşur, nasıl konuşturulur gibi soruları sıklıkla aldığımızdan böyle bir konu açma ihtiyacı hissettik. Öncelikle Muhabbet Kuşları hakkında vereceğimiz tavsiyelere uymanız bu süreci hızlandıracak ve sizi Muhabbet Kuşları hakkında daha da bilgi sahibi yapacaktır.

Muhabbet Kuşları yapısı gereği taklit yapmaya yatkın ve çevresindeki hareketleri gözlemleyerek taklit edebilen ve karşı cinsi taklitleri ile etkilemeye çalışan canlılardır. Yani konuşmaları onların sizin sesinizi sürekli duyması ve bunu taklit etmesinden kaynaklanır.

Dişisini etkilemeye çalıştıkları için erkek Muhabbet Kuşları konuşmaya dişilere göre daha yatkındır, ha dişi  konuşamaz mı kesinlikle konuşur ama biraz daha ilgi ve sabır gerektirir. Çünkü erkek kuşlar dişilere göre daha sakin ve dinleyici olup, dişisini etkilemek için taklit yetenekleri biraz daha fazladır. Ses ve gırtlak yapısını da işin içine kattığımızda erkek Muhabbet Kuşları daha da konuşmaya elverişlidir.

Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur?

Bir Muhabbet Kuşu ne zaman konuşmaya başlar?

Bu tamamen sizin kuşu aldığınız süreye gösterdiğiniz ilgiye ve size alışmasına bağlı olan ve farklılık gösteren bir durumdur. Ancak şu şekilde bir genel bilgi verebiliriz, yeni yem kırmaya başlamış bir Muhabbet Kuşunu aldınız eve getirdiniz, daha yavru olması sebebiyle birkaç gün kafesinde ve evde ürkek davranışlar ile etrafı tanırlar, yavaş yavaş size alışan 35-40 günlük muhabbet kuşu, eğitim almaya başlanılacak en uygun zamandadır. 1,5 aylık Muhabbet Kuşunuza öncelikle kafesin yanına gidip aynı ton ve tınıda sürekli ismini söyleyerek başlayabilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur?

Muhabbet Kuşunuzu konuşturmak için ne yapmalı?

Muhabbet Kuşları sahiplerinin net söylediği tekrar eden kelimeleri dinlerler. Gün içerisinde kafesinde oyun halinde olan yavru kuşunuzun bazen dikkati sizde olmasa da geneli kafesin bir köşesinden sizi gözlemler, işte bu vakitlerde kafese uzak veya yakın aynı tonda basit bir kelimeyi 5 dakikalık periyotlarda tekrar edebilirsiniz, uzun süreli tekrarlar hem kuşunuzu sıkacak hemde yavru olan kuşunuzun oyun istediği için belirli bir süre sonra dikkati dağılacağından başka bir işle ilgilenip sizi dinlemeyeceğinden gereksiz olacaktır. Bu nedenle muhabbet kuşunuza günde 2-3 seans 5 dakikalık periyotlarda aynı ses tonunda basit bir kelime ile konuşma eğitimi verebilirsiniz.

verilmesi süresinde halk arasında bilinen bazı yanlışlar vardır, bu konularda sizi doğru bilgilendiren bu yazıdakileri dikkate almanız kuşunuzun psikolojisi ve daha kolay konuşabilmesi için önem taşır.

Muhabbet Kuşları karanlık ortamlarda göremez ve genelde tedirgin olurlar, ele gelmeyen kuşları bu şekilde ele almak için ışığı kapattığınız olmuştur ve karanlık ortamda kuşunuz sessiz olacağı için, Muhabbet Kuşuna karanlık ortamda konuşmayı daha rahat öğretileceği gibi bir söylenti vardır ki bu kesinlikle doğru değildir. Belki karanlık ortamda sizi dinleyen kuş tepki vermeden sizin elinizde sakince duracaktır ama bu tedirgin olduğundandır ki böyle bir sürede kuş eğitime kapalıdır.

Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur?

İnternetten hazır ses kayıtları ile öğretileceği bilgisi de kanıtlanmış değildir, yani youtube üzerinden sesleri açarak akşama kadar kuşa dinletip bu kelimeyi öğrenmesini beklemek de yanlıştır, belki bu şekilde kelime öğretebilenler vardır ancak ben kendi beslediğim kuşa bunu uygulamış ve babacık videosunu 2-3 hafta izletmiştim, sadece yanına gidip gelirken ismi ile seslendiğim muhabbet kuşumun ilk kelimesi ona seslendiğim ismi, yani paşa oldu. O vakit anladım ki ne kadar video dinletirsem dinleteyim günde 8-10 kez tekrar ettiğim kelime ilk kelimesi olduysa, muhabbet kuşunu konuşturmada sahibinin ilgisi ve sevgisi daha önem taşıyor.

Yaklaşık 3 ay olduğunda muhabbet kuşları sizin ona öğretmeye çalıştığınız kelimeyi geveleyerek, anlamsızca sesler çıkarırlarsa bilin ki doğru yoldasınız, kuşunuz taklit etmeye çalıştığı o kelimeyi doğru söyleyebildiği an konuşacaktır.

Muhabbet Kuşu için ilk olarak basit tek bir kelimeden başlanılmalıdır, ilk kelimeyi söyledikten sonra ikinci kelime eğitimine geçilmelidir. Muhabbet Kuşunuza ilk 4-5 kelimeyi öğrettikten sonra iki kelimeli bir konuşma öbesi öğretmeye çalışabilirsiniz. Yavaş yavaş bu konuda eğitim verdiğiniz kuş, kelime öğrenmeye daha da yatkın hale gelecektir.

Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur?

Mutlu olan, piskolojisi ve zekası iyi bir kuşa yaklaşık 2-3 günde bir kelime öğretilebiliyor. 7-8 aya geldiğinde ilgilenilirse 25-30 kelimeye kadar öğrenebilen muhabbet kuşlarına arada eski ilk öğrendiği kelimeleri de tekrar ederseniz unutmaması adına da bir tekrar yaparak kelime dağarcığını artırabilirsiniz.

Erkek Muhabbet Kuşları eğer üreticiden alındı ise ve yem kırmaya başladığı andan itibaren sizinle beraber ise konuşmaya daha yatkın olurlar. Pethsop’dan aldığınız kuşlar da konuşur elbet ama oradaki ortamda sürekli ötme halinde yem kapma, oyun, kavga halinde olan kuşlar biraz daha eğitime ilgisi az olabiliyor.

Muhabbet Kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız sizinle ilgilenmesini, sizi dinlemesini sağlayın yani kafese ayna koymayın… Kafesinde ayna olan muhabbet kuşu başka bir kuş olduğunu sanacak ve ona ötüp, onunla vakit geçirecek size olan ilgisinin yarısını aynadaki yansımaya ayıracaktır. Böylece verdiğiniz eğitimin yarısı boşa gideceğinden konuşması zorlaşacaktır.

Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur?

Muhabbet Kuşları için konuşturucu yem diye satılan yemlere kesinlikle inanmayın…

Kuşlar için konuşturucu yem diye satılan yemin mantığında içindeki besin değeri yüksek yemler ile kızgınlaşan kuş dişiye kur yaparak taklit edebildiği sesleri çıkarsın yani taklit edebildiği kelime var ise onu karşı cinsini etkilemek için söylesin düşüncesi ile satılmakta olan yemlerdir. Yani bir kuş vereceğiniz yem ile konuşmaz.

Muhabbet Kuşlarının konuşması ile ilgili yapmanız gerekenler ve halk arasında bilinen yanlışlara da değinerek bilgi vermeye çalıştım. Bu yazdıklarım kendi tecrübelerim ile sabit olup, internet ortamındaki alışılagelmiş bilgilerin dışında özel bilgilerdir. Dediklerime dikkat ettiğiniz ve sabırla ilgi gösterdiğinizde kuşlarınızın çok rahat konuşabildiğini göreceksiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Muhabbet Kuşu Besleyenlere 7 Önemli Tavsiye başlıklı makalemizde evde kuş besleme, Muhabbet kuşu ve Muhabbet kuşu bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here