Muhabbet Kuşu İshal Olunca Ne Yapılır?

0
2689

Muhabbet kuşunda ishal genellikle hasta olduklarının belirtisi olarak gösterilse de bazen bu durum sanılan kadar ciddi değildir. Yani her ishal olan hasta değildir.

Muhabbet kuşlarındaki ishal eğer kuşunuzda halsizlik ve yorgun görünme ile beraber seyrediyorsa durum biraz ciddi olabilir. Bu nedenle kuşunuzun ishal olma sebebini araştırmalı ve ona göre tedavi başlamalısınız. Muhabbet kuşlarındaki sindirim sistemi, gelişmiş canlılardan farklıdır. Muhabbet kuşları çok seçicidir, bazen farklı bir tükettiği besin ile ishal olabilirler.

Muhabbet kuşlarındaki ishal sıvı, sümüksü bir kaka hatta bazen su dökmüş gibi bir kaka şeklinde ise biran önce tedavi edilmesi gerekmektedir. İshal olduğunda kuşunuzun anüs çevresine bulaşmış dışkı var ise kuşunuzu hastadır. Dışkının beyaz kısmı sıvı ise böbreklerinde sorun vardır.

Muhabbet Kuşu İshal Olunca Ne Yapılır?

Muhabbet kuşlarının ishal olma sebepleri

Muhabbet kuşları üşüttüklerinde, farklı bir besin tükettiklerinde, fazla sebze tükettiklerinde, temiz olmayan su içtiklerinde yada enfeksiyon kaptıklarında ishal olurlar. Muhabbet kuşunuz ishalin dışında kusma gibi bir belirti de gösterirse bu durum kuşunuzda bir enfeksiyonun habercisidir. Böyle bir durumda antibiyotik başlanılması gerekebilir. Eğer enfeksiyon ciddi boyutta değilse, sarımsaklı su ile tedaviyi evinizde kendi imkanlarınızla yapabilirsiniz.

Muhabbet kuşunda enfeksiyon tedavisi için, suyunu her gün değiştirin, kuşunuza içinde sarımsakla bekletilmiş su verin. Bir kavanoz içme suyuna bir diş soyulmuş sarımsak ilave eder 10-12 saat bekletip kuşunuza verebilirsiniz. Günlük suyu değiştirmeniz gerekmektedir, sarımsağın antibiyotik özelliği ile kuşunuzu enfeksiyondan kurtarabilirsiniz.

Muhabbet kuşunuzdaki ishal beraberinde yorgunluk da gözlemliyorsanız bunun bir çok nedeni olabilir ama öncelikle kuşunuzun kafesinin, suyunun, yem kabının temiz olduğundan emin olun. Kuşunuzun suyuna vitamin ilavesi yapın, günlük suyu bitsin bitmesin değiştirin. Vitaminli suyu beğenmeyebilirler ama su ihtiyaçları olduğunda kafeste vitaminli su olduğundan isteler de istemeseler de içeceklerdir ki bu vitamin halsizliklerini giderecektir.

Sindirim problemine bağlı bir ishal var ise kuşunuza durumu düzelene kadar dal darı verin ve dal darının işlenmemiş, katkısız olmasına dikkat edin. Sindirim sistemini düzeltmede ve kuşunuzun rahatlamasında dal darı çok faydalıdır. Ayrıca halsiz kuşlarınızın da kendine gelmesine yardım eden dal darı, kızıl olursa daha da iyi olacaktır.

Muhabbet kuşunuzdaki ishal 2-3 gün boyunca düzelmiyor ve hastalığını belirleyemiyor iseniz durum ile ilgili bir veteriner hekimden yardım almanızda fayda vardır. Muhabbet kuşunuzun hastalığının teşhisi ve tedavisi için onu kontrol eden veteriner hekiminizin verdiği ilaçları dozajında uygulamalısınız.

Bazen de fazla verilen yeşillikler ishale neden olacağından dolayı muhabbet kuşunuza az ölçüde ve en fazla haftada 1 kez yeşillik verin..

 

Bir önceki bilgi dolu olan Muhabbet Kuşu Ne zaman Konuşur? başlıklı makalemizde hazır muhabbet kuşu konuşturma, kuşlar nasıl konuşur ve Muhabbet kuşlarına konuşma eğitimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here