Muhabbet Kuşu Besleyenlere 7 Önemli Tavsiye

0
1411

Bir çok insan hayvan sevgisi sebebi ile evinde evcil hayvan beslemektedir. Evde beslenen evcil hayvanlar arasında çok tercih edilmektedir. Çünkü bakımı kolaydır ve ilgilenildiği zaman konuşması da kişiye keyif verir. Evinde besleyenler için 7 önemli tavsiye verelim.

Muhabbet Kuşu Besleyenlere 7 Önemli Tavsiye

1Muhabbet Kuşuna Yaklaşım Ve Eğitim Önem Taşır

İnsanlar da en iyi dostluklar güvenle başladığı gibi hayvanlar işe olan dostlukta güvenle başlamaktadır. Evinize aldığınız muhabbet kuşu ile bağ kurmak için kuşunuza ilk önce isim verin. Kuşunuzun yanına giderek sessiz yaklaşmayın. Kuşunuzu ismi ile uzaktan seslenin.

 

2Eşyaların Yerini Sık Değiştirmeyin

Evde bulunan eşyaların yerini sık olarak değiştirirseniz bu kuşunuzun stres yapmasına neden olur. Bu sebep ile evde bulunan eşyaların yerlerine nadiren değiştirin.

3Sallanan Kafes Tercih Etmeyin

Evde besleyeceğiniz muhabbet kuşu için kafes seçimi yapar iken sallanan kafes seçmeyin. Sallanan kafes, muhabbet kuşunun evdeki eşyaların yeri sık değiştirildiğinde stres yaşadıkları gibi stres yaşarlar.

4Muhabbet Kuşu İle Her Gün Aynı Saatte İlgilenin

Muhabbet kuşu ile her gün aynı saat diliminde ilgilenmeye özen gösterin. Mesela, her gün aynı saatte yemeğini verin. Her gün aynı saatte kafesten çıkarıp gezmesi sağlanmalı ve en önemlisi düzenli olarak belirli saatlerde onunla konuşmak gerekli.

 

5Konuşma Eğitimi

Eğitim vermek için sabırlı bir kişiliğe sahip olunması gerekir. Bir muhabbet kuşuna konuşma eğitimi vermek için sabırlı olunması gerekirSürekli olarak ilgi gösterilerek, kuş ile net kelimeler kurarak iletişim kurulmalı. Bir kuş pat diye hemen konuşamaz ama sabırlı davranıp gerekli olan ilgi ve alaka gösterilir ise muhabbet kuşu zaman ile konuşmaya başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Besleyenlere 7 Önemli Tavsiye

6Kafesi Renklendirin.

Bir kuş bir evin içinde yaşadığı süre boyunca salındığı zaman kendini ancak özgür hisseder ve evin için de uçar. Bu sebep ile muhabbet kuşunun yaşadığı kafesi renklendirmek gerekir. Bunun için muhabbet kuşunun yaşadığı kafese renkli kuş oyuncakları oynaması için konulabilir. Yine kafesin içine kemirilen şeyler konabilir. Kemirilen şeyler olarak, ağaç dalı ve gaga taşı konabilir.

7Muhabbet Kuşunun Beslenmesi

Nasıl insanların beslenmesi önemli ise ev ortamında yaşayan bir evcil hayvanın beslenmesi de önemlidir. Muhabbet kuşunu ne kadar özen ile beslenmesini sağlar iseniz, muhabbet kuşu o kadar mutlu olur. Keyifli ve mutlu olan bir muhabbet kuşu ev halkına o kadar iyi bir arkadaş olacaktır. Beslenme için mecburen hazır yemler verildiği için bu sebepten muhabbet kuşları vitamin ihtiyacı hissetmektedir. Bunun için muhabbet kuşunun kafesine brokoli yaprağı, karahindiba yaprağı ya da hardal yaprağı konulabilir. Yine havuç, haşlanmış patates, pişmiş yumurta gibi sebzeler çok küçük bir şekilde parçalara ayrılarak muhabbet kuşuna verilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here