Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?

0
5966
Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?
Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?

genel itibariyle otçul beslenen hayvanlardır.  doğal yaşam alanlarında yabani ot tohumları ile beslenirler. Evlerin neşesi haline gelen bu hayvanlar genellikle kafeslerinde sadece yem ile beslenirler. Ancak sadece yem ile tek yönlü beslemek doğru değildir.

Muhabbet Kuşlarının en sevdiği yiyecekler arasında meyve ve sebzeler gelir. Ancak bazı meyveler sindirim sistemlerine zarar verebileceğinden dikkat etmek ve kontrollü vermek gerekir.

Her muhabbet kuşunun sevdiği yiyecek farklıdır, bu konuda genelleme yapmak gerekirse, marul, bezelye, semizotu, brokoli, maydanoz, turp gibi sebzeleri çok severler. Ayrıca muz elma, armut havuç gibi meyveleri de severek tüketirler.

Muhabbet Kuşları yemek seçerler, bazı kuşlar her meyve ve sebzeyi yemez. Bu gibi durumlarda muhabbet kuşunuzu alıştırmanız 10-15 günü bulabilir.

Peki Muhabbet Kuşları Meyve Sebzeye Nasıl Alıştırılır?

Muhabbet Kuşuna vereceğiniz meyve sebzeyi bol suda yıkayıp taze olarak verin. Kafesinde sebzelik bölümü olsun ve bu bölüme tüketmesini istediğiniz besini bırakın. Yemediği takdirde daha fazla tutmayın. Çünkü bozulan meyve ve sebze kuşunuzu hasta edebilir.

Taze bir şekilde bıraktığınız meyve ve sebzeyi yemiyor ise sevdiği yemlerden üzerine serpin. Yemleri yerken dikkatini çekecek ve tadına bakacaktır.

Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?
Hangi Meyve ve Sebze Ne Kadar Verilmelidir?

Hangi Meyve ve Sebze Ne Kadar Verilmelidir?

Muhabbet Kuşlarının geneli havucu sever, iyi yıkanmış ve rendelenmiş havucu tüketebilirler. Havuç tüketmeyi seven kuşların mamalarına havuç takviyesi yapılır ve mamayı da yemesi sağlanabilir.

Bol su ile yıkanmış marulu hemen hemen her kuş sever, Muhabbet Kuşunuza haftada en fazla iki kez olacak şekilde marul verebilirsiniz. Marul tüketimi fazla olan kuşlar ishal olabilir. Bu nedenle uygun olan ölçü yarım yaprağı geçmeyecek şekilde haftada iki kez marul vermektir.

Özellikle kış aylarında vereceğiniz maydanoz kuşlarınızı dinç tutar ve C vitamini deposu olan maydanoz kuşlarınızı hastalıklardan korur. Maydanoz fazla tüketildiğinde ise kalsiyum eksikliğine neden olabilir ve kuşunuzu halsiz düşürebilir.

Muhabbet Kuşlarınızın seveceği bir diğer besin ise brokolidir. Brokoli sıklıkla tüketilebilir ve kuşunuzun kafesinde her daim durabilir.

Semizotu yine marul gibi haftada iki kez verilebilir ve kuşunuzun sindirim sistemini rahatlatır.

Muhabbet Kuşları genellikle şekerleri besinler çok severler bu nedenle elma, kayısı veya şeftali gibi meyveleri yemek isteyebilirler. Kuşlarınızın sağlığı için bu meyveleri olabildiğince az verin. Çünkü bu meyveler içerdiği şeker oranından dolayı fazla tüketildiğinde hasta olabilir ve birçok sağlık sorununa neden olabilir.

Muhabbet Kuşlarına kurutulmuş meyve ve sebze verilmesi tavsiye edilmez. Kurutulmuş besinlerde kurutma aşamasında bazı işlemlerden geçtiği için, bu tip besinler kuşa zarar verebilir.

Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?
Muhabbet Kuşları İçin Tahılların Önemi

Muhabbet Kuşları İçin Tahılların Önemi

Muhabbet Kuşlarının sevdiği besinler arasında meyve ve sebze çeşitleri yer alsa da evde beslenilen kuşların ana besin kaynağı tahıllardır.

Tahılları da severek tüketen muhabbet kuşları bayatlamamış, taze mahsul tahılları belirli oranda alabilirse heme enerjisi hem sağlığı yerinde olacaktır.

Bazı tahılları ise kuşlarınız çok sever ancak fazla tüketilmesi halinde kuşlarınıza zarar verebilir. Örneğin yulaf arasındadır ve bazı eğitmenler yulafı muhabbet kuşlarının eğitiminde ödül olarak kullanır. Ancak muhabbet kuşları yulaf tüketimini arttırır ise yağlanırlar. Yağlanan muhabbet kuşunda tüy setleşmesi olur. Yağ oranı yüksek olduğu için yulaf karışım yaptığınız tahılların arasında en fazla. %10 düzeyinde olmalıdır.

Yine kuşlar için enerji kaynağıdır ancak nijer tohumu fazla verildiğinde muhabbet kuşu yersiz tüye girebilir ya da kızışmasına neden olabilir. Zamansız kızışan kuşlar hırçın ve aksi olurlar. Bu nedenle muhabbet kuşuna tüy değişim mevsiminde tüye girmesini hızlandırmak için ya da kızışmasını istediğinizde kızışmasına yardımcı olmak için nijer tüketimini arttırabilirsiniz. Normal süreçte nijer tohumu çok az miktarda verilmelidir.

Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?
muhabbet kuşlarının en sevdiği tahıllardan biridir.

Ak darı muhabbet kuşlarının en sevdiği tahıllardan biridir. Kuşunuzu tembelliğe alıştırmak dışında bir yan etkisi yoktur. Fazlaca darı tüketen kuş, bir süre sonra yem tüketmeyi istemez, yem kırmak ona zor gelir. Darı kuşun stresini alır, ishal ise toparlanmasına yardımcı olur. Böyle dönemlerde normale göre darı miktarı arttırılabilir.

muhabbet kuşlarına bolca verilebilecek ve kabuğu kolayca soyulduğu için yavru kuşlar tarafından kolay tüketilen ve sevilen bir tahıldır. Aspur muhabbet kuşlarından öte daha çok kanaryalarda yem olarak kullanılır. Bol miktarda karbonhidrat içerir ve kuşunuzun yemine %40-%50’ye kadar katılabilir.

Muhabbet Kuşları En Çok Neyi Severek Yer?
Muhabbet Kuşları İçin Buğday Çimlendirme

Muhabbet Kuşlarının Sevdiği besinler arasında az bilinen bir besin daha vardır ki yapımı biraz meşakkatlidir. Ancak kuşlarınızın hem severek tüketeceği hemde sağlık açısından, doğal olması açısından hazırlamanızın sizin yararınıza olacağı bu besin buğdaydır. Buğday Çimlendirilerek verilir.

Buğday çimlendirilip muhabbet kuşlarına verildiğinde kuşlarınızın kemik gelişimine katkı sağlar. Ayrıca doğal yoldan bol mineral alımı ve bol miktarda B vitamini almasına neden olur.

Diğer yazılar

Bir önceki bilgi dolu olan Muhabbet Kuşu İshal Olunca Ne Yapılır? başlıklı makalemizde Muhabbet kuşu, Muhabbet Kuşu enfeksiyon ve Muhabbet Kuşu İshal hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here