Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?

0
637
Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?
Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?

genellikle evlerde yemek ısıtmak için kullanılan, hayatımızı kolaylaştıran faydalı bir cihazdır. Kadınların vazgeçilmezi haline gelen Fırınların çalışma biçimi birçoğumuzu şaşırtmış, bazen de endişelendirmiştir. Peki nedir bu endişe? Mikrodalga Fırınların Sağlığa Zararı var mı?

Yukarıdaki soruyu yanıtlamadan önce Mikrodalga nedir ve Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır? gibi soruların cevabını vermekte fayda var.

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?
Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga bir çok elektronik aletin çalıştığı cihaza yakın bir prensipte çalışır. Magnetorn adı verilen parça bulunan mikrodalga fırın, bu parçanın yaydığı enerjiyi mikro dalgalara dönüşür. Mikrodalga fırın içindeki besinin su moleküllerini hedefleyen dalgalar, su moleküllerini titreştirir ve yemek çok kısa sürede ısınır.

Bazı besinler su içermediğinden mikrodalga fırında ısınmaz eğer böyle bir durumda su eklenmesinde bir sakınca yok ise yemeğe su ekleyerek yemeğin mikrodalga fırında kısa sürede ısınması sağlanır.

Bazen bir tabak yemek koyarsınız yemek kaynayacak kadar ısınmış ama tabak sıcak değildir. İşte şaşırtıcı bu olayın sebebi yukarıda anlattığımız Magnetorn sayesinde yayılan dalgaların su molekküllerini titreştirerek ısıtmasıdır.

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?
Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?

Çalışma prensibini anlatırken mikro dalga yayma dedik, su moleküllerine etki ediyor dedik, bu anlattıklarımıza göre mikrodalga fırının sağlığa zararlı mıdır? sorusu akıllara takılıyor.

Mikrodalga fırının ispatlanmış kesin bir zararı yoktur. Ancak şunu da belirtmemiz gerekir ki; mikrodalga fırın çalışırken yüksek frekans gücünde çalışır. Bu frekansın çok azı dışarı geçer. Bu frekansın zararına maruz kalmamak için mikrodalga fırın çalışırken yakınında bulunulmaması tavsiye edilir.

Mikrodalga fırınların su molekülleri kısa sürede titreşim ile ısıtmasından dolayı besinde bulunan vitaminlerde kayıp olur. Vitaminlerin sıcaklık artışına dayanıksız olmaları nedeniyle, Mikrodalgada ısınan besinlerin varsa vitaminleri %40 civarında bir kayba uğrar. C vitamini daha dayanıksız bir vitamin olduğu için tamamen yok olabilir.

Mikrodalga fırınlarda radyasyon sızıntısı olabilir

Radyasyon sızıntısı bir telefon vasıtasıyla anlaşılabilir. Mikrodalga fırın içine konulan cep telefonu arandığında çalıyor ise dışarı radyasyon sızıyor demektir. Normal şartlarda mikrodalga içinde radyasyon dışarı sızmadığı için telefon çalmaz.

Mikrodalga fırın içine konulan kapların yapısı da önemlidir

Mikrodalga fırında ısıtılacak besinler kadar besinlerin konulduğu kaplar da önemlidir. Genellikle porselen ya da cam tercih edilmesi gerekir. Melamin yani plastik kaplar mikrodalga fırın içinde yapısı ve kimyası bozulacağından dolayı tercih edilmemeli ve fırın içine konulmamalıdır.

Mikrodalga Fırın Sağlığa Zararlı Mıdır?
Mikrodalga Fırına Konulmaması Gerekenler Nelerdir?

Mikrodalga Fırına Konulmaması Gerekenler Nelerdir?

Yumurta konulduğunda içindeki su molekülleri ısındığında oluşan buhar yumurtanın fırın içinde patlamasına neden olacağından kesinlikle konulmamalıdır.

Kağıt ve karton ambalajlar kimyası gereği ısınırken zararlı gaz yayabileceğinden zehirlenme  riskine karşı mikrodalganın içine kesinlikle konulmamalıdır.

Meyveler içindeki suyun ısınması nedeniyle çoğu zaman patlayacağı için meyve ve sebze fırın içine konulmamalıdır.

Mikrodalganın içine alüminyum folyo kesinlikle atılmamalıdır. İletken olan maddelerin konulmaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, alüminyum folyonunda iletken olduğundan ve mikrodalga için konulduğunda yüksek ısı nedeniyle yangın ve patlama gibi riski oluşturduğu konusunda uyarıyor.

Bir önceki bilgi dolu olan GES Kurmak İstiyorum - GES Kurulumu! başlıklı makalemizde GES Bavşrusu, GES Kurmak ve Güneş Enerjisi Santrali hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here