Limonun Faydaları

0
203

, yoğun miktarda C vitamini içeren ve faydalarını saymakla bitiremeyeceğimiz mucizevi bir meyvedir.

Özellikle kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelen limonun insan sağlığına katkısı oldukça büyüktür. Limon kabuklu, kabuksuz fark etmez, nasıl yenilirse yenilsin size son derece fayda sağlayacak bağışıklık sisteminizi en iyi şekilde güçlendirerek muhafaza edecektir. Fakat çoğu insan limonun fazla ekşi olmasından dolayı yemeyi pekte tercih etmezler.

Limonun Faydaları

Limonu eğer tek başına yiyemiyorsanız yemeklerinizde, çayınızda, suyunu sıkarak faydalarından yararlanabilirsiniz. Özellikle bol yeşil sebzeli salatalarda limon sofralarımızın olmazsa olmazlarından birisidir. Balık yediğiniz zaman üzerine limon sıkmak, balığın lezzetini iki kat daha arttıracaktır. Özellikle doğu kültürlerinde limon her yemekte neredeyse kullanılmaktadır. Özellikle çiğ köfte, kısır, mercimek çorbası, arpa şehriye çorbası gibi yiyeceklerde limonsuz hayat düşünülemez. Kışın içtiğiniz çaylara limon sıkarak içerseniz, gribal enfeksiyonlara karşı kendiniz koruyabilirsiniz. Yazın ise taze sıkılmış limon ile kendinize limonata yapabilirsiniz. Peki, limon suyunun insan sağlığına faydaları nelermiş, isterseniz hep beraber öğrenelim.

Limonun Faydaları

Limonun Faydaları

• İçerdiği C vitamini sayesinde hastalıklara karşı sizi korur. Özellikle kış aylarında tüketildiğinde sizi gribe karşı koruyarak, bağışıklığınızı güçlendirir.

• Vücutta var plan sıvıların pH değerlerini dengeleyerek size güç verir.

• Karaciğer yağlanmasını azaltır, karaciğeri temizler.

• Bağırsak hareketlerini hızlandırarak, sindirim sistemini kolaylaştırır. Aynı zamanda bağırsakları da temizlemiş olur.

• Safra kesesine iyi gelir. Böbrekte oluşan taşları dışa atarak sizin daha sağlıklı yaşamanıza olanak tanır.

• Antioksidan özelliği vardır. Vücut içinde var olan kötü bakterileri temizleyerek dışa atılmasını kolaylaştırır.

• Beyin sağlığına faydası oldukça büyüktür. Zekâ gelişimini destekler.

• Tansiyon hastalarına iyi gelir. Özellikle yüksek tansiyon durumu gerçekleştiğinde hastaya bir miktar içirilir.

• İçindeki elementler sayesinde kansere karşı koruyucu bir özelliğe sahiptir.

• Her türlü cilt hastalıklarında antibiyotik görevini üstlenir. Cilde parlaklık ve güzellik sağlar.

• Sivilcelere iyi gelir. Sivilcelerin üzerine masaj yolu ile sürüldüğünde o mikropta var olan kaşıntıyı geçirerek kurumasını sağlar.

• Demir ve fosfor bakımından zengin bir besindir. Her türlü hastalığa iyi gelerek kişinin zinde olmasını destekler. Kısacası limonun faydaları oldukça fazladır.

Limonun Faydaları
Limon yağının faydaları

Limon yağının faydaları

Soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve öksürüğe iyi gelen limon yağı, solunum yollarını açar ve sıkışma hissinizi giderir.

Çayınıza damlattığınız limon yağı ile varsa bademcik iltihabı, boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklara iyi gelir.

Mantar sorununuz mu var? Tırnaklarınıza günde iki defa limon yağı damlatarak bu sorunu aşabilir. Sağlıklı görünen tırnaklara sahip olabilirsiniz.

Egzama türü hastalıklara günde 3-4 limon yağı damlatarak iyileşme gözleyebilir ve düzenli yaptığınızda azaldığını görebilirsiniz.

Limon yağının bir diğer özelliği ise kilo vermede oldukça etkili olmasıdır. Sabahları bir bardak suya 3-4 damla damlattığınız limon yağı sindirim sisteminizi daha etkili çalıştırır ve kilo vermenize yardımcı olur.

Dişlerinizi fırçalamadan önce macuna damlatacağınız 2 damla limon yağı ile diş lekelerinden kurtulabilir, antibakteriyel özelliği ile ağız içi mikroplarınızı yok edebilirsiniz.

Limonun Faydaları
Limon kabuğunun faydaları

Limon kabuğunun faydaları

kalsiyum ve C vitamini yönünden oldukça etkilidir. Bu sebeple kemik sağlığı ve romatizmal hastalıkları olanlar için son derece önem taşır.

Limon kabuğu, yukarıda bahsettiğimiz limon suyu ve limonun kendisine ait tüm faydaları barındırmakta olup daha çok cilt sağlığını korumaya yönelik kullanılmaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Bademcik İltihabı Nedenleri Ve Belirtileri Nelerdir? başlıklı makalemizde bademcik, bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı belirtileri hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here