Kripto Para Madenciliği Yapmak İstiyorum

0
140

Kripto Para Madenciliği yapmak isteyen birisine, kripto para nedir ya da kripto para nasıl üretilir gibi en temel kavramları anlatmadan madenciliğin detaylarını avantaj ve dezavantajlarını anlatarak yardımcı olacağım. Bugünün kur değerleri (12 Nisan 2018) üzerinden konuşacağımız için değerlendirmenizi ona göre yapmanız gerektiğini belirtmekte fayda var.

Öncelikle hangi coinin madenciliğini yapacağınızı belirlemeniz ve bu coinin algoritmasının ne olduğunu öğrenip, size gereken donanımı öncesinde belirlemeniz faydanıza olacaktır. Bunu bahsetmemdeki ana neden, 2017 sonları ve  2018 ocak sonuna kadar bu konuya merak salan büyük çoğunluk mecburmuş gibi AMD RX 580 serisi alarak başladı. Sonrasında kazdığı coinin kendisini kurtarmadığını görünce başka coinler kazmak istedi ancak bu kart ile de istediği verimi alamadı. Ya da o dönemlerde o kadar ciddi seviyelere ulaşmıştı ki AMD RX 580 gibi orta seviye bir ekran kartları en az 1000-1500 lira yüksek fiyatlara satılıyor ve madenciliğe başlayacak olan kişiyi epey bir süre amorti etmiyordu. Bu sebeple Ether mi, Zcash mi ya da ne kazılacak ise o coinin algoritmasına en uygun kartı önceden belirlemekte fayda var.

Kripto Para Madenciliği Yapmak İstiyorum

Uzun bir süredir madencilik yapan birisi olarak belirtmem gerekir ki bu konuya biraz olsun bilgisayar donanımına hakim birisi iseniz girin, örneğin kendi bilgisayarınızı toplayabilecek kadar bilgisayar parça bilgisi olan birisi iseniz bu işi yapmaya kalkışın, anakarta ram takmışlığınız yok ise ya da bu örneğe yakın bir deneyiminiz olmadı ise bu konu ile ilgili ciddi zorlanacağınız ve zorlandığınız süre boyunca maddi manevi kayıp yaşayacağınız için bu iş ile ilgili girişimciliğinizi erteleyin ya da profesyonel birisinden yardım alarak başlayın.

Kripto Para Madenciliği Yapmak İstiyorum

Nisan 2018 başında gelen elektrik zammı ile bölgelere göre değişkenlik gösterse de Türkiye’de elektiriğin KW saat ücreti 0,42 KR ile 0,48KR arasında değişmektedir. Alacağınız kart modelinin %100 güç ile çalıştığı değerde ne kadar elektrik tüketimi olduğunu hesaplayarak bu işe başlamanız faydanıza olacaktır, ha siz ekran kartınız güzel bir OC ile daha düşük güç tüketimine çeker ve hesapladığınız değerin altında elektrik tüketimi sağlarsanız bu size artı kazançtır. Ancak bu işe başlamadan siz her hususu optimum düzeyde hesaplamanız olası bir sıkıntı ya da zarar durumunu ortadan kaldıracaktır. Örneğin anakartın, işlemcinin, Harddisk’in elektrik tüketimini bile hesaba katın.

Kripto Para Madenciliği Yapmak İstiyorum

Yaz aylarında soğutma

Ekran kartı madenciliği yapan birçok kişi bu işe kış aylarında başladığı için pek de soğutma olayını düşünmediği için ve bu işe başladığı 4-5 ay önceki süreçlerden bu yana sistem kendini aşağı yukarı amorti ettiği için siz onlar gibi direk bu işe girişmeyin, önümüz yaz ve yaz mevsiminde kartların daha da ısınacağını düşünerek soğutma planlarınızı madenciliğe başlamadan önce yapın. Bu işi yapan bir çok arkadaşımızın balkonları kapalıydı ve rig’i balkona koymuştu, belki de fan bile devreye girmeden ses sorunu olmadan kış boyu bu işi götürdü ancak yaz aylarında bu iş için bir soğutma sistemi düşünmelisiniz, soğutma sistemi olarak ilk akla gelen klima olabilir, ekran kartı madenciliği yapan birisi eğer sistemin bulunduğu odaya klima alacak ise klimanın oda ebatına uygun olmasına dikkat etmeli ve klimanın yakacağı elektriği de işin içine katmalıdır, klimanın soğutmasını olumsuz etkileyecek en büyük faktör ise kartların ürettiği ısıdır, öncelikle kartların ürettiği sıcak havayı tahliye etmeye bakın. Çünkü klima 7/24 çalışsa bile bir taraftan sıcak hava çıkışı olacağı için klimanın buna göre güç tüketeceği ve buna göre de elektrik yakacağını düşünün. Bu sebeple aspiratör mantığı gibi bir sistem ile kartların üstünden ya da arkasından sıcak havayı dışarı tahliye etmeye bakın, böylelikle klimanın ürettiği soğuk hava kartlara gelir ve sıcak hava da dışarı tahliye olur. Böylelikle kartlarınızın fanı daha az çalışır ve daha uzun ömürlü kartlarınız olur.

Kripto Para Madenciliği Yapmak İstiyorum

Kartların ömrü

Yukarıda uzun ömürlü ekran kartı diye bahsetmişken ben bu iş için bir kartın en maksimum 24-28 ay götüreceğine inanıyorum elbette bir bilgisayarda ekran kartını en az 3-4 yıl kullanan vardır ama ekran kartı madenciliğinde bu kartlar 7/24 tam yükte çalışmaktadır, soğutmayı iyi yapsanız ve fanı çalıştırmasa bile kartlar aşırı yük ile çalıştıklarından normal ev kullanımına göre ömürleri daha az olacaktır, zaten çoğu rig açık kasa şeklinde olduğundan toz toprak derken normale göre kirlenmesi bile daha fazla olacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var, kazım yaptığınız coinin 24 ay gibi bir sürede artan zorluğunu da hesaba kattığımızda, kartınız bozulmamış ve hala eskisi gibi çalışıyor bile olsa günün sonunda o coinin kazım zorluğundan bu iş size mantıklı gelmeyecektir, ha başka coin kazarsınız eyvallah ama o 24 ayın sonuna da elinizdeki eskimiş kart ile yeni teknoloji çıkan kartların arasında sizin kartınız başka hangi coini tatmin edici seviyede kazar orası muamma…

Kripto Para Madenciliği Yapmak İstiyorum

Bana göre madencilik…

En başta belirtmem gerekiyordu ama şimdi söyleme fırsatım oldu, madencilik işine kesinlikle banka kredisi vs. ile girmeyin, hesap yapıp şu kadar elektrik olsa şu kadar kar bırakır o da kredisini öder, bilmem kaç ay sonra kredisi biter tamamen kar gözüyle bakmayın. Bu işe ethereum 1400 dolar civarını görüp de 300 dolar civarına geldiğinde elektriği bile karşılayamadığından kartları zararına satmaya kalkıp banka kredisini ödemek için çırpınan çok adam gördüm. Bu işe bugünün değerleri ile bakarak yatırım yapmak yanlıştır, bu yukarıda bahsettiğim tam tersi de olabilir. Günümüz kuru 415 dolarlarda iken siz bu işe girersiniz, kazdığınız ethereumu cüzdanınızda bekletirsiniz ve gün olur ethereum 2-3 katına çıkar işte o zaman direk masrafınız çıktığı gibi sizi ciddi kara da geçirir ama bu duruma inanarak girmek ve herhangi bir borç durumu olmaması gerekir. Her ay rig için ödemeniz gereken bir miktar yok ise ya da rig kurmak için ödeyeceğiniz borcu, rigin kazancı dışında da ödeyebilecek iseniz bu işe girmelisiniz.

Nisan ayı rakamları ile Ethereum, Zcash, Zencash, GoByte gibi bilindik coinler üzerine konuşmak gerekirse madencilik işi bana göre bitmiştir, açık konuşmak gerekirse günümüz üretimi ile elektriği çıkardıktan sonra 100 dolar civarında bir rakam bırakacak bu işe kartların parasını çıkarması 2-3 yılın üstündedir. Elektriğin sürekli zamlanması, kart fiyatlarının pahalı olması, zor bulunması, doların artışından dolayı diğer donanım maliyeti, soğutma vb. pürüzlerden dolayı bu iş kişiyi ciddi yıpratmaktadır.

İlla madencilik yapacak mısınız?

Sözün özü bu işe girip para kazanan ve kimsenin girmesini istemeyen zihniyetler gibi değil de gerçekten mantıklı tarafları kalmadığını yukarıda aklıma gelen hususları belirterek açıklamaya çalıştım, siz yine de girecek ve gelecek süreçte bir artış ile yatırım zihniyeti ile bu işi yapacaksanız size ayrı bir tavsiyem; elinizdeki rig kurmak için paraya artacağını düşündüğünüz coini alın ve unutun. Artacak diye düşünüyorsanız bu da az riskli ve zahmetsizdir, ha siz illa rig kuracam da diyorsanız bu konu ile ilgili ciddi bir ön bilgi ve araştırma yapmadan bu işe girmeyin.

Bir önceki bilgi dolu olan Kripto Para İle İlgilenenlere 7 Pratik Tavsiye başlıklı makalemizde Kripto para ve Kripto Para yatırım hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here