Kredi Notum Ne Kadar Sürede Yükselir?

0
50

düşük olan kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi için kredi puanının belirli bir seviyenin üstünde olması gerekir. Başvuru aşamasında bankalar kişiler hakkında kredi sicil incelemesi yapar. Bu aşamada kişilerin kredi sicilinde herhangi bir bozukluk olması durumunda, başvuru reddedilebilir.

Bankalara ödemelerini düzenli olarak yapmaya başlayan kişiler genel olarak notunun ne zaman yükseleceğini merak eder. Bu konuda hiçbir şekilde belirli bir süre sınırı yoktur. Bankalara yaptığınız her ödeme, anlık olarak kredi notuna yansır. Yani çektiğiniz kredilerin geri ödeme günlerini kaçırmadığınız zaman, kredi notunuz belirli bir oranda yükselir. Aynı şekilde ödeme gününde parayı bankaya yatırmadığınız zaman kredi notunuzun düştüğünü görebilirsiniz.

Kredi Notum Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi Notum Nasıl Yükselir?

Kredi notunun düşük çıkmasının temel sebebi, ödemelerin düzenli olarak yapılmayışıdır. Aynı şekilde bankacılık alanında hiçbir şekilde aktif olmayan kişilerin kredi notu da düşük çıkacaktır. Düşük olan kredi notunu tekrardan yükseltmenin en garanti yolu, düşük miktarlı bir kredi çekmektir. Krediyi çektikten sonra tüm ödemeleri düzenli olarak yaptığınız takdirde, kredi notunuz istenen seviyelere gelir. Ancak kredi sicili çok bozuk olan kişilerin bankalardan kredi çekmesi de zor olabilir.

Bu durumda yapılması gereken, kredi kartı başvurusu yapmaktır. Zira kredi siciliniz bozuk olsa bile bankalar sizlere düşük limitli bir kredi kartı verecektir. Kredi kartını aldıktan sonra alışverişleri bu kartla yaparak, geri ödeme günlerinde düzenli olarak paranızı yatırın. Bu şekilde belirli bir süre sonra kredi notunun yükseldiğini görebilirsiniz. Bunlara ek olarak; otomatik ödeme talimatı vermek, internet bankacılığını aktif kullanmak ve ödemeleri cepten yapmak da kredi notunuzu yükseltebilir.

Kredi Notum Ne Kadar Sürede Yükselir?
İdeal Kredi Notu Kaçtır?

İdeal Kredi Notu Kaçtır?

Bankaların kişilere verdiği kredi notu 0 ile 1900 aralığında değişir. Puanınız 1900’e yaklaştıkça kredi notunuz iyi seviyelere çıkacaktır. Buradaki orta değer her zaman için 1500 olacaktır. Zira bu puanın altında yer alan kişiler belirli puan aralıklarına ayrılmış olacaktır. Bu puan grupları; en riskli, orta riskli ve az riskli olarak değerlendirilir. Yani her şekilde puanınız 1500’ün altında olduğu zaman belirli bir risk grubuna dahil olursunuz. Oysa kredi notu 1500’ün üzerinde olan kişiler hiçbir şekilde risk gruplarına dahil olmaz ve gelir durumu yettiği sürece kredi çekebilir.

Kredi Notum Ne Kadar Sürede Yükselir?

Kredi Notumu Nereden Öğrenirim?

Kredi başvurularını yapmadan önce kişilerin ilk olarak kredi notunu öğrenmesi gerekecektir. Kredi notunu öğrendikten sonra yapacağınız başvuruları daha iyi düzenleyebilirsiniz. Örneğin; kredi notunuzun düşük olduğunu öğrenerek başvurunuzu buna göre farklı teminatlarla yapmanız gerekebilir. Kredi notunu öğrenmenin en hızlı ve garanti yolu Findeks sistemidir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hizmete sokulan bu sistem, internet üzerinden hızlıca kredi notunu sizlere aktarır. Bunun yanı sıra mobil şebeke firmaları, cepten SMS yoluyla kredi notunu öğrenme fırsatı da verecektir. Müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesini aktif olarak kullanıyorsanız, bu sistem üzerinden de hızlı bir şekilde kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Yapacağınız tüm kredi sorgulama hizmetlerinin belirli bir ücret tarifesine bağlı olduğunu unutmamak gerekir. Kredi notunu öğrenirken ortalama 4-5 TL civarında bir ücret ödersiniz.

Kredi Notum Düşük, Nasıl Kredi Çekerim?

Kredi notu düşük olan kişiler, geri ödeme konusunda bankalara güven vermediği için kredi kullanma konusunda zorluk yaşarlar. Bu durumda kredi çekebilmek için yapmanız gereken işlem, geri ödeme teminatı sunmak olacaktır. İpotekli kredi başvurusu ya da kefili kredi başvurusu yaparak, bankalardan kredi kullanabilirsiniz. Zira bu başvuru şekillerinde bankalar, kredinin geri ödemesini garantiye almış olacaktır.

Bir önceki bilgi dolu olan Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir? başlıklı makalemizde Bireysel Emeklilik hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here