Kredi Kartı Kırılırsa Ne Olur?

0
90

Hayatımızın her alanında kullandığımız kredi kartları hemen hemen her kullanıcının kurtuluş noktası oluyor. Yapılacak olan bir alışveriş için, ödemesi gelmiş bir fatura için rahatlıkla kullanılabilen kredi kartları oldukça gerekli zamanlarda durumları kurtarıyor. Her sahibinin kendine özel hesap numaraları, kredi limitleri bulunur. Bu limitler gerekli ödemeler için kullanılır. Bankalardan alınan kredi kartları her ay belirli bir limit ödenerek istenildiği kadar kullanılabilir. Kredi kartları sayesinde tüm alışverişler kısa yoldan halledilir. Her sahibinin kendi belirlediği şifreleri olur ve bu şifreler kimseyle paylaşılmaz. Bir işlem sırasında gereken şifredir. Bu şifre bilinmeden hiçbir şekilde işlem yapılamaz. Bu yüzden şifreleri büyük önem taşır. Peki, hayatımızda bu kadar büyük öneme sahip olan Bu sorunun cevabını bulalım.

Kredi Kartları Kırılırsa Ne Olur?

Hayatımızın çok önemli bir kısmını kapsayan kredi kartları kırıldığı zaman işlevini yitirir. Üzerinde bulunan banknotlar ile işlem yapılan kredi kartları kırıldığı zaman işlem yapılamaz hale gelir. Bu sebeple kırılan kredi kartlarının bankaya bildirilmesi gerekir. Kredi kartı ile işlem yapılabilmesi için kredi kartının sağlam olması gerekir. Kırılan kredi kartı hiçbir işe yaramaz. Kredi kartının kırıldığını bankalara ilettiğiniz takdirde bankalar yeni bir kredi kartı çıkarma işlemine başlayacaktır.Kredi Kartı Kırılırsa Ne Olur?

Kırılan Kredi Kartının Yenilenmesi

Kırılan kredi kartları hiçbir şekilde ortak alanlara atılmamalı. Herhangi bir çöp kutusuna atılmamalı veya sokağın herhangi bir yerine atılmamalı. Kırılan kredi kartları hangi bankaya aitse o bankanın şubesine gidilerek görevli kişilere yani banka memurlarına verilmeli ve yeni bir kredi kartı isteğinde bulunulmalıdır. Kredi kartlarının yeniden çıkarılması belirli bir süre zarfında gerçekleşir. Bu zaman zarfı 15 ile 20 gün arasındadır.

Eski Kredi Kartı Limitleri Ne Olacak?

Kırılan kredi kartlarının yerine yenisi gelene kadar eski kart kullanılamaz halde olacaktır. Yeni kart geldiğinde eski kartın içindeki tüm limitler ve borçlar yeni karta aktarılmış olacaktır. Bu şekilde hiçbir bilgi kaybolmadan yeni karta geçecektir.

Bir önceki bilgi dolu olan Kredi Kartına Asgari Ödeme Yapıldığında Faiz Uygulanır Mı? başlıklı makalemizde asgari tutar faiz işler mi, kredi kartı ve kredi kartı asgari tutar hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here