Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme

0
255

Kredi kartları hemen herkesin kullandığı ve güncel ödeme aracı durumundadır. Ancak düzenli kullanılmadığında borçları içinde çıkılamayacak hale gelebiliyor. Bazı kredi kart kullanıcıları biriken borçlardan dolayı sadece asgari ödemesini yapabiliyor. Asgari ödeme ise her zaman akıllıca çözüm olmuyor. Bu durum sonunda borçlar katlanabiliyor ve daha da sıkıntılı bir durum oluşabiliyor.

Bankalar müşterilerine yardımcı olmak ve kendi alacaklarını kurtarabilmek amaçlı olarak kredi kartı borç yapılandırma ve taksitlendirme işlemi yapabildiği gibi aynı işlemi müşterisine kredi kullanımı sağlayarak da yapabiliyor. Yani yeni kredi vererek kredi kartı borcunu bu kredi ile kapatıp daha düşük taksitlerle daha uzun zamana yayılan kredi kullanımı müşteriler içinde diğer bir çözüm yolu olabiliyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme
ve Taksitlendirme Yasası

Kredi Kartı Yapılandırma ve Taksitlendirme Yasası

Kredi kart kullanan müşteriler yapmış oldukları alışverişleri taksitli ya da tek çekim olsun, ödeme günü geçirdiklerinde önce banka tarafından ikaz edilir. Bankanın tüm uyarılarına rağmen ödenemeyen borç için banka 3 aylık bir gecikmeden sonra hukuki işlemleri başlatma yetkisine sahiptir. Bu durumların yaşanmaması için 2016 yılı Eylül ayında çıkartılan kredi kartı borç yapılandırma ve taksitlendirme yasasının kart kullanıcıları için çözüm olduğu söylenebilir. Borçlu kişiler bu yasa sayesinde borçlarını daha küçük rakamlarla ödeyerek bankaya borçlu kalmamış oluyor, kredi puanları olumsuz etkilenmemiş oluyor.

Kredi Kartı Yapılandırma ve Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılıyor?

Bankaya olan kredi kart borcunu ödeme de sorun yaşayan kullanıcılar bankaya yapılandırma veya taksitlendirme başvurusu yapan kart sahiplerine banka mevcut borcu üzerinden 72 aylık vadeler halinde kart borcu kapatma kredisi verebilmektedir.  Böylece borçlu olan kişi borcu daha uzun vadeye yayıldığı için aylık ödenecek rakam küçüleceği için ödemeleri daha kolay yapabilecektir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme
Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplaması

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Hesaplaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu olan BDDK tarafından ödenemeyen kredi kartı borç yapılandırma ve taksitlendirme faizlerinin alt ve üst limitleri belirlenmiştir. Banka borcunu yapılandırmak isteyen müşterilerine en fazla 2.51 üzerinden kart borç yapılandırma faizi yansıtabiliyor. Ancak birçok banka bu konuda müşterilerinin ödeme gücünü düşünerek ve alacağını hiç alamamak yerine faizi %2’ nin altında tutmayı tercih ediyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Hangi Durumlarda Yapılamaz?

işlemi hizmetinden tüm Banka kartları için uygulanabildiği gibi kapanmış olan kartlar ve yasal takibe düşmüş olan kredi kartları bu hizmetten yararlandırılmıyor. Kredi kartı borç yapılandırma ve taksitlendirme işlemi yaptıran kişilerin kredi puanları borçlarını taksitlendirme işleminden sonra zamanında ödemeleri durumunda olumsuz etkilenmeyeceği için daha sonra ki zamanlarda başka bankalardan kart talebi de bulunabilir ya da kredi kullanma imkanı olabilecektir.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme
Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kart borç yapılandırılma işlemi için öncelikli olarak kişilerin yapması gereken ilk işlem çalıştıkları bankaları ile iletişime geçmek olacaktır. Bankalarda bu işlemler için ayrı bir birim oluşturulmuş durumdadır. Müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek yapılabildiği gibi bankaya bizzat giderek de bu işlem yapılabilir. Ayrıca bankaların internet bankacılığı kullanarak da taksitlendirme işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Bankalar bu işlemlere müşterilerinden borcu faizleriyle birlikte alacağından oldukça sıcak bakıyorlar. Kredi kart borcunun tamamı taksitlendirildiği gibi ekstre borcuna da taksit yapılabiliyor.

Kredi Kartı Borç Yapılandırma ve Taksitlendirme Yapan Bankalar

Kredi kartı borç yapılandırma ve taksitlendirme işlemi yapan bankalar arasında Ziraat Bankası, Halk Bankası, Akbank, Türkiye İş bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Yapı Kredi Bankası, Şekerbank, Denizbank, QNB Finansbank, HSBC Bankası, İng Bank, Garanti Bankası sayılabilir.

Bir önceki bilgi dolu olan PTT kredisi nedir? - PTT kredisi nasıl alınır? başlıklı makalemizde PTT kredisi, PTT kredisi avantajlı mı ve PTT kredisi hayat sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here