KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?

0
59

Yeni bir iş kurma projesi olanlar ya da küçük ölçekte bir işletme kurmayı planlayanlar veya kendi işinin patronu olmak isteyenler hibe kredisi veya diğer kredi desteklerinden faydalanmak istemektedirler. Öncelikle , tüm girişimcilere planladıkları kendi işlerini kurabilmeleri için çok çeşitli ödenekler sağlamaktadır. 50.000 TL’ye kadar verilmekte olan ödenekler, hibe desteği kapsamına girmektedir.

İşletmenin kurulması yolunda verilen ilk kuruluş desteği, 12 aylık işletme gider desteği, ofis malzemeleri desteği gibi konular için KOSGEB çok avantajlı devlet destekli bir kredi başvuru merkezi konumundadır. Ayrıca KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL hibe destek kredisinin yanı sıra faizsiz olarak verilen 100.000 TL kredi imkanından faydalanmak mümkündür.

KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?

KOSGEB Uygulamalı

KOSGEB üzerinden veya hibe alabilmek için, kişinin öncelikle uygulamalı girişimcilik eğitimlerini alması gerekmektedir. KOSGEB’ in bedelsiz olarak vermiş olduğu bu eğitim yaklaşık 70 saat sürmekte, bu da ortalama 30 iş günü yapmaktadır. Örgün üniversite eğitimi alanlar için KOGSEB büyük bir avantaj sunmaktadır. 56 saatlik girişimcilik dersi alanların eğitimleri tamamlanmış olarak kabul edilerek, sertifika alınabilmektedir. Bu eğitimlerin ne zaman ve nerede yapılacağına yönelik tüm bilgiler KOGSEB’ in kendi internet sitesinde girişimcilik duyuruları sekmesinde ilan edilmektedir.

KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?

İçin İş Planları Hazırlamak

Uygulamalı girişimcilik eğitimini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra, girişimcilik sertifikası alınmaktadır. Bundaki sonra yapılacak olan işlemler tamamen iş yeri açmak isteyen kişiye kalmaktadır. Kişi, kuracağı işletme için iş planı ya da projeyi hazırlaması gerekir. İş planı ya da iş projesi, KOSGEB üzerinden kredi desteği alınması yönünde belirleyici en temel faktörler arasında yer alır. Bu projeler ya da planlar, kredi desteğinin verilmesine ilişkin değerlendirmelerde göz önünde bulundurulan bir etkendir. Kişi tarafından, standart bir iş planı için, işletmenin faaliyetleri hakkında bilgi vermesi de gerekmektedir.

KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?

Kredi Desteği Başvuru Süreci

Kurulacak olan işletmeye ait proje ve planlar hazırlandıktan sonra kredi desteği için, başvurusuna esas olmak üzere diğer belgeler ile birlikte KOSGEB birimlerine müracaat edilmektedir. Yapılan destek başvurusu, KOSGEB tarafından belge, bilgi ve şekil yönünden ön incelemeye alınmaktadır. KOSGEB öncelikle, iş planını kurula sunmaktadır. Kurul da, bütçe imkanları ile birlikte, yenilikçi, teknoloji kullanabilecek, ürün veya hizmet üretebilecek, katma değeri yüksek gibi çeşitli kriterleri baz alarak, yapılan iş planını değerlendirir. Yapılan bu genel değerlendirmenin sonunda, iş planı kabul edilebilir ya da reddedilebilir veya düzeltilmesi de talep edilebilir. Bu değerlendirmeye ilişkin tüm sonuçlar, girişimciye bildirilmektedir. Başvurusu kabul edilen girişimcilerin, KOSGEB veri tabanına kayıt yapmaları gerekmektedir.

KOSGEB Hibesi Nasıl Alınır?
KOSGEB Veri tabanına Kayıt

KOSGEB Veri tabanına Kayıt

Kurul tarafından yapılan iş planı değerlendirmesinde, hibe ya da kredi desteği onaylanmış ise veri tabanına kayıt yapılması, kişilerin bilgilendirilmesi açısından oldukça önemlidir. Veri tabanı kaydı için, KOSGEB’ in e-kobi sistemi aracılığı ile veri tabanına kayıt için parola ve kullanıcı adı alınması gerekir. Alınan bu parola ve kullanıcı adı ile sisteme giriş yaparak, kobi beyannamesini doldurmak gerekmektedir. Bundan sonra da, evrakların asılları, vergi levhasının fotokopisi ve asıl evrakların fotokopileri ile birlikte, birimin talep ettiği diğer tüm belgeleri KOSGEB’ e teslim etmek gerekmektedir. KOSGEB’ in yeni düzenleme ile işletme kuruluş giderleri desteği 2.000 TL, kurulum dönemleri için makine ve teçhizat desteği 18.000 TL, İşletme gider desteği için 30.000 TL olmak üzere, toplamda net 50.000 TL geri ödemesiz hibe kredisi desteği almak mümkündür.

Bir önceki bilgi dolu olan Yatırım Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde arsa yatırımı, konut yatırımı ve vadeli hesap hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here