KOSGEB Hibe Veren Sektörler

0
70

İnsanlar gündelik ihtiyaçlarını karşılamak ve daha iyi bir yaşam elde etmek için çalışırlar. Yüzyıllardır insanlar çalışmışlardır ve çalışmaya da devam etmekteler. Her geçen gün ihtiyaç listesinin çoğaldığı bu dönemlerde herkes kendi işini kurup daha düzenli ve yüksek gelir elde etmek ister. Kendi işini kurmak için yola koyulan küçük yatırımcılarının imdadına KOSGEP yetişir. Küçük çapta yatırım yapıp kendi iş yerine sahip olmak isteyenler bu sisteme başvurup destek krediler alırlar. Ülkemizde KOSGEP 1990 yılından beri faaliyet göstermektedir. Küçük yatırımcıların her türlü maddi desteklerini karşılayan bu sistem birçok insana imkan sağlamıştır.

Sistemine Kimler Başvurabilir

KOSGEP e başvuru yapabilmeniz için ilk önce bir şirkete bağlı olmamanız gerekir. yani başka bir iş yerinizin olmaması durumudur. KOSGEP başvurusu yapıldıktan sonra yapılan kursları başarı ile bitirilmesi sonucunda destek alırsınız. Devletin küçük yatırımcılara ve yeni iş yeri sahibi olacak kişilere verdiği hibe kredisinden yararlanmak KOSGEP ile mümkündür. KOSGEP başvurusu yapacakların arasında iş sahipleri de bulunur. Eğer küçük bir işletmeniz var ise ve bunu büyütmek için devlet desteği almak istiyor iseniz bu sisteme kayıt olmanız ve kursu başarı ile bitirmeniz gerekmektedir.

KOSGEB Hibe Veren Sektörler
KOSGEB Hibe Veren Sektörler

Hangi alanlar için başvuru yapılır

Devletin küçük yatırımcılara sunduğu bu imkan sayesinde işinizi büyütüp daha yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Birçok alanda KOSGEP yardım elini uzatmaktadır. Verilen destekler geri ödenmeksizin hak edene sunulur. KOSGEP başvurusu yapacak kişilerin merak ettiği soru ise; KOSGEB Hibe Verilen Sektörler nelerdir gibi bir sorudur. Birçok alanda destek veren bu kuruluş binlerce lirayı bu sisteme dâhil olanlara vermektedir. Hibe verilen sektörler ise; yiyecek içecek, inşaat turizm, sanayi üretim işleri, madencilik, her türlü imalat, hayvancılık, toptan ve perakende ticaret, motorlu kara taşıtlarının ve motosikletlerin onarımı, konaklama gibi birçok alanda destek sağlamaktadır.

KOSGEB Başvurusu Nasıl Olur?

KOSGEP başvurusu yapmadan önce hangi amaç ile bu başvuruyu yaptığınızı belirleyin. Mesela ticaret için mi, üretim mi yoksa başka bir iş mi? Yapılacak ilk işlem hangi sektör için başvuru yapacağınız işlemidir. Eğer yeni bir iş fikriniz var ise ve bu iş fikrini öne sürerek başvuru yapacak iseniz daha etkili olacaktır. KOSGEP başvurusu için KOSGEP bürolarına veya il ve ilçelerde bulunan ticaret odalarında ki yerlere başvuru yapabilirsiniz. Kendi internet sitesinde yayınlanan kurs tarihlerini takip ederek sizin için uygun yerdeki kurslara katılmanız mümkündür. Yılın belli dönemlerinde KOSGEP kurs ilanları mevcuttur. Bunları takip etmeniz sonucunda katılım gerçekleştirebilirsiniz. Tabi önemli olan bir husus da iş fikrinizin bu sisteme uyumlu olması gerekmektedir.

İşletme Sahipleri Nasıl Başvuru Yapar

Eğer küçük bir işletmeniz var ve bunu daha büyütmek için başvuru yapacak iseniz, belli yol haritaları mevcuttur. Tabi işletmenizin de bu sisteme uyumlu bir işletme olması yani desteklemesi gerekir. Öncelikle; kendi meslek odanızın kayıtlarına bakılır. Aidatları düzenli ödeyip ödemediğiniz ve şartlara uyup uymadığınız buradan belirlenir. Devlete borcunuzun olup olmadığına bakılır. Kredi geçmişinize de bakılarak kabul edilme işlemleri tamamlanır. Yukarıdaki işlemlerde bir kusurunuz yok ise kabul edilir ve kurslara katılma hakkı kazanırsınız. Bu kurslara katılarak hibe desteği yanında, faizsiz kredi imkânından da yararlanılır.

KOSGEP Ne Kadar Destek Veriyor?

Küçük girişimcilerin destek almak için başvurduğu bu sistem üzerinden elli bin TL’ye kadar destek alabilirsiniz. Tüm şartlar gerçekleştikten sonra krediniz hazır hale gelir. Fakat onaylanan Kredi’yi kullanma süreniz ise 3 ayı geçmemesi gerekmektedir. Üç ay içinde işletme kurulmalıdır.

Bir önceki bilgi dolu olan 120 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2018 başlıklı makalemizde 120 Ay Vadeli, 120 Ay Vadeli ihityaç ve 120 Ay Vadeli kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here