KOSGEB Hibe Başvuru Şartları 2018

0
240

’ e başvuruda bulunmak isteyen yeni girişimciler ya da hali hazırda bir işletmeye sahip olup da, desteklerinden faydalanmak isteyen kişilerin, belirlenmiş uygulamaları tamamlayarak ve ilgili evrakları sunmaları halinde 50 bin TL hibe kredisi almaları mümkündür. Bunun için, KOGSEB tarafından talep edilen evraklar ile işletmeye ait projelerin sunulması ve diğer şartları yerine getirmek yeterli olmaktadır.

KOSGEB Nedir? KOSGEB 2018 Yılında Kimlere Destek Verecek?

KOSGEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kurulan ve özellikle esnaflara ya da yeni bir iş yeri açmak isteyen kişilere destek verme amacı güden bir devlet destekli kamu kuruluşudur. Kurulduğu günden bu yana, on binlerce kişiye destek kredileri sunan KOGSEB, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Tarafından hazırlanmış olan 2017 yılında aktif olmuş 14 farklı destek programı ile halkın hizmetine sunulmuştur. KOSGEB’ e yalnızca girişimciler ya da mevcut işletmeler başvurabilmektedir.

KOSGEB Hibe Başvuru Şartları 2018
KOSGEB 2018 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB 2018 Yılı Başvuru Şartları Nelerdir?

KOSGEB bünyesinde faaliyet yürütmekte olan 14 farklı programın her biri, farklı başvuru şartları taşımaktadırlar. Örneğin, arge ve laboratuvar desteği programı ile kredi faiz destek programının şartları birbirinden farklı şekillerdedir. Bu 14 program içerisinde en çok tercih edilen ve talep gören program, girişimci destek programı ile genel destek programıdır. Programların her biri için KOSGEB’ in kendi internet sitesinde şartlar bildirilmektedir. Her program, yayınlandığı günden itibaren 3 ve 5 yıllık dönemler içerisinde aynı şartlarda başvuru kabul edebilmektedir.

KOSGEB Hibe Başvuru Şartları 2018
Girişimciler İçin 50.000 TL Hibe Kredisi Başvurusu

Girişimciler İçin 50.000 TL Hibe Kredisi Başvurusu

Girişimci denildiğinde, henüz bir işyeri olmayan, iş kurmayı hedefleyen ve vergi levhası bulunmayan kişiler akla gelmektedir. Elinde bir sermayesi olan ya da sermayesi olmayan kişiler, KOSGEB kursu olarak bilinmekte olan eğitim kurslarına katılım sağlayarak, bu eğitimlerde proje geliştirme, iş yerinin açılması gibi konularda tecrübeler edinerek eğitim almaktadırlar. Elde edilen bu tecrübe ve eğitimler neticesinde başvurunun nasıl yapılacağı hususunda bilgi edinildiği gibi, mevcut proje için de bir yol haritası belirlenmektedir. Bu yol haritasına “iş planı” adı verilmektedir.

Planların hazırlanmasında, KOSGEB’ in belirlediği formatlar ve talep ettiği hususlar vardır. Bu hususlar 32 saat süren bir eğitim ile proje sahibine anlatılarak öğretilmektedir. KOSGEB hibe kredi almak için belirli kriterler mevcuttur. Bunlar; kişinin mutlaka sertifikalı olması, işletmenin vergi kaydının ve e-kobi kaydının olması, esnaf ise SGK borcu ve vergi borcu olmaması, esnaf destek programlarının gerekliliklerini yerine getirmek, girişimci projesine onay almak ve iş kolunun “Nace” kodları arasında yer alması gibi kriterlerdir.

KOSGEB Hibe Başvuru Şartları 2018
KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır (2018)

KOSGEB Hibe Kredisi Nasıl Alınır (2018)

KOGSEB bünyesindeki her programın kendi içerisinde mevcut olan destek kalemleri vardır. Mesela, genel destek programı nitelikli eleman için 20.000 TL hibe öder. Bunun dışında tanıtım desteği programı 25.000 TL, lojistik programı 40.000 TL ödemektedir. Ayrıca tematik projelere başvuruda bulunmak isteyenler de 150.000 TL’ ye kadar kredi alabilmektedirler. Hibe kredilerinin alınabilmesi için bir kaç şartı da yerine getirmek gerekmektedir. İş yeri açılmadan önce KOSGEB’ e başvurmak, KOSGEB kuruluna ilgili projeyi sunmak ve kuruldan onay almak gerekmektedir.

Kuruldan projeye yönelik onayın alınması ile birlikte en geç 90 gün içerisinde işletmenin kurulması gerekmektedir. Bunun dışında işletme içinde yapılacak olan tüm harcamaların faturalandırılması ve bunun KOSGEB’ e bildirilmesi gerekmektedir. KOSGEB, yalnızca yeni iş yeri açmak isteyenleri destekleyen bir kuruluş değildir. Küçük ya da orta ölçekli bir iş yeri olan ancak, işletmeyi büyütmek ve geliştirmek isteyenler de, yine KOSGEB tarafından kredi desteği sağlanmaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Para Biriktirmek İsteyenlere 5 Etkili Tavsiye başlıklı makalemizde birikim, para ve Para Biriktirmek hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here