Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler?

1
150

Kirada oturmak yerine bir ev sahibi olmak isteyen kişiler ya da kendine sıfırdan yepyeni bir ev almak isteyen kişiler bankaların konut kredilerine başvuru yapar. Konut kredileri miktar olarak diğer kredi türlerinden daha fazla olduğu için, başvuru süreçleri biraz daha uzun sürer. Bu süreçte gelir durumunuz ve kredi siciliniz detaylı bir şekilde ele alınır. başvurusu yapan kişilerin banka şubelerine bazı evrakları göndermesi gerekir. Ön başvuruyu internet üzerinden yapsanız bile, kesin onayı aldığınız zaman bankaya belirli evrakları vermeniz gerekiyor.

Kredi Başvuru Formu

Şubelerden yapacağınız konut kredisi başvurularında öncelikle kredi başvuru formunu teslim etmeniz gerekiyor. Söz konusu başvuru formunu doğrudan banka şubesinden alarak gerekli yerleri doldurabilirsiniz. Bu form; başvuru yaptığınız kredi türünü ve miktarını belirtmenizi istenen bir evraktır. Tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra belgeyi kredi dosyanıza ekleyebilir ve bankaya beyan edebilirsiniz.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler?

Nüfus Cüzdanı

Konut kredisi başvurusu için şubeye giden kişilerin, nüfus cüzdanını bankaya beyan etmesi gerekiyor. Fotokopi olarak götürdüğünüz nüfus cüzdanı hiçbir şekilde banka tarafından geçerli görülmez. Doğrudan kimlik orijinalinin bankaya teslim edilmesi gerekiyor. Nüfus cüzdanınız yoksa pasaport ya da ehliyet de aynı işlevde olacaktır. Öte yandan, kredi başvurunuzu kefilli olarak yapıyorsanız; kefil olacak kişinin de nüfus cüzdanının beyan edilmesi gerekecektir.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler?

Gelir Belgesi

Konut kredisi başvurularında en önemli belgelerden birisi, gelir bordrosudur. Başvuru yapan kişiler, çalışma şekline göre bankaya gelir belgesi beyan etmek durumundadır. Şayet herhangi bir özel kurumda ücretli olarak çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş dökümünü bankaya teslim edebilirsiniz. Emekli olan kişilerin ise, emekli olduklarını gösteren belgeyi bankaya teslim etmesi istenir. Emekli maaşının yattığı bankaya ait hesap cüzdanı da geçerli kabul edilecektir. Serbest meslek mensubu olarak çalışan kişilerin, bağlı bulundukları kuruma ait üyelik fotokopisini bankaya vermesi gerekiyor.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler?

Satın Alınacak Konutun Tapu Fotokopisi

Konut kredisi başvurularında bankalar, satın almak istediğiniz eve ipotek uygular. Yani kredinin geri ödemesi sonlanıncaya kadar eviniz banka tarafından rehin tutulur. Kredinin toplam tutarını bankaya geri ödeyene kadar ev üzerinde herhangi bir işlem yapma hakkına sahip olmazsınız. Söz konusu ipotek işlemleri için satın almak istediğiniz eve ait tapunun fotokopisini bankaya vermeniz gerekiyor. Bu belgenin doğrudan orijinal tapu belgesine ait fotokopi olması gerekecektir.

Bahsettiğimiz bu belgeler, konut kredisi başvurusu yapabilmeniz için sizlere yeterli olacak belgelerdir. Ancak bununla beraber her bankanın, gerekli gördüğü durumlarda ek belge isteme hakkı vardır. Başvuruyu yapan kişiler, bankanın talep ettiği her evrakı teslim etmek zorundadır. Aksi durumlarda başvuru süreci aksamaya uğrar.

Konut Kredisi Almak İçin Gerekli Belgeler?

Konut Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredilerinin ön başvuru işlemlerini, doğrudan internet üzerinden yapabilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın internet şubesini aktif olarak kullanıyorsanız, doğrudan internetten başvuru yapabilirsiniz. Ancak ön başvurunun ardından kişilerin her şekilde banka şubesine gitmesi gerekiyor. Şubeye giderek gerekli olan tüm evrakları teslim istenir. İhtiyaç kredilerinde genel olarak 24 saat gibi kısa bir sürede kredi başvurunuz sonuçlanabilir.

Ancak bankalar, konut kredilerinde daha fazla detaycı davrandığı için bu süre 2-3 güne kadar uzayabilir. Geri ödeme konusunda bankayı temin etmediğiniz durumlarda, kefil ya da ipotek göstermeniz istenir. Bu başvuru şekillerinde de işlemler 1 hafta kadar sürebiliyor. Tüm işlemler sona erdikten sonra bankanız şubeden gerekli dosya masraflarını ödemenizi ister. Gerekli masrafları ödedikten sonra kredinin toplam tutarını banka şubesinden teslim alırsınız.

Bir önceki bilgi dolu olan Şirket Kurmak İçin Gerekenler Nelerdir? başlıklı makalemizde anonim şirketi, limited şirketi ve şahıs şirketi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here