Kodlama Öğrenmek İsteyenlere 5 Önemli Tavsiye

1
211
Kodlama Öğrenmek İsteyenlere 5 Önemli Tavsiye
Kodlama Öğrenmek İsteyenlere 5 Önemli Tavsiye

Gelişen teknoloji ile gün içerisinde sıklıkla duyduğumuz bir kelime haline geldi. kelimesini duyanların neymiş bu diye araştırdıklarında ikinci duyduğu ise . Bugün kullandığımız en basit aletlerin son kullanıcıya geldiği çalışır halinde arka planında binlerce hatta onbinlerce satır var.

Yazılım öğrenmek ve kodlama yapmak isteyen meraklı gençlere eğitim alabilecekleri birçok alternatif bulunmakta. Hatta kodlama öğrenmek isteyenlerin gerekli materyalleri temin ettiğinde bu işi evinde de öğrenebilecekleri kadar internette döküman bulunmakta.

Çok büyük bir alt yapı gerektirmeyen bu meslek için sadece analitik düşünme, mantık ve planlama kabiliyeti olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Programcı olmak isteyen birisini bu kabiliyetleri sonradan kazanması ve yazılım eğitimini tamamlaması süreci zorlaştıracaktır ancak kendini geliştirmek isteyen birisi için bu tip gecikmeler öğrenmeye engel değildir.

Bizler bu yazımızda sizler için kodlama öğrenmek isteyenlere faydalı olacağını düşündüğümüz 5 önemli tavsiyeyi aktaracağız.

1
Niçin Kod Yazmak İstendiğini Belirlemek

Niçin Kod Yazmak İstendiğini Belirlemek

Kod yazmaya başlanılacağı zaman gidilecek yön, neden kod yazmak istendiğine bağlı olarak şekillenmektedir. Bu açıdan, hangi amaçla kod yazmak istendiği açıkça bilinmelidir. Profesyonel bir programcı olmak için yapılması gereken şeyler ve harcanacak zaman ile, hobi amaçlı kod yazmak için harcanacak zaman arasında büyük farklar vardır. Profesyonel olmak için, özel kurslar ve eğitim evlerinden en iyi imkanlarla eğitim almak gerekirken, hobi amaçlı yapılmak istendiğinde interaktif rehberler ve çevrimiçi kurslar ile eğitim alınabilmektedir.

2
Doğru Programlama Dilin Seçmek

Doğru Programlama Dilin Seçmek

Kod yazmak için kullanılabilecek bir çok dil vardır. Programcılar arasında en iyi dil konusu tartışmalı olsa da, aslında kodlamada en dil tabirinde bir kodlama dili yoktur. Bazı diller, diğer dillere oranla daha kullanıcı dostu olabilmektedir. Ancak temel olarak programlama dilini seçmek de, bu dilin ne amaçla kullanılacağına göre değişmektedir. İOS geliştirmeleri yapmak isteyen biri Swift dilini öğrenmek, programlama hususunda ileri boyutlara gelmek isteyenlerin de C ile başlayan programlara ek olarak Python gibi kodlama dillerini de öğrenmesi fayda sağlayacaktır.

3
Çocuklar İçin Geliştirilen Uygulamaları Denemek

Çocuklar İçin Geliştirilen Uygulamaları Denemek

Dünya üzerinde bir çok tanınmış üniversite, çocuklara yönelik kodlama oyun uygulamaları geliştirmeye başlamışlardır. Bu oyunlar her ne kadar çocuklar için yazılmış olsalar da, her yaştan insanın, özellikle de kodlamaya yeni başlayacak olanların mutlaka oynadıkları oyunlar haline gelmişlerdir. Açık kodlamalar ile ilgili çok detaylı bilgiler veren bu oyunlar, kodlama dilini yeni öğrenecek olanlar için oldukça fayda sağlayacaktır.

4
Çevrimiçi Ücretsiz Eğitim Sitelerini Kullanmak

Çevrimiçi Ücretsiz Eğitim Sitelerini Kullanmak

Programlama öğrenmek isteyen kişiler için, bu amaç doğrultusunda piyasa çıkmış olan pek çok site vardır. Codecademy, W3Schools, ve Udacity gibi siteler, ücretsiz olarak çevrimiçi eğitim kursları veren sitelerdir. Bu siteler kanalıyla programlama dilinin temellerini öğrenmek ve küçük projeler yapmak mümkündür.

5
Ücretsiz Programlama Kitapları Almak

Ücretsiz Programlama Kitapları Almak

Bir sorun karşısında ne yapılması gerektiğini bilmeyenler için, her zaman açıp destek alabilecekleri programlama kitapları büyük fayda sağlamaktadır. Bu kitaplar demode gibi görünse de, aslında kodlama dili eğitimleri için büyük önem taşımaktadırlar. İnternet gibi sonsuz bir kaynak olmasalar da, kod diline yönelik yazılmış kitapların katkıları büyüktür.

Bir önceki bilgi dolu olan Yatak Alacaklara 5 Rahat Yatak Tavsiyesi başlıklı makalemizde en rahat yataklar, yatak ve yatak tavsiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here