Kışın Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler

0
155

aylarının sert havasını en derin şekilde hissettiğimiz şu günlerde cildinizin daha detaylı bir bakıma ihtiyacı var. Çünkü soğuk havalarda cilt yapısı gereği daha hassas bir hal alır ve bakıma daha fazla ihtiyaç duyar. Cildiniz bu süreçte her zamankinden daha iyi bir bakım ister. aylarında için sizlere en iyi tüyoları vereceğiz.

Kış aylarında hava soğumaya başladığı için kan dolaşımı azalacaktır. Yağ ve ter bezleriniz ise normale göre daha yavaş çalışmaya başlayacak. Cildinizin bu soğuk havalarda kurumasının sebebi de budur. Kuruyan cilt ise bir süre sonra hassas bir hal aldığı için pul pul olmaya ve çatlamaya başlar. Cilt esnekliğini kaybettiği zaman ise erkenden yaşlanır. Bütün bu sorunların üstesinden gelmek istiyorsanız cilt bakımınıza normale göre daha fazla önem vermeniz gerekir.

Kışın Cilt Bakımı İle İlgili Tavsiyeler

Kışın Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler
Kışın Cilt Bakımı

Soğuğa Karşı Cildinizi Nemlendirin

Sabah uyandığınızda, gece yatmadan önce ve bir yere gideceğiniz zaman mutlaka cildinizi nemlendirmeye çalışın. Gideceğiniz ortam yer alan klimalar veya ısıtıcılar yüzünden havası kuru bir ortam olabilir. Bu durumlarda ise cildiniz neme ihtiyaç duyacaktır. Yalnız cilt nemlendiricisi seçerken mutlaka cilt tipinizi de baz almanız gerekiyor. Eğer cildiniz yağlı ise nemlendiricinizi yatmadan önce sürmeniz yeterli olacaktır. Aynı zamanda su bazlı olan nemlendiriciler sizin için en uygun nemlendirici tipidir.

Kışın Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler
Cilt temizliğine dikkat edin

Hassas Ciltlere Sahipseniz Temizliğe Dikkat Edin

Yazımızda da belirttiğimiz gibi soğuk havalara girdiğimiz şu günlerde cildiniz daha hassas bir hal alır. Bu yüzden cilt temizliği yaptığınız zaman seçtiğiniz ürünlere daha fazla dikkat etmelisiniz. Kullandığınız temizleyicilerin içeriklerini kontrol etmeyi ihmal etmeyin. İçerisinde alkol içeren toniklerden uzak durmaya özellikle dikkat etmelisiniz. İçerisinde alkol olan cilt bakım ürünleri cildinizin üzerinde yer alan koruyucu tabakayı yok ediyor. Kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk gibi problemler alkollü cilt bakım ürünleri kullananlarda meydana gelebilir.

Kışın Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler

Maske ve Peeling İle Cildinizi Yenileyin

Soğuk havadan dolayı kuruma olan cildinizde pul pul dökülmeler başlayabilir. Bu dökülmelerden sonra makyaj yapmak ise daha kötü bir görüntü oluşmasına sebep olacaktır. Bu yüzden evinizde doğal yöntemleri kullanarak düzenli bir şekilde peeling uygulayın. Sonrasında ise cildinizi içeriği zengin olan bir krem ile nemlendirin. Aynı zamanda haftada bir nem oranı yüksek maske uygulayarak cildinizin daha canlı durmasını sağlayabilirsiniz.

Kışın Cilt Bakımında Bilmeniz Gerekenler

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin

Kışın soğuk havalarından cildinizi iyi bir şekilde korumak istiyorsanız sağlıklı beslenmeye özen göstermeniz gerekmektedir. Cildinizin ihtiyaç duyduğu mineraller, vitaminler, yağlar ve antioksidanlar bulunmaktadır. Bunları içeren besinleri düzenli bir şekilde tükettiğiniz zaman cildiniz eskiye nazaran daha sağlıklı bir görünüm alacaktır. Özellikle Omega-3 içeren besinlikleri sıklıkla tercih etmelisiniz. Suyun önemini hayatınızın her döneminde hatırlayın. Cildinize ihtiyaç duyduğu nemi bol su tüketerek verebilirsiniz.

Tavsiye makale: Cilt Lekelerini Gidermek İçin Doğal Yöntemler

Bir önceki bilgi dolu olan Ten Rengine Uygun Doğru Ruj Seçimi başlıklı makalemizde doğru ruj seçimi, ruj ve ruj seçimi hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here