Kiracı Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir?

1
154
Kiracı Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir?
Kiracı Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir?

Günümüz Türkiye nüfusunun yüzde 70-80’i kiracıdır. sayısının bu denli fazla olması nedeniyle de kanunlar kiracıdan yanadır. Ev sahipleri için bazen kiracıyı evden çıkartmak bir çile haline gelebilir. Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir? Kiracıyı evden çıkarmak için yasal nedenler nelerdir? gibi sorularınızın cevabını bu makalede bulabileceksiniz..

Öncelikle Türkiye’de yasalar genel itibariyle kiracının menfaatleri yönünde yani ev sahibi kiracıya, “evimden çık” demesi yasal olarak evden çıkartmak adına yeterli değil. Kiracıyı evden çıkarmak için neden ya da bazı nedenlerin gerçekleşmiş olması gerekir. Kiracının kirayı düzenli ödememesi, ev sahibi tarafından evin tadilat yaptırılacak olması, ev sahibinin eve ihtiyacının duyması gibi nedenlerin olması durumunda ev sahibi kiracıyı çıkarabilir. Kira kontratında yer alan kiralama tarihleri arasında yukarıdaki nedenlerden iki ihtar gönderilmesi durumunda kiracı için tahliye durumu söz konusu oluyor.

Ev sahibi kiracının evden çıkması için yasal yollara başvurmalı ve kesinlikle anlaşmazlıkları birebir yaşamamalıdır. Evde çıkmayan kiracı için yapılacak ilk iş kira kontratı ile beraber kiracının evi tahliyesi için belirlenen süre ile beraber notere başvurmak. Noterden göndererek yasal süreci başlatmak gerekiyor. Kiracı gelen noter kararına rağmen evden çıkmaz ise, kiracıya evin tahliyesi adına dava açarak “tahliye kararı” çıkartabilir.

Kiracı Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir?
Kiracıyı Evden Çıkartmak İçin Başlatılan Mahkeme Süreci

Kiracıyı Evden Çıkartmak İçin Başlatılan Mahkeme Süreci

Kiracıyı Evden Çıkarmak için kesinlikle elektriğini kesme, suyu kesme, kapı kilidini değiştirme vb. bir durum uygulamayınız. Bunun gibi bir yaptırım uygulamaya kalktığınızda sözleşme gereği kiracı size tazminat davası açarsa haklıdır ve başınızı ağrıtır.

Noter huzurunda evin tahliyesi için aldığınız taahhüt ile bir kontrat süresi içinde 2 haklı gerekçe ile ihtarname gönderen ev sahibi dava açabilir.

Kiracı Evden Çıkmazsa Ne Yapılabilir?
Kontratı Olmayan Kiracı Evden Nasıl Çıkartılır?

Kontratı Olmayan Kiracı Evden Nasıl Çıkartılır?

Kira kontratı yazılı yapılabileceği gibi sözlü olarak da yapılabilir. Kontratı olmayan kiracının evi ne kadar süreliğine tuttuğu ve kira bedeli ile kira dönemini ispatlamak ev sahibine düşer, kiranın ödenmediğini veya kiranın başladığına dair ıslak imzalı belge ev sahibi açısından sonra derece önem taşıyor.

Kontratsız kiracı için de evin tahliyesi adına dava açılır. Kiracının kiracı olmadığını iddia etmesi gibi bir durumda da fuzuli evi işgal etmesinden tahliye kararı çıkartılabilir. Ancak kontratsız süreç biraz daha uzun ve zor olmaktadır. Çünkü haklı nedenlerden ihtarname göndermek için kira sözleşmesine ihtiyaç vardır ve sözleşmede kirayı bedeli açık şekilde yer almaktadır ama sözlü yapılan anlaşmalarda bu tutar bir yerde yazmamakta olup iddia edilen rakamın ödenmediği durumu da ispatlanması daha güç olmaktadır.

Bir önceki bilgi dolu olan Kodlama Öğrenmek İsteyenlere 5 Önemli Tavsiye başlıklı makalemizde kodlama, tavsiye ve yazılım hakkında bilgiler verilmektedir.

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here