Kasko Fiyatı Neden Yüksek Çıkar?

0
208

Araç kullanmak konforlu bir o kadar da masraflı, riskli bir iştir. Gün içerisinde bulunduğunuz kalabalık ortam, trafik yoğunluğu özellikle dur kalk sisteminde ilerleyen trafik düzeni içerisinde elinizde olmadan kaza olayına karışabilirsiniz.

Kaza Yaptınız Ve Kaskonuz Yok Ne Yapılmalıdır?

Arabanıza gereken özeni fazlasıyla gösteriniz bakımlarını ihmal etmeden, sigortasını kaskosunu düzenli yaptırsanız da kazanın önüne geçemezsiniz. Kaza tek taraflı olmayan ve kişilerin istem dışı yaptıkları bir eylemdir. Araba nihayetinde bir makinedir. Makinenin kontrolü sizde ve üstelik etrafınızda ve aracınızda bulunan kişilerin de emniyeti size emanettir. Bu oldukça fazla bir sorumluluktur.

Zararınızı en aza indirmek sizin elinizdedir. Kaza durumunda devreye girer. Bütün yıl ödeniyor ve boşa gidiyor diye düşünülmemelidir. Kazanın sizi ne zaman bulacağını bilemezsiniz. sizin zararınızı ödemekle yükümlüdür. Eğer kaskonuz yok ise nakit olarak kendi imkânlarınız doğrultusunda aracınızın tamirini yaptırmak zorunda kalırsınız.

Kasko Fiyatı Neden Yüksek Çıkar?

Kasko Hangi Durumlarda Ücreti Karşılar?

Kasko, kaza anında sadece sizin zararınızı karşılar. Karşı tarafta oluşmuş hasardan sigorta sorumludur. Sigortasız araç ya da sigorta günü geçmiş bir araç ile trafiğe çıkmak yasaktır ve cezası vardır. Fakat kasko için aynı şey söylenemez. Tamamen sizin isteğiniz doğrultusunda yapılabilir.

Kaskonun faydasını kaza yaptığınızda karşı tarafla muhatap olmak zorunda olmayışınız, ilgili miktarı kasko firmanızdan alışınız ve kazada suç sizde dahi olsa hiçbir ücret ödemeyecek olmanız ile karşılığını görürsünüz. Karşı taraftaki kişi aracınıza vurup kaçsa bile kaskonuz karşılar. Sigorta ise suçlu olmanız durumunda karşı tarafın hasarını karşılar. Bu yüzden kaskolu olmanız her zaman için avantajlıdır.

Kasko Fiyatı Neden Yüksek Çıkar?

Kaskodan Ücret Nasıl Alınır?

Kaza olduğu anda kaza ile ilgili belgeleri şirkete sunmalısınız. Kazanın anlık fotoğrafları, kaza tespit tutanağı ve polis tarafından onaylanmış belgeler olmak zorundadır. Sonrasında firmanıza haber vererek durumdan haberdar etmelisiniz. Firma ekspertizi gelerek aracınızı inceler ve onaylaması halinde kasko firmanızdan ödeneğiniz çıkar. Belirlemiş olduğunuz banka hesap no ve iban no ile ücretinizi alabilirsiniz.

Kasko Fiyatı Neden Yüksek Çıkar?

Kasko Ücreti Hangi Durumlarda Artar?

Öncelikli olarak aracınızın modeli ve motor gücü oldukça önemlidir. Hatta kasko fiyatını belirleyen etkenlerdir denilebilir. Markası ve motor gücü yüksek olan araçların kaza sonrası masraf faturası oldukça fazla olacağından kasko firması fiyatı yüksek belirler. Her yıl düzenli olarak yenilediğiniz kaskonuz trafik sicil kaydınızla da doğru orantılıdır. Eğer yıl içerisinde birkaç kazaya birden karışmış iseniz firmaya çıkaracağınız ödenekler fazla olduğundan bir sonraki yıl fiyat farkı yaşarsınız.

Bu durum sigorta için de geçerlidir. Trafik sigortasında da kaza geçmişiniz sigorta ücretinde de etki eder. Bu durumu kasko firmasına yansıtmadan da çözebilirsiniz. Tabi bu durum bir sonraki yılın ücreti etkilememesi için yapılabilir. Elden ve kendi imkânlarınız ile tamir işlemini gerçekleştirdiğinizde kasko firmasından herhangi bir çıkış olmadığı için sadece yıllık standart ücret üzerine devlet tarafından uygulanan zam miktarını ödersiniz.

Bu şekilde yapılması durumunda da kasko yaptırmanın da pek bir anlamı kalmıyor. Aracınızın bulunduğu şehirde etkenlerden biridir. Büyük şehirlerde oluşan trafik yoğunluğu kaza yapma olasılığını yükseltir. Bu yüzden araç kaskonuz diğer il ve ilçelere göre fark yaratan noktadadır.

Kasko Fiyatı Neden Yüksek Çıkar?

Nerede Yaptırılır?

Kaskonuzu yaptırabileceğiniz özel şirketler söz konusudur. Her il ve ilçede mutlaka yer alır. Belirli bir devlet yeri olmamakla birlikte kaskonuzu yaptıracağınız firmayı kendiniz seçmekte özgürsünüz. Birkaç firma ile detaylı bir görüşme yapıp size uygun olan firma ile anlaşma sağlayabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde Otomatik Vites ve Otomatik Vites Araba Kullanımı hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here