Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin 8 Öneri

0
158

Kalp hastalığına yakalanma olasılığını azaltmak için çok şey yapabilirsiniz. Harekete geçmek sağlığınızı geliştirir ve muhtemelen hayatınızı kurtarır. Bu 8 yolu izlemeye devam edin;

1Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakın. Eğer sigara içiyorsanız, kalp krizine yakalanma oranınız da bir o kadar artış gösterir. Sigaranın insan sağlığına zararlarında bahsedecek olursak sonunu dahi getiremeyebiliriz. Sigara insan vücudunda bulunan damarların tıkanmasına direk olarak neden olmaktadır.

2Kolestrol Düzeyini Geliştirmek

Önemli olan tek şey kolestrol değildir. Doktorunuz tüm potansiyel risklerinizi de içeren büyük resmi değerlendirecektir. Düşük kolesterol seviyesine yardımcı olmak için; kolesterol, doymuş yağ ve rafine şekerler düşük ve lif açısından yüksek bir diyet tüketin.

3Yüksek Tansiyonu Kontrol Etmek

ABD’de 50 milyondan fazla insan hipertansiyona ya da yüksek tansiyona sahip olduğundan onu en sık görülen kalp hastalığı risk faktörü haline getiriyor. Egzersiz ve sağlıklı beslenme, ayrıca tuz yardımından kaçınmanızı sağlar. Bazıları kan basıncını kontrol etmek için tıbba ihtiyaç duyabilir. Ve horlama veya gün boyunca aşırı yorgun hissetmek, uyku testi almak önem taşıyabilir. Elinizdeyse, tedavi etmek aynı zamanda yüksek tansiyon kontrolüne yardımcı olur.

4Aktif Olmak

Egzersiz yapmayan kişilerin, aktif kişilerden daha çok kalp rahatsızlığı çekip öldüğü olasıdır. Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce; özellikle de şu anda aktif değilseniz, doktorunuza danışın. Size neler yapabileceğinizi söyleyebilir.

5Sağlıklı Diyet Düzeni Sağlamak

Yağ ve kolestrol düşük yiyecekler yiyin. Sadece herkes daha fazla meyve, sebze, tahıl, fasulye, fındık, baklagiller ve diğer bitki esaslı gıdaları yemelidir. Lif, kolesterolünüz için iyi ve vitaminleri gıdalardaki doğal yollardan alırsınız.

6Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Almak

Ekstra kilo vermek kalbiniz için iyidir. Aynı zamanda yüksek tansiyonunuzu düşürmenize ve şeker hastalığını yönetmenize yardımcı olabilir.

7Diyabet Kontrolü Yapmak

Diyabet kalp rahatsızlığını daha da arttırır. Diyabetli birçok insan bunu bilmiyor. Test edin ve tedavi altına alın.

8Stres ve Öfke Yönetimini Yapmak

Herkeste stres vardır; şimdi ve sonra kızgın olmak normaldir. Stres ve öfke patladığında, özellikle çok aşırı derecede olursa, bu bir problem oluşması için geçerli bir bahanedir. Stresinizi yönetmek ve öfkenizi sağlıklı bir şekilde ele almak sizi görevine geri döndürür.

Bir önceki bilgi dolu olan Saç Dökülmesini Engelleyen Doğal Kürler başlıklı makalemizde saç dökülmesi, saç dökülmesi nasıl önlenir ve saç dökülmesini engelleyen kürler hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here