İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir?

0
311

çocukların yetişme çağı açısından son derece önemli bir seçimdir. Özellikle anne ve babası yoğun olarak çalışan çocuklar için bu seçimi yapmak daha da fazla titizlik gerektiriyor. Çocukları ile çok fazla zaman geçiremeyen ebeveynler bu konuda kreşlerin yeterli eğitimi vereceğini düşünüyor. Ancak her kreş aynı kalitede bir eğitim vermiyor. Seçimi yaparken önemli kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Çocukların psikolojik ve fizyolojik yönden herhangi bir zarar almayacağı, geleceğe güvenle bakabilecekleri şekilde büyüyecekleri kreşleri tercih etmeniz gerekiyor. Kreş seçiminde çocuğun yaşı, cinsiyeti, arkadaşları ile olan iletişimleri dahi büyük bir önem arz ediyor.

İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir?

İyi Bir ?

Kreşler 0-3 yaş arasındaki çocukların eğitimlerini aldıkları ve bakımlarının yapıldıkları yerlerdir. Buradaki eğitimler her zaman için 2 yaş ve sonrası için öneriliyor. Ancak çalışan anneler mecburen bazen daha da küçük yaşında çocuklarını kreşe bırakmak zorunda kalabiliyorlar. Bu nedenle seçeceğiniz kreşin çocuklarınıza en iyi şekilde bakılacağı bir yer olması gerekiyor. İlk olarak dikkat etmeniz gereken husus eğitimci konusudur. Kreşte görev yapan eğitimcilerin mutlaka çocuk gelişimi, çocuk gelişimi öğretmenliği gibi bölümlerin iki yıl ya da dört yıl eğitim veren bölümlerinden mezun olmuş olması gerekiyor. Çocuk eğitimi konusunda herhangi bir formasyona sahip olmayan insanlar çocukların hangi yaş gruplarında ne tür davranışlar sergileyeceğini de bilemezler.

İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir?
Doğru Kreşi Seçmek İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Kreş Seçiminde Eğitimcinin Önemi

Kreş seçerken o kurumda eğitim veren ya da çocuklarınız ile yakından ilgilenenlerin çok iyi bir formasyona sahip olması gerekiyor. Okul eğitimi almamış insanların ezber şekilde çocuklarınız ile ilgilenmesine müsaade etmemelisiniz. Bakıcı seçerken bile insanların eğitim durumunu incelerken kreşte görev yapan bir eğitimciyi incelememek büyük bir hata olacaktır.

İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir?

Kreşe yıllık olarak kayıt yaptırmadan önce çocuklarınız ile ilgilenecek olan tüm eğitmenler ile tek tek görüşmeli ve onların ne tür insanlar olduklarını az çok anlamaya çalışmalısınız. Bazen diploma ya da sertifika insanları iyi birer eğitimci yapmıyor. Bu nedenle karşınızdaki insanın her yönü ile çocuklarınız için sağlıklı biri olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğitimci konusunda dikkat etmeniz gereken hususlar; o kurumda ne kadar süre çalıştığı, daha önceden öğretmenlik deneyimi var mı, mezuniyet durumu, çocuklarla olan iletişimi gibi konuları sorgulayabilirsiniz.

İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir?

Kreşin Fiziksel Ortamı

Kreş seçiminde öğretmenden sonra en çok dikkat etmeniz gereken konu kreşte eğitim verilen yerin ortamıdır. Burada çocuklar çok uzun süre zaman geçirecekler. Çocukların oyun oynayabilecekleri, resim yapabilecekleri, ders öğrenebilecekleri alanların farklı alanlar olması gerekiyor. Tuvalet konusunda mutlaka hijyene büyük önem vermelisiniz. Kreşi seçmeden önce kreş ortamını gezerek çocuklarınızı ne tür bir yere emanet ettiğinizi bilmenizde yarar var. Çocukların ilgisini çekecek ve boylarına uygun dersliklerin ve oyun alanlarının hazırlanması son derece önemlidir. Kreş seçerken müstakil bahçesi olan ve bahçesinde parkı olan kreşleri tercih etmenizde yarar var. Bu büyüme çağında olan çocuklar için çok önemlidir. Yeteri kadar hareket alanına sahip olduklarında büyüme konusunda da bir problem yaşamayacaklardır. Ancak müstakil olan kreşlerde de bahçe duvarının ve girişinde bir güvenliğin olması da çok önemli detaylardır.

İyi Bir Kreşin Özellikleri Nelerdir?

Kreş Yönetimi ve Uygulanan Program

Kreş yönetimi ve ders uygulama programları son derece önemlidir. Ders kaçta başlıyor, ne tür eğitimler veriliyor, oyun saatleri ne kadar, çocuklara uygulanan kreş programları milli eğitimin müfredatlarına uygun mu, hangi yaş grubuna ne tür uygulamalar yapılıyor detaylıca sormanızda fayda var. Çocuklarınızı bir kreşe teslim etmeden önce o kreşe çocuğunu gönderen velilerle de konuşabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Çocuğu Kreşe Başlayacak Annelere Tavsiyeler başlıklı makalemizde Kreş ve kreşe gideceklere tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here