İş Arayanlara 5 Etkili Tavsiye

0
89

İş bulmak için fazlasıyla çaba göstermenize rağmen hala iş bulamıyor musunuz? İş aramak ve başvurduğunuz işe alınmak için belirli kurallar vardır bunlar;

1Etkili Bir CV Hazırlamak

İşveren, açık pozisyona uygun personel almak için başvuru yapanların içinden en iyisini seçmeyi hedefler. İş arayan bu yüzden çok iyi bir CV hazırlamalıdır. Hazır CV şablonlarından yararlanarak, doğru bilgiler ile yazılan CV’ler bir adım öndedir. CV şablonları bir takım bölümlerden oluşur. İlk bölümlerde kişisel bilgiler yer alır. İkinci bölüm, eğitim bilgilerinin girilmesi gerekir. Üçüncü bölümde, iş tecrübelerinden bahsetmek gerekir. Dördüncü bölüm ise iletişim bilgisi ve referans bilgileri verilmelidir. Son olarak kendini anlatan bir ön yazı yazılmalıdır.

2CV’ ye Yazılan Ön Yazı

CV hazırladıktan sonra, en son bölüme bir ön yazı yazmak gereklidir. Ön Yazı yazarken, iş arayan kendinden bahsetmeli ve bu işe uygun olan özelliklerini belirtmelidir. Dil ve noktalama işaretlerine dikkat edilerek yazılan ön yazı sizin bu işe alınmanız için önemli bir adımdır.

3İş Aramak ve Başvuru Yapmak

İş arayan ve iş verenin, sıklıkla ziyaret ettiği ” iş ilanları” sayfalarına girip, kendilerine uygun pozisyonları belirleyip arama yapmak gerekir. İş ararken, eğitiminize ve tecrübenize uygun iş bulmak ve başvuru yapmak oldukça önemlidir. İşveren, işçi alırken öncelikli olarak eğitim ve tecrübeye önem verir. Finans bölümlerinden mezun olan birinin, her hangi br sertifikası yok ise; gıda alanında yaptığında şansı oldukça düşük olur. Finans bölümlerinden mezun olan birinin, banka, faktoring gibi sektörlere başvurması gerekir.

4İş Görüşmesine Giderken

İş başvurusunu etkili bir CV ile gerçekleştirdikten sonra işveren tarafından dönüş sağlandıktan sonra her iki tarafın birlikte belirledikleri bir zamanda yüz yüze görüşme gerçekleşir. İş görüşmesine giderken, adayın dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk husus belirlenen saatte iş görüşmesinin yapılacağı yerde olması aday için oldukça önemlidir. Adayın aynı zamanda görüşme uygun kıyafetler tercih etmesi gerekir. Görüşme sırasında kendinden emin ve kendini en iyi şekilde anlatan cümleler kullanmalıdır. Büyük kurumlarda genellikle iş görüşmelerini İnsan Kaynakları Departmanı gerçekleştirir. Görüşmeye alınmadan, bir takım envanterler doldurulması istenebilir. Bu envanterlere doğru bilgiler girilmesi gerekir.

5İşe Alım Süreci

İş görüşmeleri ne kadar iyi geçmiş olursa olsun, işverenin ve insan kaynaklarının takdiri ile olumlu ya da olumsuz olduğu adaya bildirilir. İşe alındığınız takdirde maaş politikası hakkında bilgilendirilir ve kabul etmeniz durumunda, sözleşme adı verilen, her iki tarafın yanlarından bahseden bir anlaşmaya imza atmanız gerekir. Sözleşmeyi çok iyi okumanız ve kafanıza takılan soruları sormanız sizin açınızdan oldukça büyük önem taşır. Sözleşmeye imza atmanızla beraber işe alınmış olursunuz.

Bir önceki bilgi dolu olan Mühendislik Okuyan Öğrenciler İçin 6 Tavsiye başlıklı makalemizde Mühendislik, Mühendislik öğrencisi ve Mühendislik hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here