İlk Kez Bebek Sahibi Olan Annelere 7 Tavsiye

0
217

dünyanın en heyecan verici hissidir. İlk kez anne olacak bayanlar da bu his daha yüksektir. Kime benzeyecek, nasıl bir bebek olacak, nasıl bir anne olacağım gibi bir sürü soru ile zihnini doldurur. Hamilelikten itibaren başlayan fiziksel ve duygusal süreç doğumdan sonrada devam eder. İlk kez annelere tavsiyeler;

1En Önemli Konu Bebeğin Beslenmesi Durumu,

Her anne bebeğini emzirmek ister ancak her bebek anneyi emmek istemez. Bir çok deneme yapmanıza rağmen bebeğiniz emmiyorsa üzülmeyin. Bu sizin kötü anne olduğunuz anlamına gelmez. Biberonla besleyebilirsiniz. Önemli olan bebeğin sağlıklı beslenmesidir.

2Uyku Durumu

Bebeği dünyaya gelen her annenin en büyük sorunlarından biri de uykudur. Hamilelik boyunca büyüyen karnıyla uyuyamayan anne, bebeği doğduktan sonra da uykusuz gecelere devam eder. Hemen hemen her bebekte bu durum yaşanmaktadır.

3Gaz Problemi;

Gaz problemi annelerin kâbusudur. Dünyaya yeni gelmiş bir bebeğin midesi o kadar hassastır ki mama vb. her şey gaz yapabilir. Bu da ağlama krizlerinin, uykusuz gecelerin nedeni haline gelir. Yatıştırıcı damlalar kullanmakta sakınca görülmemiştir. Emziren annelerin yemesine ve içmesine dikkat etmesi gereklidir. Mama ile beslenen bebeklere ise su takviyesi verilmelidir. Doktor ile gaz giderici damla kullanılabilir.

4Annenin Beslenmesi

Emziren annelerin beslenmesi kadar emzirmeyen annelerin de beslenmesi önemlidir. Emziren bebeklerinin doyması için, emzirmeyen ise kendi sağlıkları için sağlıklı beslenmelidirler. Yorucu ve uykusuz geçen günlerin üstesinden az da olsa sağlıklı beslenerek gelinebilir.

5Eşiniz ile Kim Daha Çok Yoruluyor Diye Tartışmayın

Eşiniz ile kim daha çok yoruluyor diye polemiğe girerseniz birbirinizden soğuyabilirsiniz. Oda kendince yorulmuştur ve anlayış bekler. Annenin de yorgun ve uykusuz olması gergin olmasına sebep olduğundan tartışma çıkabilir. Ancak tatlı dille durumunuzu bildirip yardım isteyebilirsiniz.

6Her Bebek Farklıdır;

Herkes kendi bebeğin de işe yarayan yöntemleri sizin de denemeniz konusun da ısrar edebilirler. Her çocuk farklıdır ve her yöntem her çocukta işe yaramayabilir. Tabi bu hiç bir şeyin denenmeyeceği anlamına gelmez. Deneyip de olumsuz sonuç alınabilir fakat üzülmemek gerekir.

7Kendinizle Barışık Olun

Doğum sonrası kalan kilolar asla takıntı haline getirilmemelidir. Her anne güzel ve alımlıdır. Asla doğum sonrası annelerle dalga geçilmemelidir. Annelik zor ve meşakkatlidir. Hiç bitmeyen tek görevdir. Tabi anneler bunu görev olarak görmedikleri içim seve seve yaparlar. Her evlat annesinin gözbebeğidir. Anneler kendilerini de unutmamalı ve kendilerine dikkat etmelidirler. Bu meşakkatli yolda dimdik durabilmek için kendi sağlıklarına da önem vermelidirler. Annelere tavsiyeler kadar babalara da çok görev düşmektedir. Annenin yükünü azaltıp, onu güzel sözler ile motive edebilirler. Anne babalar bebeklerinin bakımlarını beraber üstlenmelidirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here