İlişkiye Zarar Verecek Davranışlar

0
106

İlişkiniz son zamanlarda mutsuz bir şekilde ilerliyorsa durup neden bu şekilde ilerlediğini bir düşünmeniz gerekiyor. Partnerinizin veya sizin ilişkinize zarar veren bazı hareketleri oluyor olabilir. Mutlu bir ilişki için davranışlar hakkında bilgi sahibi olarak bu sorundan kurtulabilirsiniz.

Herkes huzurlu ve mutlu bir ilişkinin hayalini kura. Fakat ilişkiye ilk başlandığından itibaren farkında olunmasa bile kötü alışkanlıklar edinilebilir. Bu alışkanlıklar ise zamanlar ilişkinize zarar verir ve yıpratabilir. İlişkinizde yaşadığınız problemler ise iş veya okul hayatınızda olumsuzluklar oluşmasına sebep olabilir. İlişkiye zarar verecek davranışlar bilincinizde olduğu zaman daha mutlu bir ilişkiye devam edebilirsiniz.

İlişkiye Zarar Verecek Davranışlar

Sorunları Konuşarak Çözmelisiniz

Bir konu hakkında tartışıyorsanız bu konuyu çözmeden kesinlikle üstünü kapamayın. Sustuğunuz zaman konuştuğunuz konuyu kapatacağınızı düşünüyorsanız yanıldığınızı bilmeniz gerekiyor. Çünkü hiç beklemediğiniz bir zamanda kapattığınız konuyla tekrar karşı karşıya kalabilirsiniz. En doğrusu ise; içinizde olan dürüst bir şekilde ifade etmenizdir. Aklınızda soru işaretleri kaldığı zaman o ilişki siz de huzursuzluk yaratabilir. Huzursuz bir ilişki yaşandığı zaman kavgalara daha kötüsü ise ayrılığa açıktır.

İlişkiye Zarar Verecek Davranışlar

İlişkinizi Sürekli Başka İlişkiler İle Kıyaslamayın

İlişkinizi sürekli başka ilişkiler ile kıyaslıyorsanız bir zaman sonra mutsuz olabilirsiniz. Sizin karakter olarak diğer çiftlerden farklı olduğunuzu kabullenmeniz gerekir. Onların ilişkisi de sizin ilişkiniz gibi olmayacaktır. Aynı zamanda mutsuz ilerleyen bir ilişkiyi dışarıdan baktığınız zaman anlamanız bazen gerçekten çok zordur. Herkes göründüğü gibi bir yapıya sahip değildir. Bunu unutmamanızda fayda var. Kendi ilişkinize daha fazla odaklanarak birlikte geçirdiğiniz anların tadını daha fazla çıkarabilirsiniz.

İlişkiye Zarar Verecek Davranışlar

Eleştiri Yaparken Kırıcı Olmayın

Yapılan eleştirilerin her zaman yapıcı olma özelliği yoktur. Eleştirilerinizde dikkatli davranın ve partnerinizi kırmamaya çalışın.Yapacağınız ağır eleştiriler geri dönüşü olmayacak kırgınlıklara ilk davetiyeyi çıkarabilir. Bu da ilişkinizin zarar görmesine sebep olur. Hatta farkında olmadan yaptığınız bir eleştiri ilişkinizin bitmesine bile sebep olabilir.

Tehdit Edici Laflar Etmekten Kaçınmalısınız

Herhangi bir konuyla ilgili tartışmaya başladığınız zaman ilişkinizi çıkmaza sokacak olan ve kötü ilerlemesine sebep verecek durum partnerinizi ayrılık ile tehdit etmenizdir. Ayrılık kelimesi sürekli dile getiriliyorsa ilişkiniz yıpranmaya başlar. Hatta yaptığınız bu tehditvari konuşmalar bir zaman sonra partnerinizin harekete geçmesine sebep olabilir. Bu yüzden ilişkiniz boyunca bir anlık sinirle ağzınızdan çıkan cümlelere dikkat etmelisiniz.

İlişkiye Zarar Verecek Davranışlar

Sürekli Kontrolcü Bir Yapıda Olmayın

İlişkinizde kontrolü eşit olarak ele almanız gerekir. Tek taraflı olarak kontrolü elinizde bulundurmanız bir süre sonra partnerinizin bunalmasına sebep olacaktır. Partnerinize sürekli emir cümleleri kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Partnerinize sürekli nasıl davranması gerektiği hakkında uyarılarda bulunmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde bir zaman sonra bu uyarılar kavgalara dönüşebilir. Bu da ilişkinize zarar verecektir.

İlişkinize Heyecan Katmalısınız

Özellikle uzun bir ilişkiye sahip olan kişiler bir zaman sonra ilişkilerinin monoton ilerlemesinden sıkılmaktadır. İlişkinizi bu sıkıcılıktan kurtarmak istiyorsanız yeni planlar yapmalısınız. Özellikle yeni bir hobi edinmeniz bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Çift olarak hafta sonu daha önce görmediğiniz bir yere kaçabilirsiniz. Yalnız bulacağınız hobi ikinizin de ilgi alanı olan bir hobi olmalıdır. Tiyatro, resim, müzik veya spor alanında ilgiler olabilir. Yapacağınız bu değişikliğin ilişkinize iyi geleceğine emin olabilirsiniz.

İlişkiye Zarar Verecek Davranışlar

Mutlaka Kendinize Zaman Ayırın

İlişkiye başladığınız ilk andan itibaren kendinize ayırdığınız zamanlar azalmaya başlar. Yakın arkadaşlarınızı bile daha az görmeye başlarsınız. Sürekli sevgilinizle baş başa vakit geçirirsiniz. Bu şekilde devam eden bir ilişki ise zaman geçtikçe yıpranacaktır. Haftada iki günü kendinize ve arkadaşlarınıza ayırabilirsiniz. Bu yaptığınızı sevgilinizin de yapmasını istemelisiniz. İki günlük bu değişiklik ilişkinize daha fazla heyecan katacaktır. Bir araya geldiğiniz zaman ise ayrı geçirdiğiniz zamanlarda neler yaptığınızı anlatabilirsiniz.

Bir önceki bilgi dolu olan Sevgilisinden Yeni Ayrılana 5 Rahatlatıcı Tavsiye başlıklı makalemizde ayrılık ve sevgili hakkında bilgiler verilmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here